-
Nytt projekt ska stärka geoturism i Jämtland Härjedalen
Genom ett nytt treårigt projekt ska Sveriges geologiska undersökning arbeta för ökad geoturism i Jämtland, Härjedalen och norska Tröndelag. I grunden finns SGU:s databas Geologiskt intressanta platser, som ska ligga till grund för besöksnäringens arbete.
Det saknas lättillgänglig information om platserna
Den svenska och norska naturen är fyllda med besöksmål som skulle kunna locka människor bara genom den geologi som redan finns på platsen. Problemet för besöksnäringen är att det saknas lättillgänglig information om platserna med intressant geologi.
Nu har Sveriges geologiska undersökning, tillsammans med Jämtland Härjedalen Turism, Geopark Indalsälven och Tröndelag Reiseliv AS fått medel för ett treårigt projekt som ska stärka geoturismen i deras respektive områden.
Kommer öka kunskapen om geologi inom besöksnäringen
Projektet heter Geoturism i Mitten och inkluderar en dokumentation av geologiskt intressanta platser, liksom en paketering och marknadsföring av platserna som turistdestinationer. Stor vikt ligger också på att öka kunskapen om det samiska perspektivet vid de geologiska besöksmålen.
Projektägare är SGU – Sveriges Geologiska Undersökning och projektpartners på den svenska sidan är Jämtland Härjedalen Turism tillsammans med Geopark Indalsälven. På den norska sidan är projektpartnern Trøndelag Reiseliv.
”Projektet kommer att uppmärksamma geologiska platser i regionen och genom dessa öka kunskapen om geologin inom besöksnäringen och lyfta geologiska upplevelser för hela familjen”. Säger Linda Wickström, statsgeolog och projektledare på SGU.
Projektet kommer att skapa nya möjligheter för områdena
Projektet sträcker sig mellan den 1 januari 2025 och 31 december 2027. Budgeten för hela projektet under de tre åren är drygt 10 miljoner kronor. Den svenska finansieringen kommer från EU-programmet Interreg Sverige-Norge och Region Jämtland Härjedalen.
”Vi är glada över att ha fått pengar till projektet och det här kommer att skapa nya möjligheter för Geopark Indalsälven.” Säger Carina Landin, verksamhetsledare på Geopark Indalsälven.
Platser omvandlas till paketerade geoturismupplevelser
En central del i projektet blir den gränsöverskridande kartvisaren Geologiskt intressanta platser, som har tagits fram gemensamt av SGU och NGU i ett tidigare Interreg-projekt. Under projektet kommer den att uppdateras med nya geologiskt intressanta platser i Jämtland Härjedalen.
Målet är att minst tio geologiskt intressanta platser kommer att omvandlas till paketerade geoturismupplevelser i Jämtland Härjedalen och Tröndelag.
Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen på Turismnytt.
- Text: SGU & JHT
- Foto: Anne Adsten
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-