tisdag 28 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
    • 2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
    • Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
    • Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Grön Flygplats är ett projekt som enar de regionala flygplatserna i Sverige för ett hållbart resande.
    2024-06-12 20:16

    Samarbetet i projektet Grön Flygplats förlängs fem år

    Genom projektet Grön Flygplats har de regionala flygplatserna reducerat sina egna klimatutsläpp med 64 procent under fyra år. Nu gör man ytterligare klimatsatsningar de närmaste fem åren.

    ”Genom samarbete och innovation visar flygplatserna vägen för en fossilfri framtid. Vår gemensamma ansträngning är avgörande för att accelerera omställningen till ett hållbart transportsystem. Genom projektet Grön Flygplats, är vi inte bara förberedda på att möta framtidens utmaningar, utan också att skapa konkreta möjligheter för regional utveckling.” Säger Peter Larsson, VD för Svenska Regionala Flygplatser.

    En stor klimatomställning sker hos de regionala flygplatserna

    De regionala flygplatserna är nog de mest utsatta inom flygbranschen med en mycket besvärlig ekonomisk situationen och med begränsade möjligheter till stora satsningar. Ändå sker en stor klimatomställning hos de regionala flygplatserna.

    ”Samtidigt som våra utsläpp är bland de minsta i branschen, är våra klimatsatsningar nog bland de största i branschen.” Konstaterar Peter Larsson.

    Här kan ni läsa mer om Svenska Regionala Flygplatser på Turismnytt.

    Koldioxidutsläppen hos flygplatserna har minskat

    Efter fyra år med projektet Grön Flygplats har de faktiska koldioxidutsläppen hos de regionala flygplatserna, minskat med 64 procent. År 2019 var de samlade utsläppen från de regionala flygplatserna, i sin egen verksamhet ca 2000 ton CO2. Nu är de nere i ca 700 ton CO2. Som del av flygets totala utsläpp om 1,83 miljoner ton CO2, så motsvarar de regionala flygplatsers utsläpp alltså 0,03 procent.

    ”Det är egentligen helt fantastiskt att trots pandemins verkningar och väldigt svåra ekonomiska förutsättningar, har våra flygplatser ändå lyckats göra så stora reduktioner av sina klimatavtryck. Våra flygplatser är verkligen gröna flygplatser.” Säger Peter Larsson.

    Under de gångna fyra åren har projektet även skapat möjligheter att tanka fossilfritt flygbränsle på flera av de anslutna flygplatserna. Det har jobbat med förberedelser för att kunna ladda elflygplan. Samt har stöttat kommuner, organisationer och företag i sin omställning.

    Om projektet Grön Flygplats:

    Grön Flygplats är ett klimatprojektet som enar de regionala flygplatserna i Sverige för ett hållbart resande. Det jobbar för att Sverige ska bli världens första fossilfria land. Målet för branschen är ett fossilfritt inrikesflyg 2030 och ett helt fossilfritt svenskt flyg 2045. Grön Flygplats genomförs med stöd från Europeiska unionen.

    ”Syftet med Grön Flygplats är att vara en katalysator för en hållbar omvandling av flygbranschen. Genom att integrera hållbarhet i varje aspekt av flygtrafiken, från flygplatsernas drift till att stödja utvecklingen av nya flygfarkoster, är vi inte bara med och formar framtiden för flygindustrin, utan även för hela samhället.” Säger Mari Torstensson, projektledare för Grön Flygplats på Svenska Regionala Flygplatser.

    Läs mer om projektet här.

    Grön Flygplats har en ny femårig plan med delmål

    Grön Flygplats har nu satt kursen framåt med en ny projektplan för de närmaste fem åren. I denna fas ligger fokus på att skapa regional tillväxt genom hållbar mobilitet och infrastruktur. Delmålen är följande.

    ◆ Utveckling av framtidens mobilitet: I samarbete med regioner och kommuner kommer Grön Flygplats att genomföra minst tre fallstudier.

    ◆ Skapande av hållbara affärsmodeller: Affärsmodeller som stödjer kommersialisering och regional tillväxt genom fossilfritt flyg kommer att utvecklas, minst en för varje region.

    ◆ Omvandling till fossilfria flygplatser: Målet är att minst 75% av de anslutna flygplatserna ska vara fossilfria i sin egen verksamhet när projektet avslutas 2028.

    ◆ Innovation inom flygplatsteknologi: Testanläggningar för el- och vätgasflyg ska under projektet etableras på minst två flygplatser. Dessutom ska etablering av solcellsparker i anslutning till minst fem flygplatser ha påbörjats.

    ◆ Framsteg inom digitalisering och automatisering: Målet är att utveckla minst två nya system för automatisering eller digitalisering av flygplatsdriften som passar den regionala flygplatsen.

    ◆ Framtagning av hållbar resepolicy: Målet är att minst tio flygplatsägare implementerar en resepolicy som inkluderar alla transportslag och när flyg är det sammanvägda bästa alternativet lägger man till hållbart flygbränsle (SAF) på biljetten.

    ◆ Ökad öppenhet och transparens: En utsläppskalkylator, som utgår från korrekta utsläpp från dagens flygplansflotta, kommer att finnas tillgänglig på minst 15 av anslutna flygplatsers hemsidor.

    • Text: Svenska regionala flygplatser.
    • Foto: Grön Flygplats
    Tweet
  • Mtb i Ramundberget - besöksnäring
    2026-04-27 03:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • 2025 visade en ökning av gästnätter i Höga Kusten på 14,4 % jämfört med 2024. Naturupplevelser såsom kayakpaddling lockar.
    2026-04-26 18:31

    2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten

    Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.

  • Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Mycket på grund av vår attraktiva natur och svalare klimat.
    2026-04-26 17:48

    Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

    Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.

  • Viking Line ser ett växande intresse hos internationella resenärer att uppleva Norden.
    2026-04-25 22:32

    Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden

    Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.

  • Forum för Naturturism 2026 - för bättre affärer
    2026-04-25 15:22

    Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

    Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”

  • Från den 17 april finns ”Deckarvandring i Emelie Schepps fotspår” i appen Visit Norrköping.
    2026-04-24 19:31

    Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping

    Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.

  • Gröna Lund hade pressvisning den 23 april. Då fick Turismnytt testa den nya attraktionen Spindeln.
    2026-04-24 18:55

    Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

    Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.

  • Utställningen som handlar om Resande Man på Vrak – Museum of Wrecks.
    2026-04-22 18:18

    Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.

  • Det är under våren i Höga Kusten som den stora älgvandringen börjar.
    2026-04-22 17:45

    Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

    För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.

  • Annika Fredriksson, VD för Arctic Sweden Visitors Board skriver i ett öppet brev om hur förödande en halverad nattågstrafik till Norrbotten skulle bli.
    2026-04-20 23:10

    Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

    Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Turistrådet Online: Så får du gästen att stanna längre
      2026-04-29
      • Digitalt
      • www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/livestream-webinar/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-20 03:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...

    • 2026-04-20 23:10

      Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

      Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...

    • 2026-04-22 17:45

      Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

      I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...

    • 2026-04-19 20:22

      Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

      Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet