-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som aktiverar alla sinnen, väcker minnen och fördjupar förståelsen för dryckens roll i svensk historia. Genom att kombinera kunskap och känsla görs historien levande, tillgänglig och personlig.
Välkommen till bordet – och till en tidsresa där varje smak bär på en berättelse.
Historien virvlar runt middagsgästerna
Tidsresan är ett sensoriskt, omslutande, middagsäventyr där gästerna får äta och dricka sig genom 300 år av svensk mat- och dryckeshistoria. Här virvlar historien bokstavligen runt middagsgästerna. Samtidigt som en reseledare guidar besökarna genom kvällen.
Resan startar i ett Sverige där brännvinet var vardagens tröst. Där öl var “flytande bröd” och smöret ett sällsynt guldkorn. Vi rör oss sedan vidare till herrgårdarnas förfester med 1700-talets populära brännvinsbord. Via nykterhetskampens motbokssystem och statens “Operation Vin”. Resan fortsätter in i ett 80-tal där bubbel, Gino och Café Opera regerade. Till slut landar vi i vår egen tid – där småskaliga svenska producenter och hantverksdrycker bubblar upp över landet. Där gårdsförsäljning också väntar runt hörnet.
Intressanta frågeställningar väcks
Genom projektioner, ljud och dofter väcks både minnen och spännande frågor. Varför drack vi som vi gjorde under dessa tider? Vad säger det om oss som människor i Sverige? Och vad händer när framtidens dryckeskultur möter historien?
Ett oslagbart koncept
Turismnytt fick nöjet att medverka på premiärmiddagen som också var lite av en testraket och vilken upplevelse det var! Guidade av Spritmuseums proffsiga personal fick vi göra en resa genom 300 år av svensk mat- och dryckhistoria ackompanjerad av tidsenlig mat och dryck på hög nivå. Inte bara var det en fantastisk visuell, sensorisk, kulinarisk och intellektuell upplevelse. Tack vare den härliga mixen av personer som museet bjudit in fick vi se hur bra ett sådant här event fungerar för att skapa nya kontakter och bekantskaper men också kan fungera som teambuildingaktivitet.
Lägg Tidsresan på Spritmuseum på minnet! Ett oslagbart koncept som kommer att bli en succé!
Här kan ni läsa mer om Spritmuseum på Turismnytt.
- Text: Spritmuseum
- Foto: Spritmuseum
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
-
Gästbloggare
-