måndag 19 januari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
    • Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
    • Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
    • Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Forum för naturturism pågår 12- 13 november, naturturismveckan startar 11 november och håller på till och med den 15.
    2024-10-11 18:53

    Naturturismföretagen – tema ledturism under Forum för naturturism

    I år är Naturturismföretagens branschträff Forum för naturturism utbyggd till en hel naturturismvecka som ger fler möjligheter till nätverkande, inspiration och nya kunskaper. Temat för Forum är ”ledturism och guidade turer på och utanför lederna”.

    ”Det är viktigt för oss som branschorganisation att sätta fokus på reseanledningarna och med det stötta och inspirera våra medlemsföretag och partners att utveckla hållbara, kvalitetssäkrade och attraktiva erbjudanden för att möta efterfrågan.” Säger Johan Engström, generalsekreterare på Naturturismföretagen.

    Temat ledturism genomsyrar programmet

    Ledturism är den mest efterfrågade reseanledningen såväl internationellt som nationellt, enligt många undersökningar. Högst upp ligger vandring följt av cykling och guidade upplevelser i naturen, tillsammans med lokalproducerad mat och dryck samt kultur. Med det som utgångspunkt arrangerar Naturturismföretagen tillsammans med Visit Dalarna branschträffen på Orsa Grönklitt.

    ”Vi ser ett fördjupat samarbete med organisationer som Naturturismföretagen som ett viktigt steg i att stärka Dalarna som destination med kvalitetssäkrad natur- och kulturturism. Tillsammans ger vi företagen inom besöksnäringen möjlighet att göra fler och mer hållbara affärer – något som stärker vår position som en ledande och attraktiv destination.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.

    Forum för naturturism pågår från lunch till lunch 12-13 november. Temat, ledturism och guidade turer på och utanför lederna, genomsyrar programmet.

    Det innehåller bland annat inspiration från naturturismföretagare och kvalitetsmärkta Nature’s Best-företag. Exempelvis information om deras arbete med paketering och samarbete. Men även hur man som naturturismföretagare ska tänka vid användandet av leder och och hur man säljer aktiviteter till rätt marknad.

    Inspiration från kvalitetsmärkta naturturismföretag

    Tommy Lönnebacke, som driver Rösjöstugorna & EcoAdventure, på Fulufjället, är en av talarna under programpunkten ”Paketering och samarbete med leden som gemensam nämnare”.

    ”I början av det här året godkändes hans företag av kvalitetsmärkningen Nature’s Best, som det första företaget i Dalarna. Redan nu har han sett vilken möjliggörare det är. Genom att han fått bokningar av gäster som värdesätter ekoturism och en hållbar upplevelse.” Fortsätter Johan.

    Också kvalitetsmärkta Granö Beckasin finns på plats. De kommer dela med sig av hur de som boendeanläggning paketerar leder.

    I samma programpunkt deltar även Anders Holmberg, Vasaloppsleden. Han kommer att berätta om hur de arbetar med kvalitetssäkring och markägare.

    ”Deras arbete med att kvalitetssäkra är jätteviktigt för deras affärsidé och för att skapa hållbara arrangemang. Utan långsiktigt arbete, goda relationer, gedigna och breda samarbeten, vore det inte möjligt att genomföra de olika arrangemang de har under ett år.” Berättar Johan.

    Naturturismföretagen - tema ledturism under Forum för naturturism

    En hel vecka med naturturism

    Att stödja medlemsföretag med att utveckla attraktiva, kvalitetssäkrade och hållbara produkter genom olika affärsutvecklingsinsatser, är några av ingredienserna i Naturturismföretagens generella uppdrag.

    ”Det är också därför vi under naturturismveckan erbjuder flera olika aktiviteter och utbildningar. En grundläggande utbildning i hållbart företagande (Insteget), uppguidning till Certifierad Naturguide och även en förstahjälpen i naturen-utbildning, som ger en internationell certifiering.” Säger Johan.

