-
MTRX lägger i ytterligare en växel – lanserar Borås som ny destination
MTRX har sedan starten 2015 tänjt på gränserna för vad ett tågbolag är och borde vara. Förutom att MTRX blivit utsedda till Sveriges bästa tågbolag fem år i rad och varit punktligast fyra år i rad var bolaget även först med biljettlöst resande, val av sittplats ombord och en rad andra innovationer. Nu lanseras ännu en nyhet – Borås som ny destination.
MTRX vill förenkla för alla resenärer
Varje vecka reser ett stort antal personer mellan Borås och Stockholm, både privat och i arbetet. Nu vill MTRX förenkla för alla resenärer och lanserar därför en bussanslutning mellan Alingsås och Borås – utan att kompromissa på smidighet och standard.
“Vi har sedan dag ett haft ett tydligt fokus på att leverera säkra resor, låga priser och punktliga tåg. Parallellt med det har vi lagt mycket tid på att utveckla vårt erbjudande så att det hela tiden är relevant för våra resenärer. När vi såg att det fanns ett ökat intresse för resmöjligheter till och från Borås såg vi en möjlighet i att vidga våra destinationer och introducerar nu en bussförbindelse mellan Borås och Alingsås.” Säger Joakim Sundh, VD på MTRX.
Om intresse finns kommer antalet avgångar utökas
Till en början kommer MTRX erbjuda bussanslutningen till Borås på fredagar och söndagar. Men om intresse finns kommer antalet avgångar utökas till fler dagar i veckan.
Anslutningen är utan stopp och går direkt från Alingsås till Borås resecentrum. Bussarna är även anpassade till tågens ankomster och avgångar.
“Vi är mycket glada att MTRX möter marknaden och ligger i framkant genom att göra denna satsning. Vi tror att det är en uppskattad och anpassad lösning för boråsarna och besökare att ta sig till och från huvudstaden.” Säger Helena Alcenius, VD för destinations- och marknadsbolaget Borås TME.
- Text: MTRX
- Foto: Mattias Diesel Näslund
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
-
Gästbloggare
-