-
Så har vi löst vårt behov av att ta fram effektivare statistik
Destination Eskilstuna samarbetar med Statea & Benchmarking Alliance för effektivare statistiklösning.
Destination Eskilstuna tecknade under sommaren ett avtal med statistikföretaget Statea & Benchmarking Alliance i Stockholm som ger Destination Eskilstuna tillgång till kontinuerlig information när det kommer till bokningsläge och besökares omdömen av anläggningarna i stadskärnan. Tidigare behövde företaget vänta in information ifrån Statistiska Centralbyrån, men nu för första gången kan de redovisa beläggningsstatistik dag för dag i staden.
”-Statistikverktyget ger oss möjlighet att styra våra kommunikationssatsningar bättre. Ser vi att vissa datum återkommande har lågt bokningsläge har vi möjlighet att planera in riktade kampanjer mot olika målgrupper för att locka besökare under just dessa datum”, säger marknadschefen Elin Stenman, Destination Eskilstuna.
” - Vi har nu även möjlighet att få direkt återkoppling på hur till exempel en festival som Gainesville bidragit till ökat antal övernattande besökare. Gainesville, som i år genomfördes för andra gången, genererade fler hotellövernattningar i stadskärnan jämfört med förra året”, säger evenemangschefen Micke Lönngren, Destination Eskilstuna.
Ökad beläggning
Under årets gång fram till nionde oktober har Eskilstuna redovisat en ökad beläggning med 11 procent i jämförelse med samma tidsperiod förra året. Sommarmånaderna har visat en rekordökning på hela 14 procent i beläggning jämfört med förra sommaren och omsättning per tillgängligt rum har även ökat med 17 procent.
”- Statistikverktyget ger oss omedelbar överblick över stadskärnans tillgängliga, men även sålda rum och intjäning, vilket är mycket användbart vid värvning av nya evenemang, möten och kongresser”, säger projektledaren Emelie Gard, Eskilstuna Convention Bureau.
Destination Eskilstuna har som ambition att stärka kommunikation och bearbetning av besökare, både före och efter besöket. Företaget vill visa upp Eskilstuna som en attraktiv och spännande ort att besöka, studera, bo eller verka i samt arbeta för att Eskilstuna ska vara ett starkt varumärke som stimulerar tillväxt och kreativa möjligheter.
Källa: Destination Eskilstuna
Text: Isa Mörk- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Pierre Pocs
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
-
Gästbloggare
-

