-
Städerna som får arrangera SM-veckan 2018 och 2019
Efter en jämn ansökningsprocess har Riksidrottsförbundet och Sveriges Television kommit fram till att det blir Helsingborg och Landskrona som får arrangera SM-veckan* sommar 2018 och Malmö 2019.
Det var fyra städer som ansökte om att få stå värdstad för SM-veckan sommar 2018: Linköping, Norrköping, Umeå och Helsingborg/Landskrona. Tre städer ansökte för 2019: Halmstad, Umeå och Malmö.
Under våren bearbetades ansökningarna och samtliga städer besöktes av Riksidrottsförbundet och Sveriges Television som tittade närmare på arenor och andra förutsättningar för SM-veckan. Valet föll på Helsingborg/Landskrona och Malmö för deras gedigna och väl förankrade ansökningar, spännande evenemangskoncept och goda förutsättningar och arenor.
”- SM-veckan är ett fantastiskt evenemang där städer, besöksnäring, idrott och SVT möts för att ge möjlighet för så många som möjligt att ta del av Svensk idrott. Det ska bli spännande att följa Helsingborg/Landskrona och Malmös arbete mot 2018 och 2019, inte minst eftersom det är ett evenemang där både vi som arrangörer men också aktiva och publik alltid upptäcker något nytt”, säger Stefan Bergh, generalsekreterare Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.
Helsingborg och Landskrona ska arrangera SM-veckan sommar ihop. Det är första gången SM-veckan samarrangeras av två städer tillsammans. Malmö har arrangerat SM-veckan tidigare. Det var premiäråret 2009 och senare 2010. SM-veckan, som år 2019 firar sitt 10-årsjubileum, kommer då tillbaka dit där allt började.
”- Vi hade otroligt konkurrenskraftiga ansökningar från städer att välja mellan, så det har varit en tuff, men ändå angenäm uppgift att ta beslut. Samtliga städer som ansökt kan alla arrangera en SM-vecka. Förutom goda förutsättningar och anläggningar visar Helsingborg/Landskrona och Malmö ett starkt engagemang och ansökan är väl förankrad i såväl kommun, näringsliv som idrotten”, säger Per Bergljung, sponsor- och evenemangsansvarig på Riksidrottsförbundet.
Källa: Riksidrottsförbundet
*SM-veckan som arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SM-veckan
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har under sommaren släppt en ny besöksmålskarta “Välkommen till din histo...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
-
Gästbloggare
-