-
Succén Naturvärdarna är tillbaka – på fler platser i Halland
Efter förra årets succé är Visit Hallands naturvärdar tillbaka och ska sätta Halland på kartan genom att hjälpa besökare att upptäcka nya platser.
Sommaren 2022 anställdes fem naturvärdar i Halmstad som ett test. Initiativet kom från Visit Halland och blev mycket lyckat. I år utökas projektet och hela sexton är rekryterade och på plats i Halmstad, Varberg och Hylte under vecka 26-32 (Naturvärdarna i Hylte jobbar till och med vecka 31.)
”Naturvärdarna är våra ambassadörer och viktiga förebilder. De är ute bland människor, ger tips på platser att besöka, gör naturvårdande insatser och ser till att våra leder och naturområden är rena och snygga. Det är verkligen win-win: naturen lämnas finare, upplevelsen blir härligare för både besökare och hallänningar och många unga får sitt första sommarjobb.” Berättar Jeanette Bengtsson, projektledare för Naturguiderna på Visit Halland.
För Johannes var det självklart att komma tillbaka som naturvärd
Besöksnäringen i Halland växer och för många ungdomar är branschen ett första arbete och steg in på arbetsmarknaden. En av dem är Johannes Dellkvist Nordgaard som är tillbaka som naturvärd och är teamledare i Halmstad:
”För mig var det självklart att komma tillbaka. Förra årets sommarjobb var verkligen roligt. Dels att få lära mig så mycket om både värdskap och hållbarhet. Men framför allt att möta alla människor som väljer att komma till Halland på sin semester. Det är en riktigt bra kombo.” Säger naturvärden Johannes Dellkvist Nordgaard.
Städar runt om i områdena och hjälper turister på flera språk
Förra årets insatser täckte in många olika områden. Bland annat städade de sträckor utmed kusten som kommunen annars inte hinner, kollade vindskydd och bekämpade kanadensiskt gullris och gul skunkkalla i Fylleåns biflöde samt städade Tylön inför Fyrdagen. Under fyra veckor samlade de tillsammans ihop ca 14 000 liter sopor från Halmstads stränder och leder.
Nu har sommarjobbarna gett sig ut i naturen för att möta turister på såväl svenska som engelska och tyska. Efter en gedigen introduktion med bland annat utbildning i HLR, värdskap, hållbarhet och allemansrätten. Till sin hjälp har de också appen ”A day in Halland” för att kunna ge värdefulla tips.
”För Varberg var det en fin möjlighet att få haka på i år. Satsningen ger kommunen möjlighet att få ge unga sommarjobb. Men även möjlighet att fortsätta vårt arbete med hållbar naturturism. Vi har fått ihop ett gott gäng som kommer göra en god insats i att ta hand om naturen och vara värdar för besökare i sommar.” Säger Martin Andersson, näringslivsdirektör i Varberg.
- Text: Visit Halland
- Foto: Jeanette Bengtsson/Visit Halland
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-