-
Musikfestival lanserar sin egen whisky
Sveriges största rockfestival Sweden Rock Festival och Sveriges största whiskybolag Mackmyra inleder ett samarbete.
Tillsammans har de tagit fram en whiskysort som heter Sweden Rock 2015 Limited Edition 2015.
Försäljningsstarten sker den 2 april och det är 6666 flaskor som finns till salu.
Det finns planer på att lansera en ny whisky inför Sweden Rock Festival varje år.
Mats Natvig, VD på Sweden Rock Festival uttalar sig i ett pressmeddelande:
”- Båda varumärken har en enormt stor fanbase och är ledande inom sina respektive branscher. Det är fantastiskt kul att vi nu kan presentera en limiterad produkt tillsammans”.
Angela D’Orazio, Chief Nose Officer på Mackmyra säger:
”- Jag är väldigt nöjd med samarbetet, detta är ett bra exempel på vad vi kan göra när vi använder vårt unika whiskylager i Bodås på ett kreativt sätt med en spännande samarbetspartner. Vi hade roligt när vi tog fram blandningen och resultatet blev en god och lättdrucken rock’n’roll whisky. Nu återstår det bara för mig att hinna beställa minst en flaska när den släpps den 2:a april och besöka Sweden Rock i sommar!”
- Text: Maria Lindqvist
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...
-
-
Gästbloggare
-