-
Succén Naturvärdarna är tillbaka – på fler platser i Halland
Efter förra årets succé är Visit Hallands naturvärdar tillbaka och ska sätta Halland på kartan genom att hjälpa besökare att upptäcka nya platser.
Sommaren 2022 anställdes fem naturvärdar i Halmstad som ett test. Initiativet kom från Visit Halland och blev mycket lyckat. I år utökas projektet och hela sexton är rekryterade och på plats i Halmstad, Varberg och Hylte under vecka 26-32 (Naturvärdarna i Hylte jobbar till och med vecka 31.)
”Naturvärdarna är våra ambassadörer och viktiga förebilder. De är ute bland människor, ger tips på platser att besöka, gör naturvårdande insatser och ser till att våra leder och naturområden är rena och snygga. Det är verkligen win-win: naturen lämnas finare, upplevelsen blir härligare för både besökare och hallänningar och många unga får sitt första sommarjobb.” Berättar Jeanette Bengtsson, projektledare för Naturguiderna på Visit Halland.
För Johannes var det självklart att komma tillbaka som naturvärd
Besöksnäringen i Halland växer och för många ungdomar är branschen ett första arbete och steg in på arbetsmarknaden. En av dem är Johannes Dellkvist Nordgaard som är tillbaka som naturvärd och är teamledare i Halmstad:
”För mig var det självklart att komma tillbaka. Förra årets sommarjobb var verkligen roligt. Dels att få lära mig så mycket om både värdskap och hållbarhet. Men framför allt att möta alla människor som väljer att komma till Halland på sin semester. Det är en riktigt bra kombo.” Säger naturvärden Johannes Dellkvist Nordgaard.
Städar runt om i områdena och hjälper turister på flera språk
Förra årets insatser täckte in många olika områden. Bland annat städade de sträckor utmed kusten som kommunen annars inte hinner, kollade vindskydd och bekämpade kanadensiskt gullris och gul skunkkalla i Fylleåns biflöde samt städade Tylön inför Fyrdagen. Under fyra veckor samlade de tillsammans ihop ca 14 000 liter sopor från Halmstads stränder och leder.
Nu har sommarjobbarna gett sig ut i naturen för att möta turister på såväl svenska som engelska och tyska. Efter en gedigen introduktion med bland annat utbildning i HLR, värdskap, hållbarhet och allemansrätten. Till sin hjälp har de också appen ”A day in Halland” för att kunna ge värdefulla tips.
”För Varberg var det en fin möjlighet att få haka på i år. Satsningen ger kommunen möjlighet att få ge unga sommarjobb. Men även möjlighet att fortsätta vårt arbete med hållbar naturturism. Vi har fått ihop ett gott gäng som kommer göra en god insats i att ta hand om naturen och vara värdar för besökare i sommar.” Säger Martin Andersson, näringslivsdirektör i Varberg.
- Text: Visit Halland
- Foto: Jeanette Bengtsson/Visit Halland
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-