onsdag 7 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
    • Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
    • Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Grön Flygplats är ett projekt som enar de regionala flygplatserna i Sverige för ett hållbart resande.
    2024-06-12 20:16

    Samarbetet i projektet Grön Flygplats förlängs fem år

    Genom projektet Grön Flygplats har de regionala flygplatserna reducerat sina egna klimatutsläpp med 64 procent under fyra år. Nu gör man ytterligare klimatsatsningar de närmaste fem åren.

    ”Genom samarbete och innovation visar flygplatserna vägen för en fossilfri framtid. Vår gemensamma ansträngning är avgörande för att accelerera omställningen till ett hållbart transportsystem. Genom projektet Grön Flygplats, är vi inte bara förberedda på att möta framtidens utmaningar, utan också att skapa konkreta möjligheter för regional utveckling.” Säger Peter Larsson, VD för Svenska Regionala Flygplatser.

    En stor klimatomställning sker hos de regionala flygplatserna

    De regionala flygplatserna är nog de mest utsatta inom flygbranschen med en mycket besvärlig ekonomisk situationen och med begränsade möjligheter till stora satsningar. Ändå sker en stor klimatomställning hos de regionala flygplatserna.

    ”Samtidigt som våra utsläpp är bland de minsta i branschen, är våra klimatsatsningar nog bland de största i branschen.” Konstaterar Peter Larsson.

    Här kan ni läsa mer om Svenska Regionala Flygplatser på Turismnytt.

    Koldioxidutsläppen hos flygplatserna har minskat

    Efter fyra år med projektet Grön Flygplats har de faktiska koldioxidutsläppen hos de regionala flygplatserna, minskat med 64 procent. År 2019 var de samlade utsläppen från de regionala flygplatserna, i sin egen verksamhet ca 2000 ton CO2. Nu är de nere i ca 700 ton CO2. Som del av flygets totala utsläpp om 1,83 miljoner ton CO2, så motsvarar de regionala flygplatsers utsläpp alltså 0,03 procent.

    ”Det är egentligen helt fantastiskt att trots pandemins verkningar och väldigt svåra ekonomiska förutsättningar, har våra flygplatser ändå lyckats göra så stora reduktioner av sina klimatavtryck. Våra flygplatser är verkligen gröna flygplatser.” Säger Peter Larsson.

    Under de gångna fyra åren har projektet även skapat möjligheter att tanka fossilfritt flygbränsle på flera av de anslutna flygplatserna. Det har jobbat med förberedelser för att kunna ladda elflygplan. Samt har stöttat kommuner, organisationer och företag i sin omställning.

    Om projektet Grön Flygplats:

    Grön Flygplats är ett klimatprojektet som enar de regionala flygplatserna i Sverige för ett hållbart resande. Det jobbar för att Sverige ska bli världens första fossilfria land. Målet för branschen är ett fossilfritt inrikesflyg 2030 och ett helt fossilfritt svenskt flyg 2045. Grön Flygplats genomförs med stöd från Europeiska unionen.

    ”Syftet med Grön Flygplats är att vara en katalysator för en hållbar omvandling av flygbranschen. Genom att integrera hållbarhet i varje aspekt av flygtrafiken, från flygplatsernas drift till att stödja utvecklingen av nya flygfarkoster, är vi inte bara med och formar framtiden för flygindustrin, utan även för hela samhället.” Säger Mari Torstensson, projektledare för Grön Flygplats på Svenska Regionala Flygplatser.

    Läs mer om projektet här.

    Grön Flygplats har en ny femårig plan med delmål

    Grön Flygplats har nu satt kursen framåt med en ny projektplan för de närmaste fem åren. I denna fas ligger fokus på att skapa regional tillväxt genom hållbar mobilitet och infrastruktur. Delmålen är följande.

    ◆ Utveckling av framtidens mobilitet: I samarbete med regioner och kommuner kommer Grön Flygplats att genomföra minst tre fallstudier.

    ◆ Skapande av hållbara affärsmodeller: Affärsmodeller som stödjer kommersialisering och regional tillväxt genom fossilfritt flyg kommer att utvecklas, minst en för varje region.

    ◆ Omvandling till fossilfria flygplatser: Målet är att minst 75% av de anslutna flygplatserna ska vara fossilfria i sin egen verksamhet när projektet avslutas 2028.

    ◆ Innovation inom flygplatsteknologi: Testanläggningar för el- och vätgasflyg ska under projektet etableras på minst två flygplatser. Dessutom ska etablering av solcellsparker i anslutning till minst fem flygplatser ha påbörjats.

    ◆ Framsteg inom digitalisering och automatisering: Målet är att utveckla minst två nya system för automatisering eller digitalisering av flygplatsdriften som passar den regionala flygplatsen.

    ◆ Framtagning av hållbar resepolicy: Målet är att minst tio flygplatsägare implementerar en resepolicy som inkluderar alla transportslag och när flyg är det sammanvägda bästa alternativet lägger man till hållbart flygbränsle (SAF) på biljetten.

    ◆ Ökad öppenhet och transparens: En utsläppskalkylator, som utgår från korrekta utsläpp från dagens flygplansflotta, kommer att finnas tillgänglig på minst 15 av anslutna flygplatsers hemsidor.

    • Text: Svenska regionala flygplatser.
    • Foto: Grön Flygplats
    Tweet
  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Göteborg fortsätter stärka sin position som en av världens främsta hållbara destinationer.
    2026-09-29 14:04

    Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

    När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.

  • Sjöfartsverket kryssningsfartyg - besöksnäring det också
    2026-09-28 05:03

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

    Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-28 05:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-09-29 14:04

      Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

      När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...

    • 2026-10-03 15:01

      Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

      Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet