-
Små satsningar försvinner i nya skatter
Regeringens budgetförslag för turistnäringen: Små satsningar försvinner i nya skatter
Det har under sommaren och inledningen av hösten pratats om nya satsningar för att göra landsbygden mer attraktiv, levande och hållbar. Resultatet blir en peng till Visit Sweden att marknadsför svensk hållbar landsbygd (20 Mkr/år), en satsning från Tillväxtverket fler exportmogna destinationer samt mot företag i tidigt skede (10 Mkr/år) samt att Göta Kanal ska rustas upp (100 mkr).
Alla dessa åtgärder äts tämligen snabbt upp av skattehöjningar som kan komma att påverka köpkraften negativt eller mycket negativt. Det beror till en stor del vilka effekter detta får på löneförhandlingarna 2016. Men det börjar inte bra. I synnerhet bensinskatten får bränsle i de förhandlingarna
Höjd bränsleskatt! 60 öre per liter, blir beroende på bil men ca 40 spänn extra för en bilresa t&r till Sälen från Stockholm. Kanske 60 kronor till Åre. Kommer inte att ha någon påverkan alls. Men de skatten befäster Sverige som ett högkostnads-land för utländska bilburna besökare för resor genom Sverige. Men som sagt låg effekt.
Däremot så påverkar den stort mot de företagare som lever i de områden vi vill besöka på våra semestrar och fritid. Det vill säga själva mottagarapparaten får svårare att överleva i en näring som redan har svag eller till och med usel lönsamhet. Detta kan komma att få större effekt än något annat. Det ända sättet som dessa företagare kan få tillbaka den ökade kostnad som skatten medför är att höja priset på sina produkter och tjänster. Den prishöjningen riskerar dessutom att överstiga den för kunden tillkomna skattekostnaden för transporten. Det sistnämnda kan alltså därmed få en större effekt en bara en skattehöjning på bensin, negativt!
Vi höjer bidragen till landsbygden med riktade insatser mot exportmogna destinationer, vi marknadsför den mer men försämrar möjligheterna att hålla den öppen?
Skrev i somras om att Visst älskar vi landsbygden, eller? Men det förutsätter ju att det är öppet när vi vill vara där och konsumera produkter. Det känns inte som det blev enklare att vara företagare på landsbygden nu.
Men vi kanske ska vara tacksamma att det inte kom en flygskatt i samma andetag. Det hade varit kanske ännu mer kontraproduktivt.
Under tiden reser vi mer än någonsin
Björn Arvidsson
[email protected]
070-5941930- Text: Maria Lindqvist
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
-
Gästbloggare
-