-
Mycket nöjda besökare under tredje upplagan av Sweden Outdoor Festival
Tredje upplagan av Sweden Outdoor Festival gick av stapeln i helgen. Båda dagarna bjöd på ett digert festivalprogram och besökarna strömmade till. Arrangörerna uppskattar antalet besökare under helgen till 8 000 personer. Och besökarna var nöjda! Hela 98% skulle rekommendera ett besök på festivalen till sina vänner.
Parkeringen var välfylld under hela helgen. Betydligt fler hade i år också hittat till gratisbussen som transporterade 230 besökare från stan upp till Billingen. Det var även en hel del personer som övernattade på Billingen i de totalt 5 camper som fanns i området. Så aktiviteter pågick från lördag morgon till söndag kväll och både arrangörerna och deltagande aktörer var mycket nöjda med helgens festival.
”Festivalen har vuxit i sin utformning och vi har i år två jämbördiga dagar, både till innehåll och till antal besökare. Vi har nu befäst den mötesplats för friluftsliv och mat på Billingen som vi vill skapa. Vi är mycket nöjda med att vi lockar en liknande mängd personer som året innan.” Säger Micael Worbin på Next Skövde som är en av arrangörerna.
Föreläsningar och aktiviteter
Lördagen bjöd bland annat på en mycket välbesökt föreläsning av årets äventyrare Fredrika Ek som berättade om sin cykelutmaning. Några andra som utmanade sig själva var rullskidåkarna i backracet i Billingen Rollerski, som kämpade sig uppför den branta backen till målet vid Billingehus. Söndagen fortsatte med den nya satsningen Family Outdoor Race och bjöd också på fler intressanta föreläsningar. Helgen toppades med en häftig uppvisning av sverigeeliten i big jump i mountainbike.
Båda dagarna fanns det ett 25-tal olika friluftsaktiviteter på plats. Besökarna kunde prova på allt från klättring och kajakpaddling till ponnykörning och olika parasporter. Försvarsmakten fanns på plats och tappra besökare tillbringade hela 800 minuter i jägarvila i deras utställningsmonter. SM i utomhusmatlagning pågick även under helgen och till slut stod laget Team Family som slutgiltiga segrare och försvarade därmed sin förstaplats från förra året.
”Det är totalt ca 200 personer involverade under helgen och alla har verkligen bidragit till en god friluftsupplevelse för våra besökare.” Säger Lotta Stigsdotter, destinationsutvecklare på Next Skövde.
- Text: Next Skövde
- Foto: Gustaf Adolfsson/Next Skövde
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
-
Gästbloggare
-