onsdag 10 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
    • Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
    • Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Forum för naturturism pågår 12- 13 november, naturturismveckan startar 11 november och håller på till och med den 15.
    2024-10-11 18:53

    Naturturismföretagen – tema ledturism under Forum för naturturism

    I år är Naturturismföretagens branschträff Forum för naturturism utbyggd till en hel naturturismvecka som ger fler möjligheter till nätverkande, inspiration och nya kunskaper. Temat för Forum är ”ledturism och guidade turer på och utanför lederna”.

    ”Det är viktigt för oss som branschorganisation att sätta fokus på reseanledningarna och med det stötta och inspirera våra medlemsföretag och partners att utveckla hållbara, kvalitetssäkrade och attraktiva erbjudanden för att möta efterfrågan.” Säger Johan Engström, generalsekreterare på Naturturismföretagen.

    Temat ledturism genomsyrar programmet

    Ledturism är den mest efterfrågade reseanledningen såväl internationellt som nationellt, enligt många undersökningar. Högst upp ligger vandring följt av cykling och guidade upplevelser i naturen, tillsammans med lokalproducerad mat och dryck samt kultur. Med det som utgångspunkt arrangerar Naturturismföretagen tillsammans med Visit Dalarna branschträffen på Orsa Grönklitt.

    ”Vi ser ett fördjupat samarbete med organisationer som Naturturismföretagen som ett viktigt steg i att stärka Dalarna som destination med kvalitetssäkrad natur- och kulturturism. Tillsammans ger vi företagen inom besöksnäringen möjlighet att göra fler och mer hållbara affärer – något som stärker vår position som en ledande och attraktiv destination.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.

    Forum för naturturism pågår från lunch till lunch 12-13 november. Temat, ledturism och guidade turer på och utanför lederna, genomsyrar programmet.

    Det innehåller bland annat inspiration från naturturismföretagare och kvalitetsmärkta Nature’s Best-företag. Exempelvis information om deras arbete med paketering och samarbete. Men även hur man som naturturismföretagare ska tänka vid användandet av leder och och hur man säljer aktiviteter till rätt marknad.

    Inspiration från kvalitetsmärkta naturturismföretag

    Tommy Lönnebacke, som driver Rösjöstugorna & EcoAdventure, på Fulufjället, är en av talarna under programpunkten ”Paketering och samarbete med leden som gemensam nämnare”.

    ”I början av det här året godkändes hans företag av kvalitetsmärkningen Nature’s Best, som det första företaget i Dalarna. Redan nu har han sett vilken möjliggörare det är. Genom att han fått bokningar av gäster som värdesätter ekoturism och en hållbar upplevelse.” Fortsätter Johan.

    Också kvalitetsmärkta Granö Beckasin finns på plats. De kommer dela med sig av hur de som boendeanläggning paketerar leder.

    I samma programpunkt deltar även Anders Holmberg, Vasaloppsleden. Han kommer att berätta om hur de arbetar med kvalitetssäkring och markägare.

    ”Deras arbete med att kvalitetssäkra är jätteviktigt för deras affärsidé och för att skapa hållbara arrangemang. Utan långsiktigt arbete, goda relationer, gedigna och breda samarbeten, vore det inte möjligt att genomföra de olika arrangemang de har under ett år.” Berättar Johan.

    Naturturismföretagen - tema ledturism under Forum för naturturism

    En hel vecka med naturturism

    Att stödja medlemsföretag med att utveckla attraktiva, kvalitetssäkrade och hållbara produkter genom olika affärsutvecklingsinsatser, är några av ingredienserna i Naturturismföretagens generella uppdrag.

    ”Det är också därför vi under naturturismveckan erbjuder flera olika aktiviteter och utbildningar. En grundläggande utbildning i hållbart företagande (Insteget), uppguidning till Certifierad Naturguide och även en förstahjälpen i naturen-utbildning, som ger en internationell certifiering.” Säger Johan.

    Besöksnäringen borde dra nytta av ramverket

    Nationellt ramverk för vandringsleder är också representerat i programmet. Ramverket är något som gynnar alla entreprenörer där kvalitetssäkrade leder finns. Det är även till nytta för för platsutvecklingen. Branschorganisationen anser att besöksnäringen borde använda sig av det nationella ramverket för vandringsleder.

    ”För Naturturismföretagen är det viktigt att lyfta fram att bra leder är en konkurrensfördel och ett dragplåster för att också erbjuda guidade turer i tassemarkerna. Nu gäller det att verkligen börja samverka och dra nytta av ringarna på vattnet som kvalitetssäkrade leder ger.” Fortsätter Johan.

    Samverkan och hållbar företagsutveckling

    Forum för naturturism riktar sig i första hand till företagare inom natur-, kultur-, och ekoturism. Men också till organisationer och aktörer som arbetar för att främja och skapa en hållbar utveckling av besöksnäringen i Sverige.

    ”Många aktörer inom besöksnäringen kan genom samverkan skapa bättre förutsättningar. Vi behöver samla oss kring reseanledningar och hållbar företagsutveckling. Forum är en viktig arena för det. Att vi genomför Forum och naturturismveckan tillsammans med Visit Dalarna, som också värdesätter samma saker, är värdefullt. Tillsammans med dem och alla deltagare skapar vi en gemensam syn och bygger viktiga relationer för en mer konkurrenskraftig näring.” Avslutar Johan Engström.

    Mer information om Forum för naturturism och naturturismveckans program hittar ni här.

    Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.

    • Text: Naturturismföretagen
    • Foto: Visit Dalarna
    Tweet
  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-31 18:34

      Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

      Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-05-31 18:36

      ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast

      En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet