onsdag 20 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
    • De tävlar om Placebrander of the Year 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Vildriket - Gävleborgs nominering till Stora Turismpriset 2023.
    2023-10-13 18:43

    Stora Turismpriset 2023 – Gävleborg, Södermanland & Stockholm

    De nominerade till Stora Turismpriset 2023 från östra Sverige är Vildriket (Gävleborg), Sörmlands museum (Södermanland) och K-märkt (Stockholms län).

    Priset delas ut i Stockholm i samband med konferensen Besöksnäringen på agendan den 6 december på Münchenbryggeriet. Läs mer om utmärkelsen här.

    Gävleborg – Vildriket

    Det populära besöksmålet Vildriket i Järvsö nomineras till Stora Turismpriset 2023 för deras hållbara arbete som bland annat kombinerar besöksnäring med forskning och utbildning.

    ”Den här nomineringen är ett erkännande för vår ambition att driva på förändringen mot en hållbar framtid för både människa och planet. Vi vill vara mer än ett traditionellt besöksmål genom att skapa nära upplevelser och samtidigt erbjuda en plattform för partnerskap och samverkan. Vi hoppas att vi kan inspirera andra att jobba mot samma mål.” Säger Jens Larsson, VD på Vildriket.

    Vildriket är en unik verksamhet mitt i Järvsö i Ljusdals kommun. I över 30 år har organisationen engagerat sig i för att främja en vildare värld genom att väcka nyfikenhet och engagemang för att bevara vår nordiska natur och dess arter. De samverkar aktivt med lokalsamhället.

    Bakom nomineringen står Region Gävleborg med motiveringen:

    ”Vildriket är en banbrytande innovatör inom besöksnäringen som kombinerar forskning, natur, utbildning och affärsutveckling för näringslivet. De gör hållbarhet till normen, inte undantaget och utrustar alla, från företag till besökare, med verktygen att bli samhällsförändrare. En modig föregångare för en hållbar nordisk besöksnäring.”

    Stora Turismpriset 2023 – Gävleborg, Södermanland & Stockholm
    Foto: Stua

    Södermanland – Sörmlands museum

    Södermanlands nomineringsjury har valt att nominera Sörmlands museum till Stora Turismpriset 2023. Sörmlands museum har valts ut som kandidat på grund av den modiga och kreativa satsning som man gjort de senaste åren som visar att det är ett museum i tiden. Ett museum som ligger i framkant i Sverige, men som även står sig internationellt.

    ”Vi är mycket glada och stolta över den fina nomineringen.” Säger Susanna Janfalk, länsmuseichef. ”Den visar hur viktig kulturen är i samhället och inte minst hur ett museum kan bidra till att stärka besöksnäringen.”

    Sörmlands museum mottog Kulturarvspriset 2019 och utsågs till Årets museum 2020. Just för sitt nyskapande museiupplägg med gestaltade samlingar som förmedlar berättelser om Sörmlands historia.

    Med flera temporära utställningar inom kulturhistoria, slöjd, bild och form tar Sörmlands museum upp aktuella och angelägna ämnen. Museet bedriver även extern verksamhet i hela regionen, i form av skolverksamhet och skyltade historiska kulturstråk i länets kommuner. De är en mötesplats som besökare kommer tillbaka till om och om igen.

    Museet har ett cirkulärt förhållningssätt i hela sin verksamhet. Restaurangens utbud bygger också helt på sörmländska råvaror, med mycket ekologiskt. De serverar mat på tallrikar från en lokal keramiker.

    Stora Turismpriset 2023 – Gävleborg, Södermanland & Stockholm
    Foto: K-märkt

    Stockholms län – K-märkt

    K-märkt AB är Stockholms läns nominering till Stora Turismpriset 2023. K-märkt utvecklar ständigt verksamheten för en hållbar och innovativ restaurangupplevelse. De inspirerar och engagerar leverantörer, företag, medarbetare och gäster att leva ett mer hållbart liv.

    Med ett modigt ledarskap och högt ställda hållbarhetsambitioner visar K-märkt vägen med både lokala och globala avtryck för en planetvänligare besöksnäring i Stockholmsregionen.

    K-märkt ägs och drivs av en kock, en konditor och en kypare – Hanna Normark, Daniel Roos och Jens Dolk med en gemensam idé om att förvandla råvaror, som annars skulle ha slängts, till vällagade lunchbufféer. Det ingår också i deras affärsidé att sprida kunskap om hållbar restaurangdrift. Genom att K-märkt aldrig har någon speciell meny kan de laga maten à la minute och får inga rätter över. Att ta betalt per vikt gör också stor skillnad på matsvinnet

    ”K-märkt jobbar med hjälp av lite konstiga och udda metoder mot ett tydligt mål – volym, kvalité och hållbarhet. K-märkt vill och ska vara med och göra skillnad! Att vara nominerad till Stora Turismpriset som bygger på innovation och kunskapsspridning kan inte sammanfattas på något annat sätt än – Fantastiskt! Vi är så stolta – inget kan vara finare än att vara med och utveckla vår bransch.” Säger Jens Dolk, delägare och VD.

    • Text: Destination Järvsö, Stua, Visit Stockholm & Tillväxtverket
    • Foto: Destination Järvsö
    Tweet
  • Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
    2026-05-19 19:19

    Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award

    Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.

  • Birgit Nilsson Festival - Hotel Skansen - besöksnäring
    2026-05-18 03:32

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

    Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
    2026-05-17 18:59

    VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026

    VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.

  • Fyra av sex finalister som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
    2026-05-17 18:31

    De tävlar om Placebrander of the Year 2026

    Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.

  • Färna Herrgård Gruppbild
    2026-05-16 23:11

    Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet

  • Fr. vänster: Thomas Doepel, VD för Finnlines. Ronny Eriksson, VD för Långnäs hamn. Marco Palmu, passagerardirektör på Finnlines. De inviger en ny kryssningsterminal på Åland.
    2026-05-16 18:44

    Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland

    Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.

  • Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas. Transportföretagen är positiva till förslagen.
    2026-05-16 18:20

    Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel

    Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.

  • Magasinsgatan i Göteborg. Efterfrågan fortsatte att vara hög under april.
    2026-05-15 22:24

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.

  • Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen i Linköping.
    2026-05-14 22:15

    Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet

    Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.

  • HOUSE OF PEOPLE logga.
    2026-05-14 21:45

    HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator

    Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-11 02:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-14 21:45

      HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator

      Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...

    • 2026-05-14 22:15

      Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet

      Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet