-
Statens fastighetsverk lanserar en besöksmålskarta med 205 historiska miljöer
Med kartan ”Välkommen till din historia”, som introducerats lagom till semestern, vill Statens fastighetsverk lyfta fram 205 unika besöksmål runt om i Sverige.
“Vi hoppas att besöksmålskartan ska locka våra besökare att vilja utforska sin historia och upptäcka fler av alla statliga byggnadsminnen som förvaltas av oss. Kartan är en del av vårt arbete med att skapa ökad insikt, kunskap och intresse för våra fastigheter, deras historia och betydelse för oss alla.” Säger Ingrid Eiken Holmgren, generaldirektör för Statens fastighetsverk.
Svensk besöksnärings största fastighetsägare
Totalt förvaltar Statens fastighetsverk över 2300 fastigheter. 205 av dem består av kända och okända kultur- och naturmiljöer runt om i landet som går att besöka. Bland dem finns slott, fästningar, fornminnen, teatrar, muséer, bruksmiljöer, fyrplatser, parker och kyrkor.
De gör verksamheten till svensk besöksnärings största fastighetsägare och en viktig aktör i landets kulturturism. På besöksmålen möts dessutom besökarna av allt fler klimatsmarta lösningar. Som till exempel solcellsdrivna parklampor, laddningsstationer och sopkärl.
Den 1 juli började kartan att delas ut
På de flesta platserna välkomnas besökarna av engagerade hyresgäster. På andra besöksmål finns det möjlighet att utforska på egen hand.
Kartan började att delas ut fredagen den 1 juli på de 144 besöksmål som har publik verksamhet. QR-koder på kartan leder till verksamhetens webbplats där det finns mer information om besöksmålen.
“På webbplatsen finner man även länkar till våra hyresgäster som med sina olika verksamheter och sitt värdskap fyller besöksmålen med upplevelser och förmedlar deras historier. Vi hoppas att kartan, som är ett önskemål från våra hyresgäster, ska inspirera dem till att samarbeta ännu mer för att locka fler att utforska vårt kulturarv.” Säger Claes Brunius, affärsutvecklare på Statens fastighetsverk.

Foto: Stefan Sandström.- Text: Statens fastighetsverk
- Foto: Bert Leandersson
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
-
Gästbloggare
-