-
Rekordsommar i Sigtuna stad men näringen blöder
Många har hittat till Sigtuna stad och Steninge i sommar. Hotellen i Sigtuna stad redovisar en ökning jämfört med juli förra året och var fjärde besökare var där för första gången. Hemestertrenden, ett flexibelt näringsliv och en lyckad marknadsföringskampanj är några av anledningarna till Sigtunas framgång. Men hösten är fortsatt osäker.
Sommarens starka hemester-trend har varit mycket framgångsrik i Sigtuna. Trots den rådande pandemin och frånvaron av internationella besökare, har intresset varit stort för Sigtuna och den lokala handeln och restaurangerna har haft en stark sommar. Det visar bl.a. siffror från analysföretaget Benchmark Alliance och en marknadsundersökning gjord i Sigtuna stad och Steninge slottsby.
-Vår besöksnäring har haft en otroligt tuff vår och vi är väldigt glada över att så många besökare hittat till Sigtuna i sommar, trots coronapandemin. Vårt fantastiska läge och varierade utbud med alltifrån vacker natur, vandringsleder och Mälarkust till slotten, golfbanor, restauranger, caféer, shopping, runstenar och ruiner har passat perfekt den här sommaren när många valt att hemestra. Vi har jobbat hårt med att marknadsföra vår destination både inför semestern och under sommaren och det är extra roligt att se att var fjärde besökare var här för första gången, säger Anna Lakmaker, vd på Destination Sigtuna.
Äta, shoppa och promenera ligger i topp
Under sommaren har en marknadsundersökning genomförts i destinationen. Mest välbesökt har Sigtuna stad och Steninge slottsby varit och på frågan om anledningen till Sigtuna-besöket, svarade flest att de främst var här för att äta följt av att shoppa och promenera. Drygt en fjärdedel av de tillfrågade hittade information om Sigtuna via destinationens kanaler. Det stora intresset för Sigtuna syns även tydligt i trafiken på Destinationsigtuna.se. Från mitten av maj och fram till slutet av augusti ökade antalet unika besökare med 25 procent på hemsidan jämfört med samma period förra året.
-Redan i mitten av mars påbörjade vi arbetet med att skapa en kampanj kring Hemester i destinationen Sigtuna och fokus har hela tiden legat på att lyfta fram aktiviteter som fungerar trots rådande restriktioner. Vi ser tydligt att det varit en framgångsrik satsning. Vårt lokala näringsliv har verkligen bidragit genom att vara extremt snabba och flexibla med att öka servicen och anpassa utbudet. Bland annat har flera butiker utökat sitt utbud med hemkörning så att man lättare kunnat shoppa utan att behöva gå in i butikerna. Andra exempel är att flera hotell som vanligtvis håller sommarstängt har öppnat upp sina restauranger och tagit fram hotellpaket för privatgäster och vi har även fått fler spännande utomhusaktiviteter, säger Anna Lakmaker, vd på Destination Sigtuna.
Osäker höst
Även om juli överträffat förväntningarna i Sigtuna stad har Arlanda-hotellen tappat 80 procent av sin beläggning jämfört med förra året under samma period. I augusti redovisar även hotellen i Sigtuna stad ett tapp på närmare 50 procent jämfört med augusti 2019. Det råder det stor osäkerhet kring hur hösten kommer att bli i hela destinationen. Destinationen har länge legat på en fjärde plats i antalet sålda hotellnätter per år i Sverige och en stor del av dessa kommer från affärsresenärer.
-Även om våra hotell och mötesanläggningar följer de rekommendationer som kommer från myndigheterna och själva har genomfört en rad ytterligare åtgärder för att möjliggöra trygga möten, väljer många företag att avvakta med att boka konferenser. När affärsresenärerna uteblir innebär det färre besökare till butikerna och restaurangerna vilket naturligtvis gör hösten osäker för hela det lokala näringslivet, säger Anna Lakmaker.
Mer om undersökningarna I juli 2020 redovisade Sigtunas hotellnäring en ökad beläggningsgraden på 308,7% jämfört med juli 2019. Arlanda visade en minskning med -80,7% mellan juli 2020 och juli 2019. Under augusti 2020 redovisade Sigtuna en minskning med -46,7% jämfört med augusti 2019. Arlanda minskade med -77,6% mellan augusti 2020 och augusti 2019. Det framgår i rapporten från Benchmark Alliance, ett oberoende företag som sammanställer marknadsdata för hotell, konferens, restauranger och spa. Statistiken i rapporten presenteras per kommun och innehåller bl.a. antal sålda hotellnätter, den så kallade beläggningsgraden. Sigtuna och Arlandas siffror redovisas separat.
Nationellt rapporterar Visita, branschorganisation för den svenska besöksnäringen, ett tapp i gästnätter om 61% nationellt och över 80% i Stockholm i sommar.
Sommarens marknadsundersökning genomfördes genom enkäter under perioden 20 juli – 6 augusti 2020 i Sigtuna stad och Steninge slottsby.
- Text: Destination Sigtuna
- Foto: Destination Sigtuna
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Festivalen går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt kliv framåt
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det lättare för danskar att resa till Sverige under vintern genom att lansera skidsemesterlösningar.
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Mitt i pandemin valde ledningen för Hotel Kung Carl att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar ha...
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Invite Guest Technology AS inleder partnerskap med Visit Group Partnerskapet förenar Invites avancerade gästplatt...
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd som ...
-
-
Gästbloggare
-