-
Succén Naturvärdarna är tillbaka – på fler platser i Halland
Efter förra årets succé är Visit Hallands naturvärdar tillbaka och ska sätta Halland på kartan genom att hjälpa besökare att upptäcka nya platser.
Sommaren 2022 anställdes fem naturvärdar i Halmstad som ett test. Initiativet kom från Visit Halland och blev mycket lyckat. I år utökas projektet och hela sexton är rekryterade och på plats i Halmstad, Varberg och Hylte under vecka 26-32 (Naturvärdarna i Hylte jobbar till och med vecka 31.)
”Naturvärdarna är våra ambassadörer och viktiga förebilder. De är ute bland människor, ger tips på platser att besöka, gör naturvårdande insatser och ser till att våra leder och naturområden är rena och snygga. Det är verkligen win-win: naturen lämnas finare, upplevelsen blir härligare för både besökare och hallänningar och många unga får sitt första sommarjobb.” Berättar Jeanette Bengtsson, projektledare för Naturguiderna på Visit Halland.
För Johannes var det självklart att komma tillbaka som naturvärd
Besöksnäringen i Halland växer och för många ungdomar är branschen ett första arbete och steg in på arbetsmarknaden. En av dem är Johannes Dellkvist Nordgaard som är tillbaka som naturvärd och är teamledare i Halmstad:
”För mig var det självklart att komma tillbaka. Förra årets sommarjobb var verkligen roligt. Dels att få lära mig så mycket om både värdskap och hållbarhet. Men framför allt att möta alla människor som väljer att komma till Halland på sin semester. Det är en riktigt bra kombo.” Säger naturvärden Johannes Dellkvist Nordgaard.
Städar runt om i områdena och hjälper turister på flera språk
Förra årets insatser täckte in många olika områden. Bland annat städade de sträckor utmed kusten som kommunen annars inte hinner, kollade vindskydd och bekämpade kanadensiskt gullris och gul skunkkalla i Fylleåns biflöde samt städade Tylön inför Fyrdagen. Under fyra veckor samlade de tillsammans ihop ca 14 000 liter sopor från Halmstads stränder och leder.
Nu har sommarjobbarna gett sig ut i naturen för att möta turister på såväl svenska som engelska och tyska. Efter en gedigen introduktion med bland annat utbildning i HLR, värdskap, hållbarhet och allemansrätten. Till sin hjälp har de också appen ”A day in Halland” för att kunna ge värdefulla tips.
”För Varberg var det en fin möjlighet att få haka på i år. Satsningen ger kommunen möjlighet att få ge unga sommarjobb. Men även möjlighet att fortsätta vårt arbete med hållbar naturturism. Vi har fått ihop ett gott gäng som kommer göra en god insats i att ta hand om naturen och vara värdar för besökare i sommar.” Säger Martin Andersson, näringslivsdirektör i Varberg.
- Text: Visit Halland
- Foto: Jeanette Bengtsson/Visit Halland
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...
-
-
Gästbloggare
-