-
Små satsningar försvinner i nya skatter
Regeringens budgetförslag för turistnäringen: Små satsningar försvinner i nya skatter
Det har under sommaren och inledningen av hösten pratats om nya satsningar för att göra landsbygden mer attraktiv, levande och hållbar. Resultatet blir en peng till Visit Sweden att marknadsför svensk hållbar landsbygd (20 Mkr/år), en satsning från Tillväxtverket fler exportmogna destinationer samt mot företag i tidigt skede (10 Mkr/år) samt att Göta Kanal ska rustas upp (100 mkr).
Alla dessa åtgärder äts tämligen snabbt upp av skattehöjningar som kan komma att påverka köpkraften negativt eller mycket negativt. Det beror till en stor del vilka effekter detta får på löneförhandlingarna 2016. Men det börjar inte bra. I synnerhet bensinskatten får bränsle i de förhandlingarna
Höjd bränsleskatt! 60 öre per liter, blir beroende på bil men ca 40 spänn extra för en bilresa t&r till Sälen från Stockholm. Kanske 60 kronor till Åre. Kommer inte att ha någon påverkan alls. Men de skatten befäster Sverige som ett högkostnads-land för utländska bilburna besökare för resor genom Sverige. Men som sagt låg effekt.
Däremot så påverkar den stort mot de företagare som lever i de områden vi vill besöka på våra semestrar och fritid. Det vill säga själva mottagarapparaten får svårare att överleva i en näring som redan har svag eller till och med usel lönsamhet. Detta kan komma att få större effekt än något annat. Det ända sättet som dessa företagare kan få tillbaka den ökade kostnad som skatten medför är att höja priset på sina produkter och tjänster. Den prishöjningen riskerar dessutom att överstiga den för kunden tillkomna skattekostnaden för transporten. Det sistnämnda kan alltså därmed få en större effekt en bara en skattehöjning på bensin, negativt!
Vi höjer bidragen till landsbygden med riktade insatser mot exportmogna destinationer, vi marknadsför den mer men försämrar möjligheterna att hålla den öppen?
Skrev i somras om att Visst älskar vi landsbygden, eller? Men det förutsätter ju att det är öppet när vi vill vara där och konsumera produkter. Det känns inte som det blev enklare att vara företagare på landsbygden nu.
Men vi kanske ska vara tacksamma att det inte kom en flygskatt i samma andetag. Det hade varit kanske ännu mer kontraproduktivt.
Under tiden reser vi mer än någonsin
Björn Arvidsson
[email protected]
070-5941930- Text: Maria Lindqvist
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes, med MICE I fokus. Det är en ny tjänst för verksam...
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Antalet besöksnäringsföretag i Skaraborg som når Världen-nivå enligt Turistrådet Västsveriges modell Sverige-Nord...
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Sveriges största musikfest och en av dem är Norrköping...
-
-
Gästbloggare
-