-
MTRX lägger i ytterligare en växel – lanserar Borås som ny destination
MTRX har sedan starten 2015 tänjt på gränserna för vad ett tågbolag är och borde vara. Förutom att MTRX blivit utsedda till Sveriges bästa tågbolag fem år i rad och varit punktligast fyra år i rad var bolaget även först med biljettlöst resande, val av sittplats ombord och en rad andra innovationer. Nu lanseras ännu en nyhet – Borås som ny destination.
MTRX vill förenkla för alla resenärer
Varje vecka reser ett stort antal personer mellan Borås och Stockholm, både privat och i arbetet. Nu vill MTRX förenkla för alla resenärer och lanserar därför en bussanslutning mellan Alingsås och Borås – utan att kompromissa på smidighet och standard.
“Vi har sedan dag ett haft ett tydligt fokus på att leverera säkra resor, låga priser och punktliga tåg. Parallellt med det har vi lagt mycket tid på att utveckla vårt erbjudande så att det hela tiden är relevant för våra resenärer. När vi såg att det fanns ett ökat intresse för resmöjligheter till och från Borås såg vi en möjlighet i att vidga våra destinationer och introducerar nu en bussförbindelse mellan Borås och Alingsås.” Säger Joakim Sundh, VD på MTRX.
Om intresse finns kommer antalet avgångar utökas
Till en början kommer MTRX erbjuda bussanslutningen till Borås på fredagar och söndagar. Men om intresse finns kommer antalet avgångar utökas till fler dagar i veckan.
Anslutningen är utan stopp och går direkt från Alingsås till Borås resecentrum. Bussarna är även anpassade till tågens ankomster och avgångar.
“Vi är mycket glada att MTRX möter marknaden och ligger i framkant genom att göra denna satsning. Vi tror att det är en uppskattad och anpassad lösning för boråsarna och besökare att ta sig till och från huvudstaden.” Säger Helena Alcenius, VD för destinations- och marknadsbolaget Borås TME.
- Text: MTRX
- Foto: Mattias Diesel Näslund
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Inom besöksnäringen kan psykologisk prissättning spela en stor roll för kundens beslut. Taktikon går igenom strategier i detta blogginlägg.
-
Preliminär ansökan inlämnad om att arrangera Fotbolls EM för damer 2029
SvFF och DBU har lämnat in en preliminär ansökan för att arrangera Fotbolls EM 2029. En av de tilltänka värdstäderna är Göteborg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Mest under Destination och Insatser/Utmärkelser/Initiativ samt Evenemang, men även Boende
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Affärsmodell.
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen på Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destination Kalmar.
-
Nu öppnar naturum Hornborgasjön och Infocenter Trandansen
Den 15 mars öppnar naturum Hornborgasjön och Café Doppingen för säsongen. Den 19 mars öppnar även Infocenter Trandansen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket presenterar nya turismräkenskaper på nationell, regional och kommunal nivå – uppdaterad
OBS! Artikeln baserad på pressmeddelande från Tillväxtverket är nu kompletterad med en lite mer ingående rapport ...
-
Har Stockholm inte lärt sig något från processen med införandet av en miljözon klass 3?
För den som följt arbetet med att införa en miljözon klass 3 i Stockholm är det väl bekant att denna process präg...
-
Turistrådet Västsverige – lyckat årsmöte för Ett enat Bohuslän
Den 7 mars samlades närmare 70 personer på Smögens Hafvsbad för årsmötet för Ett enat Bohuslän, ett unikt samarbe...
-
Stockholms skärgård på TIME:s lista över världens bästa platser
Idag presenterar TIME listan ”The World’s Greatest Places 2025”. Med på listan finns Stockholms skärgård. ...
-
-
Gästbloggare
-