-
Livrustkammaren – höststart med Riddarmaskerad och historiequiz
Efter välbesökta sommarveckor i museet rustar Livrustkammaren för ett fullmatat höstprogram som inleds med Riddarmaskerad i Stockhoms stadshus och avrundas med en ny utställning om Gustav den III:s teaterliv.
Kungligt quiz, Vasaskandaler och tesalonger med gustaviansk musik
Fredag den 25 augusti startade biljettsläppet till höstens after work, historiequiz, visning om Vasaskandaler och kröningar, nördvisning med dräkttema, punchprovning och tesalonger med gustaviansk musik.
”Vi är glada att så många valde att besöka Livrustkammaren under sommarmånaderna, trots att entréavgiften återinförts under året. Nu ser vi fram emot höstens biljettsläpp. Våra programkvällar brukar snabbt bli slutsålda och i höstens program finns något för alla historieintresserade – vare sig man är den nyfikne nybörjaren eller en riktig historienörd. Roligt nog är alla våra visningar väldigt omtyckta och nu erbjuder vi inte bara fler visningar. Många av dem är dessutom dubbelt så långa.” Säger Malin Grundberg, museichef på Livrustkammaren.
Riddarklubben – Riddarmaskerad och svärdprovning
Livrustkammarens egen barnklubb heter Riddarklubben som med lek och kunskap på ett lustfyllt sätt sänker trösklarna och pratar kunglig historia. Bland några av höstens aktiviteter finns:
Riddarmaskeraden. Äntligen blir det familjefest och Riddarmaskerad i Stockholms stadshus. Söndagen den 3 september blir det dräktparad nedför trapporna till Blå hallen och underhållning av Gycklargruppen hyckel, musikunderhållning av Frihet, Barockt och Systerskap och dans av Pied en L`air, träff med riddare från Celeres Nordica och mycket mer. Livrustkammarens kungligheter är på plats för att dubba alla riddare och prinsessor. Läs mer om eventet här.
Svärdprovning. Testa Gustav Vasas rappir, känn vikten på en Zweihänder och vad är egentligen en testikeldolk? Den 30 september.
Ett fullspäckat höstprogram för alla åldrar
Nu släpper Livrustkammaren de efterlängtade biljetterna till höstens programaktiviteter. De har tagit i för att så många som möjligt ska kunna inspireras och komma närmare den kungliga historien – gärna i sällskap med andra.
After work för historienördar. Först vapen, rustningar och glittrande vagnar, därefter mingel. Den 7 september.
Kröningar extra allt. Visning om 300 år av svenska kröningar med pärlor, drakar, purpur, tappade kronor och bångstyriga hästar. Den 14 september.
Dräktskatten på Livrustkammaren. På allmän begäran: dubbelt så lång visning. Dubbelt så bra. Mer av allt. Den 17 september.
Kungligt quiz för historienördar. Historietest och after work under Karl XII:s och Fredrik I:s vakande ögon i vackra Stensalen. Den 21 september.
Ni hittar hela höstens program här.

En ny utställning i oktober – Teaterkungen Gustav III
Utställningen ”Enhörningar – tror du på mig så tror jag på dig” visas till våren 2023. Läs mer om den i en tidigare artikel på Turismnytt här.
Den 20 oktober öppnar en ny utställning som är ett samarbete mellan Livrustkammaren och Kungliga Operan som firar 250 år i år. ”Teaterkungen Gustav III – dräktparad, skådespel och politik” Där kommer ett femtiotal fantasifulla dräkter och operakostymer från Gustav III:s dagar att visas. Livrustkammaren kommer berätta om den gustavianska tidens skådespel och politik på den kungliga scenen.
- Text: Livrustkammaren
- Foto: Livrustkammaren
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
-
Gästbloggare
-