-
SKI Persontransport 2024 – nöjdheten ökar men stora skillnader kvarstår
Svenskt Kvalitetsindex (SKI) har för nittonde året i rad genomfört sin omfattande undersökning av kundnöjdhet inom persontransportsektorn, där tåg, bussar och flyg ingår.
Efter en utmanande period med strejker och tekniska problem visar 2024 års rapport positiva tendenser, där flera aktörer visar på förbättringar i kundnöjdhet. Kundnöjdheten i branschen ökar med 2 enheter till 68,3, men variationen mellan aktörer är större än på länge. Här kan ni ladda ner rapporten i sin helhet.
MTRX och Vy bus4you har de nöjdaste kunderna
De aktörer som får fortsatt goda omdömen känns igen sen tidigare även om rangordning i år ser lite annorlunda ut. Högst upp bland de aktörer som deltar i studien kommer MTRX som gör en förbättring och därefter kommer Vy bus4you. De här två aktörerna har klart nöjdast kunder.
Noterbart är att det är flera aktörer som får betyg över 75 vilket är en indikation på att man har mycket nöjda kunder. Det är också några aktörer som kommer under 60 i nöjdhet vilket är gränsen för ett missnöje bland kunder och det är SJ och Mälartåg som hamnar så pass lågt.
Bra service – men det tar inte nöjdheten framåt
I många andra SKI-studier under året har betydelsen av en bra servicenivå ofta lyfts fram, men det stämmer inte riktigt i den här branschen. Här är det i stället fokus på basleverans och punktlighet som är de avgörande faktorerna för kundnöjdheten.
”Produktkvalitet och prisvärdhet är i fokus. Med produktkvalitet här menar vi täckning och avgångar samt punktlighet och komfort”. Säger Johan Parmler, VD för SKI. ”Alla har en godkänd servicenivå men att ta en person från punkt A till punkt B på ett pålitligt sätt är viktigare än bra service. För de två aktörerna som kommer bäst ut, MTRX och Vy bus4you, så ser det dock annorlunda ut. Här ser vi i stället att den höga servicenivån bidrar till ett bättre prisvärde vilket är en orsak till den höga nöjdhetsnivån”.
Förseningar fortfarande ett problem
Trots en generell förbättring i kundnöjdhet pekar rapporten på fortsatta utmaningar, särskilt kring hanteringen av förseningar och kommunikation vid dessa incidenter. 3 av 10 resenärer anger att de drabbats av förseningar under det senaste året.
”Vår data visar att effektiv hantering av förseningar är kritiskt för att bibehålla kundernas tillit och lojalitet. Tyvärr är det en punkt där branschen fortfarande behöver förbättra sig rejält. Tittar vi på nöjdheten i år så ser vi starka samband mellan nöjdhet och hantering av strul och förseningar”. Förklarar Calle Walmstedt, projektledare på SKI. “Det är klart att det finns olika förutsättningar att kunna hantera förseningar och ersättningstrafik. Men med det sagt så måste man ändå kunna informera och kommunicera”.
Hållbarhet – en outnyttjad möjlighet
SKI:s undersökning visar också att kunderna inte är tillräckligt insatta i transportföretagens hållbarhetsarbete. Det finns ett stort glapp mellan företagens ambitioner och kundernas uppfattning. 63% av kunderna säger att de inte känner till sin leverantörs hållbarhetsarbete alls.
”Det är en hög andel om man tänker att hållbarhet är en så tydlig del kring just transporter. Jämför vi med exempelvis energibranschen där hållbarhet är en del av produkten så ligger transportbranschen en bit efter. Det här betyder inte att hållbarhet är oviktigt för kunderna. Tvärtom, fixa basleveransen, så kommer nöjdheten lyftas av ett bra hållbarhetsarbete. Det gäller dock att börja i rätt ända. Om kunden kommer fram i tid så kommer även hållbarhetsfrågorna göra det”. Avslutar Calle.
Här kan ni läsa mer om Svenskt Kvalitetsindex på Turismnytt.
- Text: Svenskt Kvalitetsindex
- Foto: Pexels/Andrea Piacquadio
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...
-
-
Gästbloggare
-