-
Små satsningar försvinner i nya skatter
Regeringens budgetförslag för turistnäringen: Små satsningar försvinner i nya skatter
Det har under sommaren och inledningen av hösten pratats om nya satsningar för att göra landsbygden mer attraktiv, levande och hållbar. Resultatet blir en peng till Visit Sweden att marknadsför svensk hållbar landsbygd (20 Mkr/år), en satsning från Tillväxtverket fler exportmogna destinationer samt mot företag i tidigt skede (10 Mkr/år) samt att Göta Kanal ska rustas upp (100 mkr).
Alla dessa åtgärder äts tämligen snabbt upp av skattehöjningar som kan komma att påverka köpkraften negativt eller mycket negativt. Det beror till en stor del vilka effekter detta får på löneförhandlingarna 2016. Men det börjar inte bra. I synnerhet bensinskatten får bränsle i de förhandlingarna
Höjd bränsleskatt! 60 öre per liter, blir beroende på bil men ca 40 spänn extra för en bilresa t&r till Sälen från Stockholm. Kanske 60 kronor till Åre. Kommer inte att ha någon påverkan alls. Men de skatten befäster Sverige som ett högkostnads-land för utländska bilburna besökare för resor genom Sverige. Men som sagt låg effekt.
Däremot så påverkar den stort mot de företagare som lever i de områden vi vill besöka på våra semestrar och fritid. Det vill säga själva mottagarapparaten får svårare att överleva i en näring som redan har svag eller till och med usel lönsamhet. Detta kan komma att få större effekt än något annat. Det ända sättet som dessa företagare kan få tillbaka den ökade kostnad som skatten medför är att höja priset på sina produkter och tjänster. Den prishöjningen riskerar dessutom att överstiga den för kunden tillkomna skattekostnaden för transporten. Det sistnämnda kan alltså därmed få en större effekt en bara en skattehöjning på bensin, negativt!
Vi höjer bidragen till landsbygden med riktade insatser mot exportmogna destinationer, vi marknadsför den mer men försämrar möjligheterna att hålla den öppen?
Skrev i somras om att Visst älskar vi landsbygden, eller? Men det förutsätter ju att det är öppet när vi vill vara där och konsumera produkter. Det känns inte som det blev enklare att vara företagare på landsbygden nu.
Men vi kanske ska vara tacksamma att det inte kom en flygskatt i samma andetag. Det hade varit kanske ännu mer kontraproduktivt.
Under tiden reser vi mer än någonsin
Björn Arvidsson
[email protected]
070-5941930- Text: Maria Lindqvist
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-