-
Satsning på digital samordning av båtturer för fler resor i skärgården
Stockholm Archipelago tilldelas 150 000 kronor ur Region Stockholms regionala hållbarhets- och skärgårdsanslag för ett pilotprojekt som ska underlätta resor i skärgården.
Projektet handlar om att mindre kommersiella båttransporter i skärgården ska kunna samlas i ett digitalt verktyg för besökare och företag. Genom detta får företag med båtar fler affärer och skärgården kan arbeta med att få besökare på fler platser. Samt även skapa en låg tröskel för ovana att åka ut i skärgården.
”Jag ser detta som ett strategiskt komplement till nuvarande båttrafik. Det gör det lättare att hitta alternativa vägar ut i skärgården när man ska åka hem, besöka sitt sommarboende eller koppla av på ett trevligt skärgårdshotell i några dagar. Samtidigt hjälper det till att främja det lokala näringslivet och skapa arbetstillfällen.” Säger Gustav Hemming (C) Skärgårdsregionråd.
Vill utveckla en digital lösning
I Stockholms skärgård finns 24 000 öar, kobbar och skär. Samtidigt är det många såväl inom Stockholmsregionen som i resten av Sverige som inte besökt vår skärgård. När besökare väl är där ute handlar det oftast om en dagsutflykt. Men skärgården skulle kunna ta emot så många fler.
Projektet är en pilot för att utveckla och sjösätta en digital lösning. Samt undersöka hur drift och ägande av den digitala lösningen ska se ut efter projekttiden. I slutet av pilotprojektet är målsättningen att den digitala lösningen utgör ett flexibelt system för gästen som gör att de kan boka vart de själva vill åka från och när.
”De små båttaxibolagen ser redan fler bokningar från privatpersoner. Vissa vill inte åka färja utan hellre åka med bara familjen eller i mindre sällskap på grund av pandemin.” Säger Marie Östblom, projektledare på Stockholm business region.
Sprida ut besökare till fler öarLösningen av ett flexibelt system som samlar mindre båtföretag skulle kunna bidra till att sprida ut besökare till fler öar i skärgården. Därmed inte enbart koncentrera flödena endast till vissa bryggor/öar som färjor och bolag åker till och från. Det finns ett behov hos företag som har mindre båtar att kunna utöka sin målgrupp till privatkunder i sommar.
”Haninge har under flera år haft en blomstrande besökstrend både nationellt och internationellt. Nu kommer vi att behöva ställa om en del av besöksnäringen för att kunna ta emot besökare som vill semestra på hemmaplan. Naturligtvis under säkra förhållanden. Då är det bra med alternativa transportvägar. Kan vi använda smart teknik för att underlätta för besökare och samtidigt sprida ut besöken till fler öar så är det ett bra komplement till den ordinarie trafiken.” Säger Meeri Wasberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Haninge tillika ledamot i Regionfullmäktige.
- Text: Haninge kommun
- Foto: Johan Gustafsson
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan den 1 september 2026 förvärvat 100 procent av aktierna i Memorio AB, som d...
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031. Senast Östersund ar...
-
-
Gästbloggare
-