-
Stora Turismpriset 2023 – Gävleborg, Södermanland & Stockholm
De nominerade till Stora Turismpriset 2023 från östra Sverige är Vildriket (Gävleborg), Sörmlands museum (Södermanland) och K-märkt (Stockholms län).
Priset delas ut i Stockholm i samband med konferensen Besöksnäringen på agendan den 6 december på Münchenbryggeriet. Läs mer om utmärkelsen här.
Gävleborg – Vildriket
Det populära besöksmålet Vildriket i Järvsö nomineras till Stora Turismpriset 2023 för deras hållbara arbete som bland annat kombinerar besöksnäring med forskning och utbildning.
”Den här nomineringen är ett erkännande för vår ambition att driva på förändringen mot en hållbar framtid för både människa och planet. Vi vill vara mer än ett traditionellt besöksmål genom att skapa nära upplevelser och samtidigt erbjuda en plattform för partnerskap och samverkan. Vi hoppas att vi kan inspirera andra att jobba mot samma mål.” Säger Jens Larsson, VD på Vildriket.
Vildriket är en unik verksamhet mitt i Järvsö i Ljusdals kommun. I över 30 år har organisationen engagerat sig i för att främja en vildare värld genom att väcka nyfikenhet och engagemang för att bevara vår nordiska natur och dess arter. De samverkar aktivt med lokalsamhället.
Bakom nomineringen står Region Gävleborg med motiveringen:
”Vildriket är en banbrytande innovatör inom besöksnäringen som kombinerar forskning, natur, utbildning och affärsutveckling för näringslivet. De gör hållbarhet till normen, inte undantaget och utrustar alla, från företag till besökare, med verktygen att bli samhällsförändrare. En modig föregångare för en hållbar nordisk besöksnäring.”

Foto: StuaSödermanland – Sörmlands museum
Södermanlands nomineringsjury har valt att nominera Sörmlands museum till Stora Turismpriset 2023. Sörmlands museum har valts ut som kandidat på grund av den modiga och kreativa satsning som man gjort de senaste åren som visar att det är ett museum i tiden. Ett museum som ligger i framkant i Sverige, men som även står sig internationellt.
”Vi är mycket glada och stolta över den fina nomineringen.” Säger Susanna Janfalk, länsmuseichef. ”Den visar hur viktig kulturen är i samhället och inte minst hur ett museum kan bidra till att stärka besöksnäringen.”
Sörmlands museum mottog Kulturarvspriset 2019 och utsågs till Årets museum 2020. Just för sitt nyskapande museiupplägg med gestaltade samlingar som förmedlar berättelser om Sörmlands historia.
Med flera temporära utställningar inom kulturhistoria, slöjd, bild och form tar Sörmlands museum upp aktuella och angelägna ämnen. Museet bedriver även extern verksamhet i hela regionen, i form av skolverksamhet och skyltade historiska kulturstråk i länets kommuner. De är en mötesplats som besökare kommer tillbaka till om och om igen.
Museet har ett cirkulärt förhållningssätt i hela sin verksamhet. Restaurangens utbud bygger också helt på sörmländska råvaror, med mycket ekologiskt. De serverar mat på tallrikar från en lokal keramiker.

Foto: K-märktStockholms län – K-märkt
K-märkt AB är Stockholms läns nominering till Stora Turismpriset 2023. K-märkt utvecklar ständigt verksamheten för en hållbar och innovativ restaurangupplevelse. De inspirerar och engagerar leverantörer, företag, medarbetare och gäster att leva ett mer hållbart liv.
Med ett modigt ledarskap och högt ställda hållbarhetsambitioner visar K-märkt vägen med både lokala och globala avtryck för en planetvänligare besöksnäring i Stockholmsregionen.
K-märkt ägs och drivs av en kock, en konditor och en kypare – Hanna Normark, Daniel Roos och Jens Dolk med en gemensam idé om att förvandla råvaror, som annars skulle ha slängts, till vällagade lunchbufféer. Det ingår också i deras affärsidé att sprida kunskap om hållbar restaurangdrift. Genom att K-märkt aldrig har någon speciell meny kan de laga maten à la minute och får inga rätter över. Att ta betalt per vikt gör också stor skillnad på matsvinnet
”K-märkt jobbar med hjälp av lite konstiga och udda metoder mot ett tydligt mål – volym, kvalité och hållbarhet. K-märkt vill och ska vara med och göra skillnad! Att vara nominerad till Stora Turismpriset som bygger på innovation och kunskapsspridning kan inte sammanfattas på något annat sätt än – Fantastiskt! Vi är så stolta – inget kan vara finare än att vara med och utveckla vår bransch.” Säger Jens Dolk, delägare och VD.
- Text: Destination Järvsö, Stua, Visit Stockholm & Tillväxtverket
- Foto: Destination Järvsö
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare på rutten mellan Sverige och Finland sällskap av den nya mask...
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
-
Gästbloggare
-