-
Henrik Lööv blir ny platschef för Branäs Fritidscenter
Branäsgruppen har rekryterat Henrik Lööv som ny platschef till Branäs Fritidscenter. Henrik som älskar snö och kyla och har åkt skidor sedan barnsben ser det som en fantastisk utmaning och glädje att få vara med om Branäs fortsatta utveckling.
Henriks bakgrund och erfarenhet med personal, team och service gör honom lämpad att ta över Branäs, som är länets största turistverksamhet. Han kommer från servicenäringen och har stor erfarenhet av det. De senaste åren har Henrik arbetat för företagsgruppen Bröderna Olssons som driftchef för deras större restaurang- och eventverksamheter.
”Jag får väl erkänna att när vår nuvarande platschef Martin tog beslutet att följa en gammal dröm och flytta till Banff i Kanada så drabbades jag av en liten nervositet. Men nu känner jag mig fullständigt trygg igen. Branäsgruppen har 98 helårsanställda, alla fantastiska på sitt sätt och med kunskaper om sitt område som är helt otroliga, och jag är övertygad om att Henrik kommer passa in perfekt i vår grupp.” Säger Anders Kjällström, VD för Branäsgruppen som äger Branäs Fritidscenter
Henrik Lööv börjar sin nya tjänst 1 oktober.
- Text: Branäsgruppen
- Foto: Branäsgruppen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Under våren 2024 testade Liseberg för första gången att ha Kaninlandet öppet när övriga parken var stängd...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård. Royal St...
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...
-
-
Gästbloggare
-