-
MTRX lägger i ytterligare en växel – lanserar Borås som ny destination
MTRX har sedan starten 2015 tänjt på gränserna för vad ett tågbolag är och borde vara. Förutom att MTRX blivit utsedda till Sveriges bästa tågbolag fem år i rad och varit punktligast fyra år i rad var bolaget även först med biljettlöst resande, val av sittplats ombord och en rad andra innovationer. Nu lanseras ännu en nyhet – Borås som ny destination.
MTRX vill förenkla för alla resenärer
Varje vecka reser ett stort antal personer mellan Borås och Stockholm, både privat och i arbetet. Nu vill MTRX förenkla för alla resenärer och lanserar därför en bussanslutning mellan Alingsås och Borås – utan att kompromissa på smidighet och standard.
“Vi har sedan dag ett haft ett tydligt fokus på att leverera säkra resor, låga priser och punktliga tåg. Parallellt med det har vi lagt mycket tid på att utveckla vårt erbjudande så att det hela tiden är relevant för våra resenärer. När vi såg att det fanns ett ökat intresse för resmöjligheter till och från Borås såg vi en möjlighet i att vidga våra destinationer och introducerar nu en bussförbindelse mellan Borås och Alingsås.” Säger Joakim Sundh, VD på MTRX.
Om intresse finns kommer antalet avgångar utökas
Till en början kommer MTRX erbjuda bussanslutningen till Borås på fredagar och söndagar. Men om intresse finns kommer antalet avgångar utökas till fler dagar i veckan.
Anslutningen är utan stopp och går direkt från Alingsås till Borås resecentrum. Bussarna är även anpassade till tågens ankomster och avgångar.
“Vi är mycket glada att MTRX möter marknaden och ligger i framkant genom att göra denna satsning. Vi tror att det är en uppskattad och anpassad lösning för boråsarna och besökare att ta sig till och från huvudstaden.” Säger Helena Alcenius, VD för destinations- och marknadsbolaget Borås TME.
- Text: MTRX
- Foto: Mattias Diesel Näslund
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-