-
Hotellkedja satsar på plantskola för kockar
Hotellkedjan Clarion Hotels fortsätter att satsa på Food & Beverage.
Genom ett samarbete med stjärnkocken Marcus Samuelsson kommer hotellens prisbelönta kockar, konditorer och bartenders att få åka på turné till hotellen. Syftet är att korsbefrukta menyerna, skapa nya gästupplevelser och utveckla befintlig personal.
”- Vår vision är att ta våra restauranger till en helt ny nivå genom att ta vara på de fantastiska talanger som arbetar hos oss. Vi erbjuder en lärorik plantskola som ger vår personal fantastiska möjligheter att utvecklas och ta sina förmågor vidare”, säger Marcus Samuelsson.
Projektet innefattar personalutbyten, gästspel och popup-restauranger, nya former för kockrekrytering samt fortsatta restaurangetableringar. Projektet drar igång den 3 december 2015.
Clarion Hotel driver idag tillsammans med Marcus Samuelsson nitton restauranger.
Precis som för resten av branschen sliter man med att både hitta kockar och att få behålla dem vilket inte är så lätt i rådande kockbrist.
”- Kockyrket är ett av de svåraste att rekrytera till. Dessutom är vi verksamma i en bransch med mycket snabb personalomsättning,” säger Henrik Berghult, Senior Vice President Clarion Hotel.
För varje värdefull person som vi förlorar så bromsas vår utveckling och därför är det oerhört viktigt att vi får behålla de kockar vi rekryterar så länge det bara är möjligt. För att göra det måste vi bidra med utveckling, nya utmaningar och utrymme till kreativitet”, avslutar Henrik.
Källa: Clarion Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Clarion Hotels
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i Gyllene Hju...
-
-
Gästbloggare
-