-
Nya krögare på S/S Drottningholm och M/S Prins Carl Philip
Restaurangbåtarna S/S Drottningholm och M/S Prins Carl Philip har inför vårens säsongspremiär fått två nya krögare vid rodret – Alice Ek och Hjalmar Litzén. Deras gemensamma mål är att erbjuda måltider med hög kvalitet och att skapa minnesvärda upplevelser för alla ombord.
”Det är med stor glädje vi välkomnar de nya krögarna Hjalmar Litzén och Alice Ek ombord på de fina skärgårdsbåtarna M/S Prins Carl Philip och S/S Drottningholm”. Säger Peter Henricson, Chef Stromma Sverige. Hjalmar driver idag framgångsrikt restaurangen ombord på Strommas båt S/S Stockholm och Alice har under flera år jobbat ombord på flera av Strommas båtar.
”Hjalmar och Alice är en perfekt kombination av lång erfarenhet och ung, engagerad entusiasm och erfarenhet av att jobba ombord på olika restaurangbåtar. Tillsammans skapar de en restaurangupplevelse där kvalitet både på mat och service står i fokus”. Förklarar Peter vidare.
Kommer att prioritera att ta hand om gäster på bästa sätt
”På båten kommer vi att servera välsmakande klassiska rätter med influenser från skärgården och moderna trender. Vi kommer förstås även att prioritera att ta hand om våra gäster på bästa sätt så att de kan njuta av mat, dryck och den underbara utsikten till fullo”. Förklarar Alice och Hjalmar.
Hjalmar Litzén som är en veteran inom restaurang- och krogvärlden sedan 1990-talet, har en imponerande karriär som sträcker sig över flera framstående etablissemang både i Sverige och utomlands. Med tidigare erfarenhet från krogar som Sjögräs, Andalusiska Hunden, Hemavans Högfjällshotell och Fiore, samt som krögare på Strommas båtar S/S Stockholm och M/S Cinderella II, tillför Hjalmar en oslagbar expertis inom gastronomi och gästfrihet.
Alice Ek har arbetat inom restaurangbranschen i många år, med en passion för att leverera exceptionell service och matupplevelser till sina gäster. Hennes erfarenhet inkluderar arbete på olika restaurangbåtar, både på Strommas båtar och på Ångfartyget Mariefred.
Om båtarna
S/S Drottningholm (byggd 1909) och M/S Prins Carl Philip (byggd 1901) har varsamt renoverats för att bevara sina historiska värden. Dessa båtar trafikerar sträckan Klara Mälarstrand – Drottningholm och erbjuder också lunch- och middagskryssningar i Mälaren. Dessutom är de tillgängliga för privat uthyrning för fester och evenemang, både för företag och privatpersoner.
Läs mer om Stromma på Turismnytt här.
- Text: Strömma
- Foto: Amanda Jona
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat
-
Hållbarhet som drivkraft – och behovet av inspiration i en tid av ökade krav
Greentime bjuder in till en inspirationsdag den 9 mars
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Platsen ska ges den roll den förtjänar
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
När Sveriges export till och med kvartal tre 2025 sammanställs, är besökare och turister från utlandet Sv...
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
I en bransch där tid, energi och personalresurser är hårdvaluta, visar Nordfjord Hotell i Nordfj...
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Allt fler polacker väljer att resa till Skellefteå även för vinterupplevelser. Genom Ryanairs linje mellan Gdansk...
-
-
Gästbloggare
-