-
Ibrahim Baylan – Näringsministern svarar på frågor
Besöksnäringen är en bransch som står för en allt större del av exportintäkterna och växer mer än andra branscher. Gör det att regeringen kommer att ha mer fokus på den här branschen eftersom den har extra stor potential?
Besöksnäringen är en växande sektor som spänner över flera olika branscher. Turism sker i alla delar av landet vilket bland annat inkvarteringssiffrorna för 2018 visar. Det innebär att besöksnäringen också är viktig för tillväxt och sysselsättning regionalt och en näring som vi kommer fortsätta arbeta med att utveckla.
Om man fick färre att flyga till långväga resmål och istället fick dem att stanna i Sverige för att semestra, skulle det ju få stor positiv klimateffekt. Vad tänker ni göra för att stimulera svenskarnas semestrande i Sverige?
Vi vill stärka svenska destinationers och svenska turistiska produkters kvalitet och attraktivitet så att fler besöker eller ser andra delar av vårt vackra land. Det riktas till både svenska och utländska besökare, inte minst de som finns i vårt närområde något som bidragit till att såväl inhemska som utländska besökare ökade 2018.
Besöksnäringen har ju redan konstaterats vara en basnäring, större än flera av Sveriges klassiska stora basnäringar. Vad kommer ni att göra för att besöksnäringen skall få samma stöd och förutsättningar?
Besöksnäringen är en näring med varierande behov och där olika former av stöd är tillgängliga bland annat genom livsmedelsstrategin och särskilda satsningar inom landsbygdsprogrammet. Det är många små företag inom besöksnäringen där det finns stöd via bl.a. Almi och Tillväxtverket, men jag vill samtidigt föra samtal med näringen för att kunna fortsätta utveckla näringen och se närmare på de förslag som presenterades i utredningen för en sammanhållen politik för en växande besöksnäring och hållbar turism.
Besöksnäringen har en avgörande roll som jobb- och integrationsmotor med en dubbelt så stor ökning av antalet sysselsatta 2017 som arbetsmarknaden totalt (sannolikt med liknande siffror för 2018). Även när det gäller nyanlända och personer med funktionsvariationer anställer branschen fler. Hur ser regeringen på möjligheterna här?
Det är många som skaffar sig sitt första jobb i besöksnäringen, oavsett ålder och bakgrund och det finns kompetenser inom näringen som är viktiga för hela yrkeslivet såsom service och värdskap. Det är en styrka för besöksnäringen, för de personer som får ett jobb och något som andra näringar kanske kan lära av.
Kommer du att fortsätta träffa branschen i det dialogforum som Mikael Damberg skapade?
Vad jag förstår har Dialogforum varit mycket uppskattat, både av tidigare näringsministern och av näringen. För mig är möjligheten till en nära dialog viktig och jag ser fram emot att föra den med branschen.
Vad kommer du och den här regeringen göra för att stärka kompetensförsörjningen specifikt i besöksnäringen?
Kompetensförsörjning är en viktig fråga för alla företag och något som är prioriterat för regeringen bland annat genom ökade möjligheter till utbildning.
Läs tidigare intervjuer med profiler inom besöksnäringen här.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom...
-
-
Gästbloggare
-