-
Nils Axing blir General Manager för Forest Food Hall på Expo 2020 i Dubai
När Stadshusrestauranger i oktober slår upp dörrarna för festvåningsverksamheten i den svenska paviljongen på Expo 2020 blir det med Nils Axing vid rodret som General Manager för Forest Food Hall.
”Nils har en lång, gedigen och bred erfarenhet från vår bransch.” Berättar VD, Maria Stridh. ”Att Nils har varit verksam i Abu Dhabi, Bahrain och Dubai det senaste decenniet är en stor tillgång för oss. Vårt koncept Forest Food Hall handlar om att vi tar den svenska skogen och smaker med oss ut i världen. Med råvaror från skog, fjäll och hav tar vi svensk gastronomi till Dubai på Expo 2020.”
Hyser stor respekt
Nils Axing arbetade fram till 2009 i olika positioner på Grand Hotel Hôtel Stockholm samt Grand Group Stockholm. Det senaste decenniet har Nils Axing varit verksam i fyra länder på tre olika kontinenter. Varav de två senaste åren som Director of Operations på Gulf Hotels Group i Barhain.
”När frågan kom från Maria Stridh om jag var intresserad av detta uppdrag kändes svaret självklart. Jag känner att jag kan bidra med mycket och dessutom utvecklas själv tillsammans med en uppdragsgivare, Mässrestauranger gruppen, som jag hyser den största respekt för.” Berättar Nils Axing.
Information
Stadshusrestauranger, del av Mässrestauranger gruppen, har vunnit upphandlingen och kommer ansvara för all bankettverksamhet i den svenska paviljongen på Världsutställningen, Expo 2020, i Dubai som arrangeras mellan den 20 oktober 2020 och 10 april 2021. Konceptet på plats går under varumärket Forest Food Hall.
- Text: Mässrestauranger
- Foto: Lotta Axing
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
-
Gästbloggare
-