-
Mycket nöjda besökare under tredje upplagan av Sweden Outdoor Festival
Tredje upplagan av Sweden Outdoor Festival gick av stapeln i helgen. Båda dagarna bjöd på ett digert festivalprogram och besökarna strömmade till. Arrangörerna uppskattar antalet besökare under helgen till 8 000 personer. Och besökarna var nöjda! Hela 98% skulle rekommendera ett besök på festivalen till sina vänner.
Parkeringen var välfylld under hela helgen. Betydligt fler hade i år också hittat till gratisbussen som transporterade 230 besökare från stan upp till Billingen. Det var även en hel del personer som övernattade på Billingen i de totalt 5 camper som fanns i området. Så aktiviteter pågick från lördag morgon till söndag kväll och både arrangörerna och deltagande aktörer var mycket nöjda med helgens festival.
”Festivalen har vuxit i sin utformning och vi har i år två jämbördiga dagar, både till innehåll och till antal besökare. Vi har nu befäst den mötesplats för friluftsliv och mat på Billingen som vi vill skapa. Vi är mycket nöjda med att vi lockar en liknande mängd personer som året innan.” Säger Micael Worbin på Next Skövde som är en av arrangörerna.
Föreläsningar och aktiviteter
Lördagen bjöd bland annat på en mycket välbesökt föreläsning av årets äventyrare Fredrika Ek som berättade om sin cykelutmaning. Några andra som utmanade sig själva var rullskidåkarna i backracet i Billingen Rollerski, som kämpade sig uppför den branta backen till målet vid Billingehus. Söndagen fortsatte med den nya satsningen Family Outdoor Race och bjöd också på fler intressanta föreläsningar. Helgen toppades med en häftig uppvisning av sverigeeliten i big jump i mountainbike.
Båda dagarna fanns det ett 25-tal olika friluftsaktiviteter på plats. Besökarna kunde prova på allt från klättring och kajakpaddling till ponnykörning och olika parasporter. Försvarsmakten fanns på plats och tappra besökare tillbringade hela 800 minuter i jägarvila i deras utställningsmonter. SM i utomhusmatlagning pågick även under helgen och till slut stod laget Team Family som slutgiltiga segrare och försvarade därmed sin förstaplats från förra året.
”Det är totalt ca 200 personer involverade under helgen och alla har verkligen bidragit till en god friluftsupplevelse för våra besökare.” Säger Lotta Stigsdotter, destinationsutvecklare på Next Skövde.
- Text: Next Skövde
- Foto: Gustaf Adolfsson/Next Skövde
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-