    Besöksnäringen borde dra nytta av ramverket

    Nationellt ramverk för vandringsleder är också representerat i programmet. Ramverket är något som gynnar alla entreprenörer där kvalitetssäkrade leder finns. Det är även till nytta för för platsutvecklingen. Branschorganisationen anser att besöksnäringen borde använda sig av det nationella ramverket för vandringsleder.

    ”För Naturturismföretagen är det viktigt att lyfta fram att bra leder är en konkurrensfördel och ett dragplåster för att också erbjuda guidade turer i tassemarkerna. Nu gäller det att verkligen börja samverka och dra nytta av ringarna på vattnet som kvalitetssäkrade leder ger.” Fortsätter Johan.

    Samverkan och hållbar företagsutveckling

    Forum för naturturism riktar sig i första hand till företagare inom natur-, kultur-, och ekoturism. Men också till organisationer och aktörer som arbetar för att främja och skapa en hållbar utveckling av besöksnäringen i Sverige.

    ”Många aktörer inom besöksnäringen kan genom samverkan skapa bättre förutsättningar. Vi behöver samla oss kring reseanledningar och hållbar företagsutveckling. Forum är en viktig arena för det. Att vi genomför Forum och naturturismveckan tillsammans med Visit Dalarna, som också värdesätter samma saker, är värdefullt. Tillsammans med dem och alla deltagare skapar vi en gemensam syn och bygger viktiga relationer för en mer konkurrenskraftig näring.” Avslutar Johan Engström.

    Mer information om Forum för naturturism och naturturismveckans program hittar ni här.

    Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.

    • Text: Naturturismföretagen
    • Foto: Visit Dalarna
    Tweet
  • Johan Savhage och Bettan Andersson vid prisutdelning
    2026-01-18 14:20

    Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun

    Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad

  • Thérèse Lorenius, ny Business Director för VR Snabbtåg
    2026-01-18 14:00

    Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg

    Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat

  • Skellefteå och Näsudden erbjuder unika och optimala förutsättningar för produktion av hållbart flygbränsle.
    2026-01-17 21:07

    Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå

    SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.

  • Turismkonsumtionen i Norrbotten 2019–2023
    2026-01-16 14:09

    Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner

    En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019

  • Skeppet Vasa och tiondelsmodellen av skeppet som finns på Vasamuseet i Stockholm.
    2026-01-15 15:49

    1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord

    Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.

  • Mat och dryck stärker Sveriges attraktionskraft
    2026-01-15 15:10

    Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål

  • Skistar öppnar Hammarbybacken 14 januari
    2026-01-14 12:49

    Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning

    Även skidskolan drar igång.

  • Birka Gotland fartyg på väg mot Åland.
    2026-01-13 19:36

    Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025

    Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.

  • Fackeltåg i Lofsdalen i mörkret
    2026-01-13 12:15

    Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång

    Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den

  • Visit Malmo vandringsleder cykelleder besöksnäring
    2026-01-12 02:40

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

    Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Greentime – Trendspaning: hållbarhetsåret 2026
      2026-01-23
      • Digitalt
      • greentime.se/aktiviteter/trendspaning-2026-hallbarhet-vid-evenemang/
    • Almedagen 2026
      2026-01-27
      • Stockholm
      • www3.gotland.se/sr/Almedagen2026
    • Spritmuseum Talks – Spritmuseum Talks
      2026-01-27
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/pa-gang/
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2026-01-28
      • Grythyttan
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-for-turism--och-besoksnaringen-i-orebro-lan/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
      • www.globalrevenueforum.com/stockholm-2026
    • Digital föreläsning; Upptäck den globala resenären på den tyska marknaden (Visit Sweden)
      2026-01-29
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdentyskamalgruppen29januari
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-03
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig3feb
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-01-12 02:40

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...

    • 2026-01-09 11:47

      Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum

      Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...

    • 2026-01-11 02:09

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025

      Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...

    • 2026-01-09 13:12

      Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer

      Swedavias färska helårsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken, både inrikes och utrikes jämfört med...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet