-
Ibrahim Baylan – Näringsministern svarar på frågor
Besöksnäringen är en bransch som står för en allt större del av exportintäkterna och växer mer än andra branscher. Gör det att regeringen kommer att ha mer fokus på den här branschen eftersom den har extra stor potential?
Besöksnäringen är en växande sektor som spänner över flera olika branscher. Turism sker i alla delar av landet vilket bland annat inkvarteringssiffrorna för 2018 visar. Det innebär att besöksnäringen också är viktig för tillväxt och sysselsättning regionalt och en näring som vi kommer fortsätta arbeta med att utveckla.
Om man fick färre att flyga till långväga resmål och istället fick dem att stanna i Sverige för att semestra, skulle det ju få stor positiv klimateffekt. Vad tänker ni göra för att stimulera svenskarnas semestrande i Sverige?
Vi vill stärka svenska destinationers och svenska turistiska produkters kvalitet och attraktivitet så att fler besöker eller ser andra delar av vårt vackra land. Det riktas till både svenska och utländska besökare, inte minst de som finns i vårt närområde något som bidragit till att såväl inhemska som utländska besökare ökade 2018.
Besöksnäringen har ju redan konstaterats vara en basnäring, större än flera av Sveriges klassiska stora basnäringar. Vad kommer ni att göra för att besöksnäringen skall få samma stöd och förutsättningar?
Besöksnäringen är en näring med varierande behov och där olika former av stöd är tillgängliga bland annat genom livsmedelsstrategin och särskilda satsningar inom landsbygdsprogrammet. Det är många små företag inom besöksnäringen där det finns stöd via bl.a. Almi och Tillväxtverket, men jag vill samtidigt föra samtal med näringen för att kunna fortsätta utveckla näringen och se närmare på de förslag som presenterades i utredningen för en sammanhållen politik för en växande besöksnäring och hållbar turism.
Besöksnäringen har en avgörande roll som jobb- och integrationsmotor med en dubbelt så stor ökning av antalet sysselsatta 2017 som arbetsmarknaden totalt (sannolikt med liknande siffror för 2018). Även när det gäller nyanlända och personer med funktionsvariationer anställer branschen fler. Hur ser regeringen på möjligheterna här?
Det är många som skaffar sig sitt första jobb i besöksnäringen, oavsett ålder och bakgrund och det finns kompetenser inom näringen som är viktiga för hela yrkeslivet såsom service och värdskap. Det är en styrka för besöksnäringen, för de personer som får ett jobb och något som andra näringar kanske kan lära av.
Kommer du att fortsätta träffa branschen i det dialogforum som Mikael Damberg skapade?
Vad jag förstår har Dialogforum varit mycket uppskattat, både av tidigare näringsministern och av näringen. För mig är möjligheten till en nära dialog viktig och jag ser fram emot att föra den med branschen.
Vad kommer du och den här regeringen göra för att stärka kompetensförsörjningen specifikt i besöksnäringen?
Kompetensförsörjning är en viktig fråga för alla företag och något som är prioriterat för regeringen bland annat genom ökade möjligheter till utbildning.
Läs tidigare intervjuer med profiler inom besöksnäringen här.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Nu blir det enklare att hitta till Norrbottens lokala matupplevelser. Norrbottniska smakvägar är en guide som sam...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
-
Gästbloggare
-