-
MTRX lägger i ytterligare en växel – lanserar Borås som ny destination
MTRX har sedan starten 2015 tänjt på gränserna för vad ett tågbolag är och borde vara. Förutom att MTRX blivit utsedda till Sveriges bästa tågbolag fem år i rad och varit punktligast fyra år i rad var bolaget även först med biljettlöst resande, val av sittplats ombord och en rad andra innovationer. Nu lanseras ännu en nyhet – Borås som ny destination.
MTRX vill förenkla för alla resenärer
Varje vecka reser ett stort antal personer mellan Borås och Stockholm, både privat och i arbetet. Nu vill MTRX förenkla för alla resenärer och lanserar därför en bussanslutning mellan Alingsås och Borås – utan att kompromissa på smidighet och standard.
“Vi har sedan dag ett haft ett tydligt fokus på att leverera säkra resor, låga priser och punktliga tåg. Parallellt med det har vi lagt mycket tid på att utveckla vårt erbjudande så att det hela tiden är relevant för våra resenärer. När vi såg att det fanns ett ökat intresse för resmöjligheter till och från Borås såg vi en möjlighet i att vidga våra destinationer och introducerar nu en bussförbindelse mellan Borås och Alingsås.” Säger Joakim Sundh, VD på MTRX.
Om intresse finns kommer antalet avgångar utökas
Till en början kommer MTRX erbjuda bussanslutningen till Borås på fredagar och söndagar. Men om intresse finns kommer antalet avgångar utökas till fler dagar i veckan.
Anslutningen är utan stopp och går direkt från Alingsås till Borås resecentrum. Bussarna är även anpassade till tågens ankomster och avgångar.
“Vi är mycket glada att MTRX möter marknaden och ligger i framkant genom att göra denna satsning. Vi tror att det är en uppskattad och anpassad lösning för boråsarna och besökare att ta sig till och från huvudstaden.” Säger Helena Alcenius, VD för destinations- och marknadsbolaget Borås TME.
- Text: MTRX
- Foto: Mattias Diesel Näslund
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Vilt från skogarna, hjortron, svamp och örter från naturen samt råvaror från lokala odlare. På Granö Beck...
-
-
Gästbloggare
-