onsdag 16 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
    • Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • En ung kvinna som väntar på tåget. SKI rapport för Persontransport 2024 har släppts.
    2024-05-18 17:00

    SKI Persontransport 2024 – nöjdheten ökar men stora skillnader kvarstår

    Svenskt Kvalitetsindex (SKI) har för nittonde året i rad genomfört sin omfattande undersökning av kundnöjdhet inom persontransportsektorn, där tåg, bussar och flyg ingår.

    Efter en utmanande period med strejker och tekniska problem visar 2024 års rapport positiva tendenser, där flera aktörer visar på förbättringar i kundnöjdhet. Kundnöjdheten i branschen ökar med 2 enheter till 68,3, men variationen mellan aktörer är större än på länge. Här kan ni ladda ner rapporten i sin helhet.

    MTRX och Vy bus4you har de nöjdaste kunderna

    De aktörer som får fortsatt goda omdömen känns igen sen tidigare även om rangordning i år ser lite annorlunda ut. Högst upp bland de aktörer som deltar i studien kommer MTRX som gör en förbättring och därefter kommer Vy bus4you. De här två aktörerna har klart nöjdast kunder.

    Noterbart är att det är flera aktörer som får betyg över 75 vilket är en indikation på att man har mycket nöjda kunder. Det är också några aktörer som kommer under 60 i nöjdhet vilket är gränsen för ett missnöje bland kunder och det är SJ och Mälartåg som hamnar så pass lågt.

    Bra service – men det tar inte nöjdheten framåt 

    I många andra SKI-studier under året har betydelsen av en bra servicenivå ofta lyfts fram, men det stämmer inte riktigt i den här branschen. Här är det i stället fokus på basleverans och punktlighet som är de avgörande faktorerna för kundnöjdheten.

    ”Produktkvalitet och prisvärdhet är i fokus. Med produktkvalitet här menar vi täckning och avgångar samt punktlighet och komfort”. Säger Johan Parmler, VD för SKI. ”Alla har en godkänd servicenivå men att ta en person från punkt A till punkt B på ett pålitligt sätt är viktigare än bra service. För de två aktörerna som kommer bäst ut, MTRX och Vy bus4you, så ser det dock annorlunda ut. Här ser vi i stället att den höga servicenivån bidrar till ett bättre prisvärde vilket är en orsak till den höga nöjdhetsnivån”.

    Förseningar fortfarande ett problem

    Trots en generell förbättring i kundnöjdhet pekar rapporten på fortsatta utmaningar, särskilt kring hanteringen av förseningar och kommunikation vid dessa incidenter. 3 av 10 resenärer anger att de drabbats av förseningar under det senaste året.

    ”Vår data visar att effektiv hantering av förseningar är kritiskt för att bibehålla kundernas tillit och lojalitet. Tyvärr är det en punkt där branschen fortfarande behöver förbättra sig rejält. Tittar vi på nöjdheten i år så ser vi starka samband mellan nöjdhet och hantering av strul och förseningar”. Förklarar Calle Walmstedt, projektledare på SKI. “Det är klart att det finns olika förutsättningar att kunna hantera förseningar och ersättningstrafik. Men med det sagt så måste man ändå kunna informera och kommunicera”.

    Hållbarhet – en outnyttjad möjlighet

    SKI:s undersökning visar också att kunderna inte är tillräckligt insatta i transportföretagens hållbarhetsarbete. Det finns ett stort glapp mellan företagens ambitioner och kundernas uppfattning. 63% av kunderna säger att de inte känner till sin leverantörs hållbarhetsarbete alls.

    ”Det är en hög andel om man tänker att hållbarhet är en så tydlig del kring just transporter. Jämför vi med exempelvis energibranschen där hållbarhet är en del av produkten så ligger transportbranschen en bit efter. Det här betyder inte att hållbarhet är oviktigt för kunderna. Tvärtom, fixa basleveransen, så kommer nöjdheten lyftas av ett bra hållbarhetsarbete. Det gäller dock att börja i rätt ända. Om kunden kommer fram i tid så kommer även hållbarhetsfrågorna göra det”. Avslutar Calle.

    Här kan ni läsa mer om Svenskt Kvalitetsindex på Turismnytt.

    • Text: Svenskt Kvalitetsindex
    • Foto: Pexels/Andrea Piacquadio
    Tweet
  • Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lösningar för nästa generations regionalflygplan.
    2026-09-15 22:12

    Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

    I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.

  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Stockholm lockar fler gäster
    2026-09-13 16:46

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna

  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-10 17:07

      Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

      Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...

    • 2026-09-10 18:49

      Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

      Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet