-
MTRX lägger i ytterligare en växel – lanserar Borås som ny destination
MTRX har sedan starten 2015 tänjt på gränserna för vad ett tågbolag är och borde vara. Förutom att MTRX blivit utsedda till Sveriges bästa tågbolag fem år i rad och varit punktligast fyra år i rad var bolaget även först med biljettlöst resande, val av sittplats ombord och en rad andra innovationer. Nu lanseras ännu en nyhet – Borås som ny destination.
MTRX vill förenkla för alla resenärer
Varje vecka reser ett stort antal personer mellan Borås och Stockholm, både privat och i arbetet. Nu vill MTRX förenkla för alla resenärer och lanserar därför en bussanslutning mellan Alingsås och Borås – utan att kompromissa på smidighet och standard.
“Vi har sedan dag ett haft ett tydligt fokus på att leverera säkra resor, låga priser och punktliga tåg. Parallellt med det har vi lagt mycket tid på att utveckla vårt erbjudande så att det hela tiden är relevant för våra resenärer. När vi såg att det fanns ett ökat intresse för resmöjligheter till och från Borås såg vi en möjlighet i att vidga våra destinationer och introducerar nu en bussförbindelse mellan Borås och Alingsås.” Säger Joakim Sundh, VD på MTRX.
Om intresse finns kommer antalet avgångar utökas
Till en början kommer MTRX erbjuda bussanslutningen till Borås på fredagar och söndagar. Men om intresse finns kommer antalet avgångar utökas till fler dagar i veckan.
Anslutningen är utan stopp och går direkt från Alingsås till Borås resecentrum. Bussarna är även anpassade till tågens ankomster och avgångar.
“Vi är mycket glada att MTRX möter marknaden och ligger i framkant genom att göra denna satsning. Vi tror att det är en uppskattad och anpassad lösning för boråsarna och besökare att ta sig till och från huvudstaden.” Säger Helena Alcenius, VD för destinations- och marknadsbolaget Borås TME.
- Text: MTRX
- Foto: Mattias Diesel Näslund
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
-
Gästbloggare
-