söndag 3 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
    • Countryside Hotels – weekendboom under 2026
    • Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
    • Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Resultatet för mars blev blandat i Göteborg. Men påsken som i år hamnar i april är inledningen på vår- och sommarsäsongen med ett bra bokningsläge.
    2025-04-09 15:22

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2025

    Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Stabila helger och svagare vardagar

    I Göteborg låg hotellefterfrågan i mars något under fjolårets nivå. Helgbeläggningen har varit stabil, medan vardagarna generellt varit svagare. Sista veckan i mars bröts mönstret och beläggningen på vardagar blev bättre.

    Samtidigt gick sista helgen i mars sämre än 2024. I fjol inföll påsken på sista helgen i mars och beläggningen var då relativt hög (cirka 70 %). I år infaller påsken senare vilket påverkar i viss mån jämförelsen på månadsnivå. Kombinationen av lägre snittpris och minskad beläggning har haft en negativ påverkan på RevPAR.

    Trots mer positiva utsikter för vårsäsongen vad gäller besöksvolymer, enligt den senaste Destinationsbarometern, uppger många besöksnäringsverksamheter att de fortsatt står inför lönsamhetsutmaningar.

    Blandad utveckling i storstäderna

    Även i Malmö noterades en nedgång i både hotellbeläggning och genomsnittspriser under mars. Stockholm uppvisade däremot en starkare utveckling, framför allt tack vare Kent-konserterna som drev upp både efterfrågan och snittpris. Det genomsnittliga rumspriset ökade med 8 % under månaden.

    I Köpenhamn minskade snittpriset med nära 4 %, men den förbättrade beläggningen vägde upp och bidrog till att RevPAR kunde hållas på en stabil nivå, enligt data från Benchmarking Alliance.

    Bra bokningsläge framöver

    Bokningsläget inför april är än så länge ganska stabil och i linje med förra årets nivå. Bokningsläget för maj, juni och juli är betydligt starkare än vid samma tidpunkt förra året. Exempelvis är över 80 procent av hotellrummen bokade i samband med Göteborgsvarvet i maj.

    Denna positiva utveckling drivs framför allt av stora evenemang. Där konserter på Ullevi men även återkommande evenemang som Göteborgsvarvet driver bokningarna. Dessutom syns en bredare uppgång i bokningar för helger generellt. Vilket tyder på ett ökat resande även utanför evenemangsdagarna.

    Göteborg i besökarens ögon

    Utbudet av intressanta besöksmål, restauranger och boendealternativ är de viktigaste faktorerna för svenskars upplevelse under en weekendresa. Detta enligt den senaste Resa i Sverige-undersökningen. En god atmosfär framhålls som en viktig aspekt oavsett typ av resa. Göteborg utmärker sig positivt bland svenska storstäder avseende nöjdhet med atmosfären.

    Göteborg placerar sig ofta högt i bedömning av utbudet av shopping, restauranger, evenemang samt familjeaktiviteter. Svenska besökare associerar dessutom Göteborg i högre utsträckning med orden välkomnande, levande och genuin i förhållande till andra svenska destinationer.

    Indikation på stark utveckling av gästnätter

    Gästnattsutvecklingen har främst drivits av den svenska marknaden och privatsegmentet. Nästan alla prioriterade utlandsmarknader – Norge, Tyskland, Storbritannien och USA – visar en positiv utveckling. Ett undantag är Danmark, där gästnätterna minskar något efter en ovanligt stark utveckling förra året tack vare valutaeffekten.

    Göteborg står sig starkt i jämförelse med Stockholm. Där hotellgästnätterna minskade något under januari–februari jämfört med i fjol.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2025

    Källor & merläsning:

    ♦ Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen.
    ♦
    Hotel Market Update Annordia March 2025.
    ♦
    Destinationsbarometern vår 2025.
    ♦
    Resa i Sverige 2024 – årlig undersökning sedan 2018, representativ webbpanel bland boende i Sverige över 18 år. Datainsamling: hösten 2024.
    ♦
    Gästnätter 2025 – Tillväxtverket Inkvartering Resor och besök Turismräkenskaper – Överblick.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Peter Kvarnström
    Tweet
  • Göteborg bjuder på ett gediget och brett musikprogram i sommar.
    2026-05-03 22:11

    Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

    Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.

  • Munkedals Herrgård, ett av de nya hotellen i Countryside Hotels.
    2026-05-02 16:24

    Countryside Hotels – weekendboom under 2026

    Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.

  • Destination Kalmar och Kalmar kommun har tagit fram en rad idéer. Den första är Träd på vift. Ett inslag för att skapa grönska i stadskärnan.
    2026-05-01 21:45

    Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö

    Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.

  • Trelleborg slog rekord i gästnätter under 2025.
    2026-05-01 20:40

    Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg

    När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.

  • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.
    2026-04-30 21:22

    Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

    I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.

  • En turistekonomisk utvärdering visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
    2026-04-29 19:19

    DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm

    En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.

  • Natur är värdefull för turismen
    2026-04-29 16:14

    Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen

    ”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”

  • Anne Lundberg och Knut Knutson, programledare för Antikrundan som besöker Kalmar i sommar.
    2026-04-28 20:50

    Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in

    Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.

  • Välkommen till Sveriges med förväxlade städer i sommar - Linköping och Lidköping.
    2026-04-28 20:25

    En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen

    Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.

  • Mtb i Ramundberget - besöksnäring
    2026-04-27 03:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-24 18:55

      Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

      Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...

    • 2026-04-25 15:22

      Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

      Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...

    • 2026-04-27 03:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...

    • 2026-04-26 17:48

      Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

      Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet