-
Peter Salomonsson VD för Kiruna Lappland Ekonomisk Förening
Efter en intensiv rekryteringsprocess har Peter Salomonsson utsetts till VD i Kiruna Lappland Ekonomisk Förening. Han efterträder Monica Risenius och tillträder sin tjänst den 1 december.
Som tidigare VD för Kiruna Lappland var Peter under 10 års tid en drivande kraft i utvecklingen av Kiruna som Norrbottens ledande besöksdestination. Han kommer nu närmast från Scandic Kiruna där han som hotelldirektör ansvarat för avvecklingen av hotell Ferrum och uppstarten av Scandics nya flaggskeppshotell i staden. Han har även en mångårig bakgrund inom Swedavia som chef för Kiruna flygplats.
“VD på Kiruna Lappland är det finaste jobb du kan ha ifall du brinner för att marknadsföra Kiruna som destination. Med vår vision i ryggen ska vi nu fortsätta vår resa med att paketera och synliggöra våra attraktiva upplevelser.” Säger Peter Salomonsson.
Peter Salomonsson är en superkraft för Kiruna
Peter har en gedigen erfarenhet av ledarskap inom besöksnäringen och har under en lång tid arbetat med strategiskt viktiga områden som verksamhetsutveckling och infrastrukturfrågor. Han har även stor kompetens inom marknadsföring, samt erfarenhet i att bygga relationer med besöksnäringsföretag och andra intressenter.
Peters kompetens kommer att stärka Kiruna Lapplands fortsatta utveckling till att nå visionen att vara den mest hållbara och välkomnande arktiska destinationen i världen.
“Peter Salomonsson är med sin breda erfarenhet från destinationsutveckling, besöksnäring och transport en superkraft för Kiruna! Vi har haft många riktigt starka kandidater för VD-tjänsten både från länet och utanför. Kiruna Lapplands styrelse uppfattar rekryteringsunderlaget som en tydlig bekräftelse på Kirunas attraktionskraft som besöksdestination.” Säger Robert Gustafsson, styrelseordförande för Kiruna Lappland.
Kiruna Lappland är den lokala marknadsföringsorganisationen (DMO) och verkar för att utveckla besöksnäringen i destinationen Kiruna in Swedish Lapland. Det är en medlemsägd ekonomisk
förening och fungerar som en paraplyorganisation för de flesta turismföretagen, samt för många andra företag i kommunen. Föreningen har ca 100 medlemmar.- Text: Kiruna Lappland Ekonomisk Förening
- Foto: Kiruna Lappland Ekonomisk Förening
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-