-
Kalmar värd för Riksidrottsforum 2026
Nu är det klart att Kalmar blir värd för Riksidrottsforum hösten 2026. Det är första gången mötet hålls i Kalmar och RF-SISU Småland kommer att stå för det lokala värdskapet.
Den gångna helgen genomfördes Riksidrottsforum i Norrköping med nära 400 deltagare. Riksidrottsforum är en viktig mötesplats där de som har en ledande position i specialidrottsförbund och RF-SISU-distrikt diskuterar strategiska frågor för att besluten på kommande Riksidrottsmöte (årsstämma) ska bli så bra utformade och väl förankrade som möjligt. Om två år är det dags för Kalmar att vara värdstad.
– Det är mycket glädjande att riksidrottsstyrelsen valt Småland och Kalmar för nästkommande Riksidrottsforum, säger Roger Ödebrink som är ordförande i RF-SISU Småland och som står för det lokala värdskapet.Flera RF-SISU-distrikt har ansökt om värdskapet och valet föll för första gången på Småland och Kalmar.
– Riksidrottsforum är en av våra viktigaste mötesplatser där vi diskuterar, involverar och tillsammans förbereder framtidsfrågor. Att få samla idrottsrörelsens främsta företrädare i den vackra kultur- och idrottsstaden Kalmar under hösten 2026 ser jag verkligen fram emot, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.Lasse Johansson (S) är ordförande i både Destination Kalmar och kultur-och fritidsnämnden i Kalmar kommun. Han är övertygad om att Riksidrottsforum kommer att märkas i Kalmar.
– Det är med stor glädje jag tar emot beskedet att Kalmar ska stå som värd för Riksidrottsforum 2026. Vi har ett rikt och aktivt föreningsliv i kommunen och att Riksidrottsforum kommer till Kalmar kommer att märkas. Genom vårt destinationsbolag och våra kommunala förvaltningar kommer vi, tillsammans med RF-SISU Småland, att säkerställa ett lyckat arrangemang och vi ser fram mot att få välkomna idrottssverige till Kalmar, säger Lasse Johansson.Kommer att äga rum i Kalmarsalen
Mötet kommer att äga rum i Kalmarsalen den 8–9 november 2026.
– Vi arbetar för att utveckla Kalmars utbud året runt och att få hit ett möte som Riksidrottsforum under hösten betyder mycket både för Kalmars näringsliv och föreningsliv. Jag är säker på att mötet kommer att ge flera positiva effekter, både för specialidrottsförbunden och för Kalmar som stad. Vi har en stark idrottsrörelse och arbetar sedan flera år tillbaka medvetet med idrottsevenemang som ett sätt att utveckla destinationen samtidigt som Kalmar kommun har gjort stora arenasatsningar. Det känns jätteroligt att få välkomna Riksidrottsforum och jag vet att det lokala engagemanget är väldigt stort, vilket är en viktig pusselbit för att skapa en riktigt minnesvärd konferens, säger Johanna Wedin, projektledare för Kalmar Convention Bureau, Destination Kalmar.Fakta om Riksidrottsforum
- Riksidrottsforum är mötesplatsen för förtroendevalda eller generalsekreterare i ett specialidrottsförbund (SF), Riksidrottsförbundet (RF) eller SISU Idrottsutbildarna.
- Under Riksidrottsforum diskuteras för idrotten viktiga gemensamma frågor och ärenden inför kommande stämmor. Riksidrottsforum genomförs vartannat år och samlar cirka 400 deltagare.
- Riksidrottsforum i Kalmar genomförs 8–9 november 2026. Beslutet om plats fattas av Riksidrottsstyrelsen och förbundsstyrelsen.
Mer om Destination Kalmar på Turismnytt
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Destination Kalmar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda h...
-
-
Gästbloggare
-