-
Marknadsföring är ett fjällmaraton, inte ett 60-meterslopp
Marknadsföring är uthållighet
Det blir allt tydligare för mig att om man ska lyckas med sin marknadsföring måste man vara uthållig. Det handlar inte om att smälla till med en dunderkampanj likt en one hit wonder utan om att varje dag gå till jobbet och steg för steg bygga sitt varumärke och förtjäna sina kunders uppmärksamhet.
För alla oss som ibland drar på oss löparskorna är det ingen nyhet att ett maraton är tufft. Det kräver både fysisk och mental träning, det kräver förbereder och framför allt dedikation och tid. Om du inte är motiverad och tycker att det ska bli spännande/utmanande kan du lika väl ställa tillbaka skorna på hyllan. Detsamma gäller för din marknadsföring. Håll motivationen uppe med många delmål och sätt rutiner för att kontinuerligt utvecklas.
Om man dessutom ska ge sig på ett Fjällmaraton behöver man vässa pannbenet ytterligare. Det kan under perioder liknas ett vanligt springlopp men plötsligt reser sig en fjällvägg framför dig och du inser att du har 400 höjdmeter att avverka. Då är det lätt att benen ger vika. Den som lyckas ta sig i mål är den som även i uppförsbacken sätter den ena foten framför den andra och steg för steg tar sig närmre mållinjen. Hur ofta har du inte känt likadant inför ditt Instagramflöde, din blogg eller nyhetsbrev?
Jag insåg idag att det var alldeles för länge sen jag skrev av mig mina tankar här på Turismnytt, och även om jag producerat en del blogginlägg (som ni kan hitta här) så är jag bara i början på mitt maraton.
6 steg för att bli en bättre Fjällmaratonlöpare (eller marknadsförare)
- Gå inte ut för hårt. Det är lätt hänt att ambitionerna spinner iväg. Särskilt efter en kurs eller inspirerande blogginlägg;). Tänk på att du har en läng väg att ta dig och ska orka länge.
- Sätt mål och en plan för att nå dit. Det blir tydligare och roligare om du vet vart du är på väg.
- Följ upp dina framsteg. Se till att löpande följa upp och mäta din progress och kom ihåg att ge dig själv en klapp på axeln även för de små framstegen.
- Våga testa nytt. Det är genom att testa och dra lärdom som du utvecklas. Har du rutiner för uppföljning kan du snabbt utvärdera om det du testar faller väl ut.
- Var långsiktig. Tänk på att du (och ditt varumärke) ska hålla länge. Och det är inte imorgon ni ska skina som starkast utan när ni går i mål.
- Avsätt tid. Vår tids viktigaste valuta är troligen tid, se till att avsätta tid för att skapa din framgång. Men låt den samtidigt inte ta all din uppmärksamhet.
Precis som fjället tror jag på kommunikation som är utmanande och samtidigt jordnära. Efter att ha läst den här texten förstår ni att det inte är någon slump att bolaget fick heta just Fjällbyrån😉
Snart är vintern här men först ett par löpturer på fjället innan snöflingorna singlar ner.
Är du i behov av stöd med er marknadsföring eller kanske en föreläsare? Hör gärna av er för mer info om vad Fjällbyrån erbjuder. Uppge att du hittade oss på Turismnytt så får Jakob & Co 10% av mitt arvode vid en första bokning.
- Text: Marcus Ståhl
- Foto: Marcus Ståhl
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Efter två dagar där tillgänglighet allt tydligare seglat upp som en av besöksnäringens stora framtidsfrågor blev ...
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den nya gastronomiska satsningen 4...
-
-
Gästbloggare
-