onsdag 23 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
    • Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • skärgården
    2020-06-22 14:29

    Satsning på digital samordning av båtturer för fler resor i skärgården

    Stockholm Archipelago tilldelas 150 000 kronor ur Region Stockholms regionala hållbarhets- och skärgårdsanslag för ett pilotprojekt som ska underlätta resor i skärgården.

    Projektet handlar om att mindre kommersiella båttransporter i skärgården ska kunna samlas i ett digitalt verktyg för besökare och företag. Genom detta får företag med båtar fler affärer och skärgården kan arbeta med att få besökare på fler platser. Samt även skapa en låg tröskel för ovana att åka ut i skärgården.

    ”Jag ser detta som ett strategiskt komplement till nuvarande båttrafik. Det gör det lättare att hitta alternativa vägar ut i skärgården när man ska åka hem, besöka sitt sommarboende eller koppla av på ett trevligt skärgårdshotell i några dagar. Samtidigt hjälper det till att främja det lokala näringslivet och skapa arbetstillfällen.” Säger Gustav Hemming (C) Skärgårdsregionråd.

    Vill utveckla en digital lösning

    I Stockholms skärgård finns 24 000 öar, kobbar och skär. Samtidigt är det många såväl inom Stockholmsregionen som i resten av Sverige som inte besökt vår skärgård. När besökare väl är där ute handlar det oftast om en dagsutflykt. Men skärgården skulle kunna ta emot så många fler.

    Projektet är en pilot för att utveckla och sjösätta en digital lösning. Samt undersöka hur drift och ägande av den digitala lösningen ska se ut efter projekttiden. I slutet av pilotprojektet är målsättningen att den digitala lösningen utgör ett flexibelt system för gästen som gör att de kan boka vart de själva vill åka från och när.

    ”De små båttaxibolagen ser redan fler bokningar från privatpersoner. Vissa vill inte åka färja utan hellre åka med bara familjen eller i mindre sällskap på grund av pandemin.” Säger Marie Östblom, projektledare på Stockholm business region.

    Sprida ut besökare till fler öar

    Lösningen av ett flexibelt system som samlar mindre båtföretag skulle kunna bidra till att sprida ut besökare till fler öar i skärgården. Därmed inte enbart koncentrera flödena endast till vissa bryggor/öar som färjor och bolag åker till och från. Det finns ett behov hos företag som har mindre båtar att kunna utöka sin målgrupp till privatkunder i sommar.

    ”Haninge har under flera år haft en blomstrande besökstrend både nationellt och internationellt. Nu kommer vi att behöva ställa om en del av besöksnäringen för att kunna ta emot besökare som vill semestra på hemmaplan. Naturligtvis under säkra förhållanden. Då är det bra med alternativa transportvägar. Kan vi använda smart teknik för att underlätta för besökare och samtidigt sprida ut besöken till fler öar så är det ett bra komplement till den ordinarie trafiken.” Säger Meeri Wasberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Haninge tillika ledamot i Regionfullmäktige.

    • Text: Haninge kommun
    • Foto: Johan Gustafsson
    Tweet
  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Destination Östersund arbetar med hållbarhet och signerar ett globalt klimatåtagande för besöksnäringen.
    2026-09-19 15:45

    Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen

    Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.

  • Pilane äng var en plats som internationella researrangörer besökte i Västsverige under en visningsresa.
    2026-09-19 15:12

    Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige

    Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.

  • Allt fler internationella resenärer kommer till Stockholm med Viking Line.
    2026-09-18 15:13

    Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line

    Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.

  • Evenemanget Göteborgskalaset lockade många under augusti. Månaden gick bra för besöksnäringen i Göteborg.
    2026-09-18 14:44

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.

  • Captains Cruise där viktiga frågor för nordisk turism diskuterades
    2026-09-18 10:03

    Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

    Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-14 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-15 22:12

      Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

      Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...

    • 2026-09-18 10:03

      Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

      Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...

    • 2026-09-19 23:36

      PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet