onsdag 9 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
    • Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
    • Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Naturturism Ekoturismföretag
    2022-03-18 18:27

    Så kan natur- och ekoturismföretag stärkas ytterligare

    Tillväxtverkets utvecklingscheckar har varit en mycket uppskattad stödinsats bland natur- och ekoturismföretag. Inför möjliga nya satsningar har företagen en rad förslag på områden där främjande aktörer skulle kunna göra extra stor nytta för branschen.

    En förhållandevis enkel ansökningsprocess, stor frihet i vad man fick använda medlen till och bra med små belopp för projekt som kunde genomföras snabbt. Utvecklingscheckarna för natur- och ekoturismföretag som Tillväxtverket delade ut under 2021 har fått övervägande positiv respons av de som tagit emot stödet. Det visar uppföljningen av satsningen som Ramboll Management Consulting genomfört åt myndigheten.

    Företagen som till exempel erbjuder skid-, cykel- och kajakturer, grupp- och företagsseglingar, vandringskonferenser, skogsbad eller yogaretreater är ofta verksamma på mindre orter runt om i Sverige. I uppföljningen ger de även ett antal förslag på hur framtida stödinsatser skulle kunna utformas för att möta behoven som finns i branschen och bidra till dess fortsatta utveckling.

    Stödja marknadsföring och kompetensutveckling

    Bland annat efterfrågar natur- och ekoturismföretagen ett riktat stöd inom marknadsföring för att bättre kunna nå ut till potentiella kunder. Många har också behov av utbildning och kompetensutveckling, till exempel inom praktiskt hållbarhetsarbete.

    – Det är många slags kunskaper man behöver för att överleva som entreprenör i vår bransch. Inte minst pandemin har visat att man kan bli tvungen att snabbt ställa om åt lite olika håll av olika anledningar. Vi har också mer att kämpa med vad gäller just marknadsföring i och med att vi är beroende av att folk faktiskt kommer och besöker oss fysiskt, vi kan inte göra saker digitalt, säger Inka Gurung som driver Far Away Adventures i Dala-Floda i Dalarna.

    Även stöd för att utveckla affärerna och administrationen efterfrågas. Här krävs ofta inga stora insatser. Bara några timmars rådgivning eller utbildning kan göra stor skillnad för företagen:

    – Det skulle vara intressant med små medel som exempelvis kan användas till att se över ekonomi och bokföring eller till rådgivning, företagsanalys och förbättringar, menar Anton V Härder från Stiftelsen Linnés Råshult med bas utanför Älmhult.

    Tillgång till kapital en utmaning

    Finansiering är ytterligare ett viktigt område. I branschen upplevs det som att banker ofta är restriktiva med lån till små natur- och ekoturismbolag, vilket gör det svårt att få tillgång till kapital för att kunna utvecklas. Därför efterlyses mer hjälp till olika typer av finansiering, både i form av direkta bidrag och lån men även garantier och säkerheter.

    Eventuella stöd bör dessutom anpassas så att hänsyn tas till företagens speciella förutsättningar. Till exempel föreslår man att ansöknings- och genomförandeperioder förläggs till lågsäsong när företagarna har mer tid att driva utvecklingsprojekt och tillhörande administration.

    – Det skulle vara lättare att fylla i och tänka på utveckling under lågsäsongen för att kunna planera innan högsäsong. Det kan till exempel vara olika ansökningsperioder för sommar- och vintersäsonger. Man skulle även kunna göra det mindre krångligt att ansöka om mindre belopp än stora i framtiden. Vi behöver verkligen dessa småbelopp för att kunna satsa på utvecklingar i företaget, säger Anton V Härder från Stiftelsen Linnés Råshult.

    Företagen har dessutom behov av satsningar på nätverksbyggande och information som borde kunna förverkligas med förhållandevis enkla medel. Till exempel önskar de fysiska eller digitala mötesplatser där företagare från branschen kan träffas, knyta kontakter och lära av varandra.

    Aktörer i stödsystemet får gärna också erbjuda mer direktinformation om vilka typer av stöd som finns tillgängliga att söka. Sist men inte minst efterfrågar företagen även mer dialog med företagsfrämjare för att öka deras förståelse för hur natur- och ekoturismföretag fungerar och vilka specifika behov de har.

    För mer information kontakta

    Marie Gyllenberg, koordinator Besöksnäring på Tillväxtverket.

    E-post: [email protected]

    • Text: Frank Luthardt, Ramboll Management Consulting
    • Foto: Jakob Norrby
    Tweet
  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
    2026-09-02 21:33

    Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

    Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.

  • Antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10% i juni 2026 jämfört med juni året innan (svenska gäster +5%, utländska gäster +18%).
    2026-09-02 21:08

    En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten

    Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-31 05:53

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...

    • 2026-09-01 21:13

      Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige

      Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...

    • 2026-09-02 21:33

      Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

      Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...

    • 2026-09-05 15:41

      Visita – en rekordsommar för svenska hotell

      De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet