-
Stromma – stark svemestertrend under sommaren 2022
Stromma ser en fortsatt stark trend att semestra på hemmaplan. Resesiffrorna för sommaren visar att vi gärna åker på utflykter och besöker sevärdheter i Sverige. De utländska gästerna har dock inte kommit tillbaka till samma nivå som innan Coronautbrottet.
”Det har varit ett starkt tryck på båtutflykter i både Stockholm och Göteborg. Många vill komma ut i skärgården och uppleva den speciella naturen. Beläggningen på våra sightseeingturer har dock minskat då det mest är utländska besökare som väljer att åka dessa. Undantaget är Göteborg där Paddan-båtarnas sightseeingturer varit väldigt populära i år.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Stromma.
Stark svemestertrend men ett stort tapp på utländska besökare
När sommaren 2022 börjar summeras ser Stromma, som erbjuder upplevelser med buss och båt i Stockholm och Göteborg, att ”svemester”-trenden håller i sig. I jämförelse med 2019 så har båtutflykter i skärgården ökat med 10 procent i Stockholm och 4 procent i Göteborg. Sightseeingturer minskade dock med 36 procent i Stockholm men ökade i Göteborg med 24 procent.
Resenärerna från USA, Ryssland och Asien har i praktiken försvunnit och inte återkommit till samma nivåer som innan pandemin.
“De nordiska och europeiska besökarna är delvis tillbaka idag, men sammantaget är det ändå ett stort tapp på utländska besökare. Glädjande nog har svenskarna upptäckt hur trevligt det är med båtutflykter och sevärdheter på hemmaplan.” Säger Peter Henricson.
- Text: Stromma AB
- Foto: Magnus Rietz
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Sweden kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan den 1 september 2026 förvärvat 100 procent av aktierna i Memorio AB, som d...
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031. Senast Östersund ar...
-
-
Gästbloggare
-