-
Naturturismföretagen – tema ledturism under Forum för naturturism
I år är Naturturismföretagens branschträff Forum för naturturism utbyggd till en hel naturturismvecka som ger fler möjligheter till nätverkande, inspiration och nya kunskaper. Temat för Forum är ”ledturism och guidade turer på och utanför lederna”.
”Det är viktigt för oss som branschorganisation att sätta fokus på reseanledningarna och med det stötta och inspirera våra medlemsföretag och partners att utveckla hållbara, kvalitetssäkrade och attraktiva erbjudanden för att möta efterfrågan.” Säger Johan Engström, generalsekreterare på Naturturismföretagen.
Temat ledturism genomsyrar programmet
Ledturism är den mest efterfrågade reseanledningen såväl internationellt som nationellt, enligt många undersökningar. Högst upp ligger vandring följt av cykling och guidade upplevelser i naturen, tillsammans med lokalproducerad mat och dryck samt kultur. Med det som utgångspunkt arrangerar Naturturismföretagen tillsammans med Visit Dalarna branschträffen på Orsa Grönklitt.
”Vi ser ett fördjupat samarbete med organisationer som Naturturismföretagen som ett viktigt steg i att stärka Dalarna som destination med kvalitetssäkrad natur- och kulturturism. Tillsammans ger vi företagen inom besöksnäringen möjlighet att göra fler och mer hållbara affärer – något som stärker vår position som en ledande och attraktiv destination.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.
Forum för naturturism pågår från lunch till lunch 12-13 november. Temat, ledturism och guidade turer på och utanför lederna, genomsyrar programmet.
Det innehåller bland annat inspiration från naturturismföretagare och kvalitetsmärkta Nature’s Best-företag. Exempelvis information om deras arbete med paketering och samarbete. Men även hur man som naturturismföretagare ska tänka vid användandet av leder och och hur man säljer aktiviteter till rätt marknad.
Inspiration från kvalitetsmärkta naturturismföretag
Tommy Lönnebacke, som driver Rösjöstugorna & EcoAdventure, på Fulufjället, är en av talarna under programpunkten ”Paketering och samarbete med leden som gemensam nämnare”.
”I början av det här året godkändes hans företag av kvalitetsmärkningen Nature’s Best, som det första företaget i Dalarna. Redan nu har han sett vilken möjliggörare det är. Genom att han fått bokningar av gäster som värdesätter ekoturism och en hållbar upplevelse.” Fortsätter Johan.
Också kvalitetsmärkta Granö Beckasin finns på plats. De kommer dela med sig av hur de som boendeanläggning paketerar leder.
I samma programpunkt deltar även Anders Holmberg, Vasaloppsleden. Han kommer att berätta om hur de arbetar med kvalitetssäkring och markägare.
”Deras arbete med att kvalitetssäkra är jätteviktigt för deras affärsidé och för att skapa hållbara arrangemang. Utan långsiktigt arbete, goda relationer, gedigna och breda samarbeten, vore det inte möjligt att genomföra de olika arrangemang de har under ett år.” Berättar Johan.

En hel vecka med naturturism
Att stödja medlemsföretag med att utveckla attraktiva, kvalitetssäkrade och hållbara produkter genom olika affärsutvecklingsinsatser, är några av ingredienserna i Naturturismföretagens generella uppdrag.
”Det är också därför vi under naturturismveckan erbjuder flera olika aktiviteter och utbildningar. En grundläggande utbildning i hållbart företagande (Insteget), uppguidning till Certifierad Naturguide och även en förstahjälpen i naturen-utbildning, som ger en internationell certifiering.” Säger Johan.
Besöksnäringen borde dra nytta av ramverket
Nationellt ramverk för vandringsleder är också representerat i programmet. Ramverket är något som gynnar alla entreprenörer där kvalitetssäkrade leder finns. Det är även till nytta för för platsutvecklingen. Branschorganisationen anser att besöksnäringen borde använda sig av det nationella ramverket för vandringsleder.
”För Naturturismföretagen är det viktigt att lyfta fram att bra leder är en konkurrensfördel och ett dragplåster för att också erbjuda guidade turer i tassemarkerna. Nu gäller det att verkligen börja samverka och dra nytta av ringarna på vattnet som kvalitetssäkrade leder ger.” Fortsätter Johan.
Samverkan och hållbar företagsutveckling
Forum för naturturism riktar sig i första hand till företagare inom natur-, kultur-, och ekoturism. Men också till organisationer och aktörer som arbetar för att främja och skapa en hållbar utveckling av besöksnäringen i Sverige.
”Många aktörer inom besöksnäringen kan genom samverkan skapa bättre förutsättningar. Vi behöver samla oss kring reseanledningar och hållbar företagsutveckling. Forum är en viktig arena för det. Att vi genomför Forum och naturturismveckan tillsammans med Visit Dalarna, som också värdesätter samma saker, är värdefullt. Tillsammans med dem och alla deltagare skapar vi en gemensam syn och bygger viktiga relationer för en mer konkurrenskraftig näring.” Avslutar Johan Engström.
Mer information om Forum för naturturism och naturturismveckans program hittar ni här.
Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.
- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Visit Dalarna
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har under sommaren släppt en ny besöksmålskarta “Välkommen till din histo...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
-
Gästbloggare
-