söndag 17 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
    • Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
    • Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
  • Platsannonser:
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Gigleer
    2022-10-28 14:20

    Stora framgångar för Gigleer leder till nytt samarbete

    Gigleer som lanserades för drygt 5 månader sedan på arbetsmarknaden har beskrivits som den nya platsbanken av sina användare och har under sina få månader som aktiv tjänst skördat stora framgångar och blivit en av Sveriges största arbetspooler. Nu har man även inlett ett samarbete med Martin & Servera som är Sveriges största grossist inom HORECA.

    ”De flesta av våra kunder lider av en stor personalbrist. Vi på Martin & Servera ser nu möjligheten att kunna hjälpa våra kunder med ett nytt innovativt verktyg som kan hjälpa dem inom detta område och vi tror att Gigleer kommer att vara ett stort stöd för dem.” Säger Johan Granlund, chef på Restaurangtjänster hos Martin & Servera.

    Ser Gigleer som en bra lösning för branschen

    Johan ser ett stort problem i att många har lämnat restaurangbranschen under pandemin. Han ser Gigleer som en bra lösning för branschen att kunna hitta resurser snabbt och enkelt.

    ”Med Gigleer så har våra kunder möjligheten att söka personal för ett eller fler tillfällen. Det kan vara ett kort inhopp, vikariat eller helt enkelt att man söker nytt folk som man ger chansen att provjobba på schyssta villkor och på ett enkelt och smidigt sätt. Det tror jag är jätteviktigt för krögarna idag.”

    Den 4:e mest nedladdade appen i App store och Google play

    Gigleer är en transparent lösning där man alltid garanterar avtalsenliga löner, motverkar svart arbetskraft och ger möjlighet för den yngre generationen samt invandrare att komma in på arbetsmarknaden med rättvisa villkor. Detta har attraherat över 20 000 arbetssökande att använda sig av appen redan nu. Hundratals har fått arbete genom Gigleer och nu har tjänsten även lanserats mot andra servicebranscher.

    ”Vi kunde inte tro att expansionen skulle gå så här fort som den gjort. Under sommaren var vi den 4:e mest nedladdade appen både i App store och Google play. Då såg vi genast behovet att bygga broar mellan de olika servicebranscherna för att attrahera mer personal till hotell- och restaurang. Många av de som drabbades av uppsägningar under pandemin har numera anställning främst inom servicesektorn som butiker, lager och logistik. Många av dem vill arbeta extra då man saknar pulsen från restaurang. Nu påverkas vi även av andra faktorer som inflation och väntande lågkonjunktur som resulterar att många har behov av att arbeta extra då allt blir mycket dyrare.” Säger Marcus Boström, grundare av Gigleer.

    Vad är målet med Gigleer egentligen?

    Vårt mål är att bli första verktyget och alternativet för arbetsgivarna när man är i behov av extraarbetare. Vi utvecklar ständigt vår tjänst för att alltid ligga två steg före eventuella konkurrenter. Arbetsgivare som använder oss anser att vi är konkurrenskraftiga med bemanningsföretagen som under många år har levt gott på småföretagens personalproblematik.

    Även mina verksamheter fick använda sig av bemanning vilket inte var ekonomiskt försvarbart. Min förhoppning är att företagen som är behov av extrapersonal, eller vill ta in nya arbetssökande för provanställning eller vikariat, skall se oss som ett första alternativ i framtiden. Då det är betydligt billigare än bemanning och där du som arbetsgivare själv väljer ut din giggare för specifika arbetsuppgiften. Vilket du inte får möjligheten att göra vid användning avi bemanning i de flesta fall.

    Med en samarbetspartner som Martin & Servera växer tilltron för många företagare och vi får en helt annan distribution över hela Sverige vilket är vårt geografiska mål, samtidigt som vi planerar för fullt inför lansering i Norge.

    Stora framgångar för Gigleer leder till nytt samarbete
    Källa: Gigleer (På bild: Marcus Boström.)
    • Text: Gigleer
    • Foto: Gigleer (På bild: Johan Granlund.)
    Tweet
  • Färna Herrgård Gruppbild
    2026-05-16 23:11

    Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet

  • Fr. vänster: Thomas Doepel, VD för Finnlines. Ronny Eriksson, VD för Långnäs hamn. Marco Palmu, passagerardirektör på Finnlines. De inviger en ny kryssningsterminal på Åland.
    2026-05-16 18:44

    Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland

    Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.

  • Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas. Transportföretagen är positiva till förslagen.
    2026-05-16 18:20

    Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel

    Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.

  • Magasinsgatan i Göteborg. Efterfrågan fortsatte att vara hög under april.
    2026-05-15 22:24

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.

  • Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen i Linköping.
    2026-05-14 22:15

    Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet

    Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.

  • HOUSE OF PEOPLE logga.
    2026-05-14 21:45

    HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator

    Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.

  • Föreningen The Great Lake Dancers är lokal arrangör av Squaredance Convention.
    2026-05-14 20:38

    2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund

    Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.

  • En ny utställning på Spritmuseum om berättelsen som gjorde Absolut Vodka ikonisk.
    2026-05-13 21:02

    Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum

    Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.

  • Sune på Skara Sommarland - besöksnäring
    2026-05-11 02:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

    Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-11 02:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-05-09 21:01

      Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

      Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...

    • 2026-05-08 21:27

      Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

      Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...

    • 2026-05-10 17:52

      Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

      Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet