-
Naturturismföretagen – tema ledturism under Forum för naturturism
I år är Naturturismföretagens branschträff Forum för naturturism utbyggd till en hel naturturismvecka som ger fler möjligheter till nätverkande, inspiration och nya kunskaper. Temat för Forum är ”ledturism och guidade turer på och utanför lederna”.
”Det är viktigt för oss som branschorganisation att sätta fokus på reseanledningarna och med det stötta och inspirera våra medlemsföretag och partners att utveckla hållbara, kvalitetssäkrade och attraktiva erbjudanden för att möta efterfrågan.” Säger Johan Engström, generalsekreterare på Naturturismföretagen.
Temat ledturism genomsyrar programmet
Ledturism är den mest efterfrågade reseanledningen såväl internationellt som nationellt, enligt många undersökningar. Högst upp ligger vandring följt av cykling och guidade upplevelser i naturen, tillsammans med lokalproducerad mat och dryck samt kultur. Med det som utgångspunkt arrangerar Naturturismföretagen tillsammans med Visit Dalarna branschträffen på Orsa Grönklitt.
”Vi ser ett fördjupat samarbete med organisationer som Naturturismföretagen som ett viktigt steg i att stärka Dalarna som destination med kvalitetssäkrad natur- och kulturturism. Tillsammans ger vi företagen inom besöksnäringen möjlighet att göra fler och mer hållbara affärer – något som stärker vår position som en ledande och attraktiv destination.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.
Forum för naturturism pågår från lunch till lunch 12-13 november. Temat, ledturism och guidade turer på och utanför lederna, genomsyrar programmet.
Det innehåller bland annat inspiration från naturturismföretagare och kvalitetsmärkta Nature’s Best-företag. Exempelvis information om deras arbete med paketering och samarbete. Men även hur man som naturturismföretagare ska tänka vid användandet av leder och och hur man säljer aktiviteter till rätt marknad.
Inspiration från kvalitetsmärkta naturturismföretag
Tommy Lönnebacke, som driver Rösjöstugorna & EcoAdventure, på Fulufjället, är en av talarna under programpunkten ”Paketering och samarbete med leden som gemensam nämnare”.
”I början av det här året godkändes hans företag av kvalitetsmärkningen Nature’s Best, som det första företaget i Dalarna. Redan nu har han sett vilken möjliggörare det är. Genom att han fått bokningar av gäster som värdesätter ekoturism och en hållbar upplevelse.” Fortsätter Johan.
Också kvalitetsmärkta Granö Beckasin finns på plats. De kommer dela med sig av hur de som boendeanläggning paketerar leder.
I samma programpunkt deltar även Anders Holmberg, Vasaloppsleden. Han kommer att berätta om hur de arbetar med kvalitetssäkring och markägare.
”Deras arbete med att kvalitetssäkra är jätteviktigt för deras affärsidé och för att skapa hållbara arrangemang. Utan långsiktigt arbete, goda relationer, gedigna och breda samarbeten, vore det inte möjligt att genomföra de olika arrangemang de har under ett år.” Berättar Johan.

En hel vecka med naturturism
Att stödja medlemsföretag med att utveckla attraktiva, kvalitetssäkrade och hållbara produkter genom olika affärsutvecklingsinsatser, är några av ingredienserna i Naturturismföretagens generella uppdrag.
”Det är också därför vi under naturturismveckan erbjuder flera olika aktiviteter och utbildningar. En grundläggande utbildning i hållbart företagande (Insteget), uppguidning till Certifierad Naturguide och även en förstahjälpen i naturen-utbildning, som ger en internationell certifiering.” Säger Johan.
Besöksnäringen borde dra nytta av ramverket
Nationellt ramverk för vandringsleder är också representerat i programmet. Ramverket är något som gynnar alla entreprenörer där kvalitetssäkrade leder finns. Det är även till nytta för för platsutvecklingen. Branschorganisationen anser att besöksnäringen borde använda sig av det nationella ramverket för vandringsleder.
”För Naturturismföretagen är det viktigt att lyfta fram att bra leder är en konkurrensfördel och ett dragplåster för att också erbjuda guidade turer i tassemarkerna. Nu gäller det att verkligen börja samverka och dra nytta av ringarna på vattnet som kvalitetssäkrade leder ger.” Fortsätter Johan.
Samverkan och hållbar företagsutveckling
Forum för naturturism riktar sig i första hand till företagare inom natur-, kultur-, och ekoturism. Men också till organisationer och aktörer som arbetar för att främja och skapa en hållbar utveckling av besöksnäringen i Sverige.
”Många aktörer inom besöksnäringen kan genom samverkan skapa bättre förutsättningar. Vi behöver samla oss kring reseanledningar och hållbar företagsutveckling. Forum är en viktig arena för det. Att vi genomför Forum och naturturismveckan tillsammans med Visit Dalarna, som också värdesätter samma saker, är värdefullt. Tillsammans med dem och alla deltagare skapar vi en gemensam syn och bygger viktiga relationer för en mer konkurrenskraftig näring.” Avslutar Johan Engström.
Mer information om Forum för naturturism och naturturismveckans program hittar ni här.
Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.
- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Visit Dalarna
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Rekordår för gästnätter i Värmland förra året
Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Under 2025 registrerades 15,969 miljoner gästnätter i Stockholms län, det högsta antalet någonsin. Rekord...
-
-
Gästbloggare
-