-
Succén Naturvärdarna är tillbaka – på fler platser i Halland
Efter förra årets succé är Visit Hallands naturvärdar tillbaka och ska sätta Halland på kartan genom att hjälpa besökare att upptäcka nya platser.
Sommaren 2022 anställdes fem naturvärdar i Halmstad som ett test. Initiativet kom från Visit Halland och blev mycket lyckat. I år utökas projektet och hela sexton är rekryterade och på plats i Halmstad, Varberg och Hylte under vecka 26-32 (Naturvärdarna i Hylte jobbar till och med vecka 31.)
”Naturvärdarna är våra ambassadörer och viktiga förebilder. De är ute bland människor, ger tips på platser att besöka, gör naturvårdande insatser och ser till att våra leder och naturområden är rena och snygga. Det är verkligen win-win: naturen lämnas finare, upplevelsen blir härligare för både besökare och hallänningar och många unga får sitt första sommarjobb.” Berättar Jeanette Bengtsson, projektledare för Naturguiderna på Visit Halland.
För Johannes var det självklart att komma tillbaka som naturvärd
Besöksnäringen i Halland växer och för många ungdomar är branschen ett första arbete och steg in på arbetsmarknaden. En av dem är Johannes Dellkvist Nordgaard som är tillbaka som naturvärd och är teamledare i Halmstad:
”För mig var det självklart att komma tillbaka. Förra årets sommarjobb var verkligen roligt. Dels att få lära mig så mycket om både värdskap och hållbarhet. Men framför allt att möta alla människor som väljer att komma till Halland på sin semester. Det är en riktigt bra kombo.” Säger naturvärden Johannes Dellkvist Nordgaard.
Städar runt om i områdena och hjälper turister på flera språk
Förra årets insatser täckte in många olika områden. Bland annat städade de sträckor utmed kusten som kommunen annars inte hinner, kollade vindskydd och bekämpade kanadensiskt gullris och gul skunkkalla i Fylleåns biflöde samt städade Tylön inför Fyrdagen. Under fyra veckor samlade de tillsammans ihop ca 14 000 liter sopor från Halmstads stränder och leder.
Nu har sommarjobbarna gett sig ut i naturen för att möta turister på såväl svenska som engelska och tyska. Efter en gedigen introduktion med bland annat utbildning i HLR, värdskap, hållbarhet och allemansrätten. Till sin hjälp har de också appen ”A day in Halland” för att kunna ge värdefulla tips.
”För Varberg var det en fin möjlighet att få haka på i år. Satsningen ger kommunen möjlighet att få ge unga sommarjobb. Men även möjlighet att fortsätta vårt arbete med hållbar naturturism. Vi har fått ihop ett gott gäng som kommer göra en god insats i att ta hand om naturen och vara värdar för besökare i sommar.” Säger Martin Andersson, näringslivsdirektör i Varberg.
- Text: Visit Halland
- Foto: Jeanette Bengtsson/Visit Halland
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Statligt ägda marknadsföringsbolaget Visit Swedens senaste, stora målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Möten och Event, Mus...
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Ett av Sveriges mest ikoniska spahotell, Hotel Tylösand, går nu samman med flygbolaget S...
-
Sala 400 år – nominerat till två prestigefyllda priser i Gyllene Hjulet
Den 23 april är det Gyllene Hjulet-gala och Sala 400 år är nominerat i två kategorier: Årets hållbara eve...
-
-
Gästbloggare
-