-
Så kan naturturism och skogsbruk samarbeta
Naturturismen har blivit en viktig näring för att hålla Sveriges landsbygd levande. I samma miljö som naturturismen är verksam så finns skogsbruket vilket gör det nödvändigt för näringarna att samarbeta.
Seminarium tog upp diskussionen
I Mörrum, Karlshamn, hölls den 4 september ett seminarium ”Naturturismens framtid i Sverige” för att diskutera hur de två näringarna kan samarbeta. På plats fanns representanter från besöksnäringen, naturturismen och skogsbruket.Därför är samarbete nödvändigt
Syftet med samarbetet mellan naturturism och skogsbruk. Ett är att förstärka Sverige som ett besöksmål för naturintresserade samtidigt som man kan bedriva ett hållbart skogsbruk.Skapa förståelse
Sveaskogs Vd Per-Olof Wedin talade om betydelsen av att förstå varandras verksamheter:”- Vi är stolta över att få till stånd ett samtal med så många intressanta personer i en fråga som engagerar och är viktig för Sverige. Att skapa förståelse för varandras verksamheter är en bra start för dialog och samverkan”.
Skogsbruk skall bedrivas så att det inte stör naturintresserade
Ekoturismföreningens ordförande Annika Fredriksson framförde naturturisternas önskemål:
”- Frågan är inte om vi ska ha skogsbruk utan var och hur vi ska bedriva det. Skogsbruk skapar reaktioner hos våra företag och kunder. När man är ute i naturen vill gästerna komma ifrån det industriella intrycket som till exempel vindkraftsparker och kalhyggen innebär”.Är inte den orörda skogen en förutsättning för naturturism?
”- Nej, det är inte vår erfarenhet. Den brukade skogen och vardagslandskapet har många värden, som vi ibland underskattar. Vi tror att det finns möjligheter till naturturism i alla typer av skogar. Skogsbruket hjälper till att tillgängliggöra naturen genom att bidra till levande lokalsamhällen på glesbygden, skogsbilvägar, med mera”, säger Jessica Nordin, miljö- och utvecklingsstrateg på Sveaskog.Kan naturturism konkurrera ut skogsbruket?
”- Det samhällsekonomiska värdet av en skog med högt besökstryck kan mycket väl vara större än virkesvärdet, men det är svårt att beakta för den enskilda skogsägaren som idag bara kan få intäkter för virkesproduktionen. Däremot kan andra som naturturismföretagare, hotell, reseföretag och bostadsbolag kapitalisera på det värdet. Om vi vill att markägare ska prioritera andra värden än skogsbruk så måste vi börja fundera på om vi kan utveckla affärsmodeller där höga upplevelsevärden även blir en ekonomisk tillgång för markägaren”, säger Jessica Nordin, Sveaskog.Källa: Sveaskog
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Sveaskog
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren. ...
-
-
Gästbloggare
-
