-
Satsning på digital samordning av båtturer för fler resor i skärgården
Stockholm Archipelago tilldelas 150 000 kronor ur Region Stockholms regionala hållbarhets- och skärgårdsanslag för ett pilotprojekt som ska underlätta resor i skärgården.
Projektet handlar om att mindre kommersiella båttransporter i skärgården ska kunna samlas i ett digitalt verktyg för besökare och företag. Genom detta får företag med båtar fler affärer och skärgården kan arbeta med att få besökare på fler platser. Samt även skapa en låg tröskel för ovana att åka ut i skärgården.
”Jag ser detta som ett strategiskt komplement till nuvarande båttrafik. Det gör det lättare att hitta alternativa vägar ut i skärgården när man ska åka hem, besöka sitt sommarboende eller koppla av på ett trevligt skärgårdshotell i några dagar. Samtidigt hjälper det till att främja det lokala näringslivet och skapa arbetstillfällen.” Säger Gustav Hemming (C) Skärgårdsregionråd.
Vill utveckla en digital lösning
I Stockholms skärgård finns 24 000 öar, kobbar och skär. Samtidigt är det många såväl inom Stockholmsregionen som i resten av Sverige som inte besökt vår skärgård. När besökare väl är där ute handlar det oftast om en dagsutflykt. Men skärgården skulle kunna ta emot så många fler.
Projektet är en pilot för att utveckla och sjösätta en digital lösning. Samt undersöka hur drift och ägande av den digitala lösningen ska se ut efter projekttiden. I slutet av pilotprojektet är målsättningen att den digitala lösningen utgör ett flexibelt system för gästen som gör att de kan boka vart de själva vill åka från och när.
”De små båttaxibolagen ser redan fler bokningar från privatpersoner. Vissa vill inte åka färja utan hellre åka med bara familjen eller i mindre sällskap på grund av pandemin.” Säger Marie Östblom, projektledare på Stockholm business region.
Sprida ut besökare till fler öarLösningen av ett flexibelt system som samlar mindre båtföretag skulle kunna bidra till att sprida ut besökare till fler öar i skärgården. Därmed inte enbart koncentrera flödena endast till vissa bryggor/öar som färjor och bolag åker till och från. Det finns ett behov hos företag som har mindre båtar att kunna utöka sin målgrupp till privatkunder i sommar.
”Haninge har under flera år haft en blomstrande besökstrend både nationellt och internationellt. Nu kommer vi att behöva ställa om en del av besöksnäringen för att kunna ta emot besökare som vill semestra på hemmaplan. Naturligtvis under säkra förhållanden. Då är det bra med alternativa transportvägar. Kan vi använda smart teknik för att underlätta för besökare och samtidigt sprida ut besöken till fler öar så är det ett bra komplement till den ordinarie trafiken.” Säger Meeri Wasberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Haninge tillika ledamot i Regionfullmäktige.
- Text: Haninge kommun
- Foto: Johan Gustafsson
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Nästa vecka samlas några av världens bästa sandskulptörer på Kalmarsundsbadet. De ska delta i Kalmar Inte...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
-
Gästbloggare
-