-
Ökad samverkan behövs för att locka fler utländska turister
Besöksnäringens Sverigeturné gjorde under onsdagen ett stopp i Mora för att diskutera framtiden för besöksnäringen. På plats fanns många organisationer och företag och lokalen var fullsatt.
Åhörarna fick lyssna på när Visit Swedens Åsa Egrelius berättade om den senaste marknadsundersökningen. Undersökningen visar att flera miljoner utländska personer vill besöka Sverige.
Budskapen under dagen var att det behövs ökad samverkan mellan företag, politiker, myndigheter och organisationer. Detta skulle resultera i en effektivare marknadsföring och försäljning. Visita var också kritisk till att regeringen försvårar för företagen då arbetsgivaravgiften höjts för ungdomar.
Lotta Magnusson, Länsturismchef Region Dalarna, var på plats och talade om att branschen sysselsätter 6500 personer i Dalarna och omsätter sju miljarder kronor per år. Hon föreslog att man kunde effektivisera genom att samla alla sex destinationsbolag i länet till ett gemensamt bolag, Visit Dalarna.
Diskuterades gjorde också den nya flygplatsen i Sälen. Flygplatsen kommer att skapa möjligheter för att öka antal utländska turister till Sälenfjällen. Det första flygplanet beräknas landa i december 2017. I nuläget är det fyra destinationer och två länder som samarbetar kring flygplatsen men man efterlyser fler aktörer särskilt inom buss- och tågtrafiken.
Thomas Laurell, Visita, talade om varför man genomför Sverigeturnén. Orsaken är att man har sett att exportvärdet av besöksnäringen kan fördubblas och därför arbetar man med en nationell strategi för den. Sverige är en unik produkt, erbjuder hög säkerhet, bra transportmöjligheter, natur, kultur och en hög matkultur.
Arrangörer av Besöksnäringens Sverigeturné är organisationerna Svensk Turism, Arena för Tillväxt, Svensk Handel, Tillväxtverket, Visita, Visit Sweden och regionerna. Källa: Dt, Visita
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Siljan.se
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...
-
-
Gästbloggare
-