-
Destination utser djurpark som bästa marknadsförare
Företagarna i Höör utser Skånes Djurpark som bästa marknadsförare och ambassadör för Höör.
Under den stora guldfestern som hölls i Höör vann Skånes Djurpark utmärkelsen Årets Höörsambassadör 2017.
Bästa marknadsförare och ambassadör
Utmärkelsen går till ”en person, ett företag eller en förening, som genom sin verksamhet, sitt arbete, sitt sätt att agera och synas, har visat sig vara en god ambassadör och marknadsförare av Höör, och förstärkt den positiva bilden av kommunen.”
Guldfesten arrangeras varje år och Höörs kommun representerades i juryn.
”- Vi känner oss hedrade över denna utmärkelse. Vår önskan är att inte bara locka besökare till parken men också till Höör och hela Skåne. Nu ser vi fram emot ytterligare en stark säsong. Den inleds med ”Påskens äventyrligaste äggjakt” den 24 mars. 2018 kommer bli ett spännande år och vi ser fram emot mycket gäster i hela regionen”, säger Skånes Djurparks VD, Kasper Schumacher.
Även handbollslaget H65 Höör damer elit utsågs till Höörsambassadörer.
Investeringar gav resultat
De stora investeringarna som Skånes Djurpark har gjort under åren har gett resultat. År 2017 blev ett rekordår med nära 175.000 gäster.
Några anledningar till att besöksantalet ökade så markant förra året var bland annat att spännande Expedition UPP invigdes, Fåret Shaun Land fortsatte att locka besökare och vattenlandet gjorde succé under sommaren. Såklart är även djurparken ett populärt mål för besökare på grund av djuren. Totalt finns det fler än 85 olika arter i parken med och fokus på nordiska djur. Man kan till exempel se myskoxe, varg och järv men även gamla nordiska lantraser såsom skånsk blommehöna och jämtlandsget skyddas i parkens inhägnader.
Vill du läsa om investeringar i svenska besöksnäringsföretag? Klicka här!
Källa: Skånes Djurpark
Text: Isa Mörk
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Skånes Djurpark
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
-
Gästbloggare
-