-
Kalmar värd för Riksidrottsforum 2026
Nu är det klart att Kalmar blir värd för Riksidrottsforum hösten 2026. Det är första gången mötet hålls i Kalmar och RF-SISU Småland kommer att stå för det lokala värdskapet.
Den gångna helgen genomfördes Riksidrottsforum i Norrköping med nära 400 deltagare. Riksidrottsforum är en viktig mötesplats där de som har en ledande position i specialidrottsförbund och RF-SISU-distrikt diskuterar strategiska frågor för att besluten på kommande Riksidrottsmöte (årsstämma) ska bli så bra utformade och väl förankrade som möjligt. Om två år är det dags för Kalmar att vara värdstad.
– Det är mycket glädjande att riksidrottsstyrelsen valt Småland och Kalmar för nästkommande Riksidrottsforum, säger Roger Ödebrink som är ordförande i RF-SISU Småland och som står för det lokala värdskapet.Flera RF-SISU-distrikt har ansökt om värdskapet och valet föll för första gången på Småland och Kalmar.
– Riksidrottsforum är en av våra viktigaste mötesplatser där vi diskuterar, involverar och tillsammans förbereder framtidsfrågor. Att få samla idrottsrörelsens främsta företrädare i den vackra kultur- och idrottsstaden Kalmar under hösten 2026 ser jag verkligen fram emot, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.Lasse Johansson (S) är ordförande i både Destination Kalmar och kultur-och fritidsnämnden i Kalmar kommun. Han är övertygad om att Riksidrottsforum kommer att märkas i Kalmar.
– Det är med stor glädje jag tar emot beskedet att Kalmar ska stå som värd för Riksidrottsforum 2026. Vi har ett rikt och aktivt föreningsliv i kommunen och att Riksidrottsforum kommer till Kalmar kommer att märkas. Genom vårt destinationsbolag och våra kommunala förvaltningar kommer vi, tillsammans med RF-SISU Småland, att säkerställa ett lyckat arrangemang och vi ser fram mot att få välkomna idrottssverige till Kalmar, säger Lasse Johansson.Kommer att äga rum i Kalmarsalen
Mötet kommer att äga rum i Kalmarsalen den 8–9 november 2026.
– Vi arbetar för att utveckla Kalmars utbud året runt och att få hit ett möte som Riksidrottsforum under hösten betyder mycket både för Kalmars näringsliv och föreningsliv. Jag är säker på att mötet kommer att ge flera positiva effekter, både för specialidrottsförbunden och för Kalmar som stad. Vi har en stark idrottsrörelse och arbetar sedan flera år tillbaka medvetet med idrottsevenemang som ett sätt att utveckla destinationen samtidigt som Kalmar kommun har gjort stora arenasatsningar. Det känns jätteroligt att få välkomna Riksidrottsforum och jag vet att det lokala engagemanget är väldigt stort, vilket är en viktig pusselbit för att skapa en riktigt minnesvärd konferens, säger Johanna Wedin, projektledare för Kalmar Convention Bureau, Destination Kalmar.Fakta om Riksidrottsforum
- Riksidrottsforum är mötesplatsen för förtroendevalda eller generalsekreterare i ett specialidrottsförbund (SF), Riksidrottsförbundet (RF) eller SISU Idrottsutbildarna.
- Under Riksidrottsforum diskuteras för idrotten viktiga gemensamma frågor och ärenden inför kommande stämmor. Riksidrottsforum genomförs vartannat år och samlar cirka 400 deltagare.
- Riksidrottsforum i Kalmar genomförs 8–9 november 2026. Beslutet om plats fattas av Riksidrottsstyrelsen och förbundsstyrelsen.
Mer om Destination Kalmar på Turismnytt
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Destination Kalmar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...
-
-
Gästbloggare
-