-
Helsingborg mittpunkt för bordtennis i olika former
Mellan 22–29 november 2024 arrangerar Svenska Bordtennisförbundet och det Internationella Bordtennisförbundet, ITTF, Ungdoms-VM i bordtennis i Helsingborg Arena.
Tävlingen lockar ett slagkraftigt startfält på över 220 spelare från 34 länder från hela värden. Samtidigt som bordtennismästerskapet spelas, kommer även världens första VM i E-bordtennis att hållas. Dessutom hålls det första ITTF Youth Development Summit samt ITTF Esport Summit någonsin.
Det blir med andra ord en fullspäckad VM-vecka i Helsingborg med både traditionell och digital bordtennis.
Ett starkt startfält med redan etablerade världsspelare
Ungdoms-VM i bordtennis i nuvarande form startade år 2003 och hålls nu för första gången i Sverige. 2017 och 2019 spelade Truls Möregårdh final i herrjuniorklassen men fick båda gånger se sig besegrad av kinesiskt motstånd. Även i år bjuder mästerskapet på ett starkt startfält med redan etablerade världsspelare från framförallt Asien med även andra världsdelar.
“Det är otroligt glädjande att återigen spela att mästerskap i fina Helsingborg Arena. Senast det begav sig var 2019 när Para-EM hölls i staden – ett evenemang som kommer tillbaka till Helsingborg nästa år. Vi är väldigt glada över det fina samarbete som vi har med både staden och den lokala föreningen BTK Rekord.” Säger Dennis Lindahl, ordförande i Svenska Bordtennisförbundet.
Sätter standarden för framtidens bordtennis
27 och 28 november hålls det första världsmästerskapet i E-bordtennis och just nu pågår kvalet dit där över 200 personer från hela världen anmält sig. Till finalspelet i Helsingborg kommer åtta spelare att kvalificera sig.
“Detta markerar en ny era för ITTF. När den digitala eran utvecklas är det vårt ansvar att ligga i framkant. Genom att anamma E-sport och innovation anpassar vi oss inte bara – vi sätter standarden för framtidens bordtennis och säkerställer att vår sport även i framtiden ligger i framkant.” Säger Petra Sörling, ordförande i Internationella Bordtennisförbundet.
En historia av samverkan mellan Helsingborg och Svenska Bordtennisförbundet
Helsingborgs stad och Svenska Bordtennisförbundet har ett mångårigt samarbete bakom sig och fortsätter att utvecklas tillsammans.
“Vi i Helsingborg är glada och stolta över att vara värdstad för dessa förstklassiga bordtennisevenemang. Det finns en lång och framgångsrik historia av samverkan mellan Helsingborg och Svenska Bordtennisförbundet och vi ser fram emot att samverka kring många fler intressanta evenemang i framtiden.” Säger Henrik Gidlund, Enhetschef Helsingborg Convention & Event Bureau.
Ungdoms-VM I bordtennis spelas 22-29 November i Helsingborg Arena. E-bordtennis-VM i bordtennis spelas 27-28 November och ITTF Youth Development och ITTF Esport Summit hålls 26-28 november.
Här kan ni läsa mer om Helsingborg på Turismnytt.
- Text: Svenska Bordtennisförbundet
- Foto: Svenska Bordtennisförbundet
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-