-
Sverige är vackert och äkta, tycker utländska turister
Uppfattningen om landet Sverige bland resvana, medvetna resenärer i utlandet är positiv – och därmed mycket stabil. Det som utländska turister associerar landet med allra mest är ”vackert”, ”unik och tillgänglig natur” och ”äkthet”.
”Sprakande blomsterängar, barrskog, så långt ögat når. Stora sjöar smälter in i landskapet, och stränderna pryds av traditionellt röda trähus med vita fönster.” Så skriver en av de internationella tidningar som hyllat Sverige i sommar*.
Sverige ses som modernt och hållbart
När Visit Sweden nyligen frågade turister i sju länder om hur de uppfattar landet är de vanligaste associationerna ”vacker natur/omgivning”, ”unik, orörd natur som är tillgänglig för alla” och ”äkthet, naturligt och okonstlat”. Men Sverige uppfattas också som modernt och hållbart.
”Natur och äkthet är starka och självklara delar av Sveriges varumärke hos våra resenärer. Det finns en längtan att få uppleva det på plats och Visit Sweden vill inspirera turisterna att hitta genuina upplevelser över hela Sverige under olika säsonger. Det gör att de vill stanna länge och uppleva mycket – vilket leder till en mer långsiktig tillväxt för turistföretagen.” Säger Ewa Lagerqvist, VD för Visit Sweden.
Vad turister förknippar med Sverige är stabilt
Vad utländska turister förknippar med vårt land är stabilt över lång tid. De vanligaste associationerna är i stort sett desamma som tidigare undersökningar, den senaste från 2016. Den största skillnaden är att Sverige nu tenderar att uppfattas som mer nytänkande och progressivt och i högre grad förknippas med ny teknik och innovation.
”Vi jobbar för att sprida berättelser om vårt land och stärka våra fördelar som land och destination. Inför och under sommaren har det till exempel publicerats över tusen artiklar om Sverige som resmål i internationella medier.” Fortsätter Ewa Lagerqvist.
Flera andra länder uppfattas likadant
När turisterna i undersökningen ombads jämföra Sverige med länder som Norge, Danmark, Finland och Kanada blir det däremot tydligt att vårt land inte uppfattas som helt unikt; det vi förknippas med gäller i stort också för konkurrerande destinationer.
Det gäller nästan alla associationer med två undantag: Litteratur och film samt Musik, där turisterna tycker att Sverige sticker ut jämfört med andra länder.
De främsta associationerna till Sverige
Respondenterna har valt vilka fasta påståenden man tycker stämmer på Sverige och minst tre andra länder. Andel respondenter som håller med om påståendet står inom parentes.
1. Vackert (naturen, omgivningarna) (82%)
2. Har en unik orörd natur tillgänglig för alla (78%)
3. Äkthet – naturligt och okonstlat (74%)
4. Öppenhet och frihet (bejakar olikheter och låter människor uttrycka sig fritt) (73%)
5. Hälsosam livsstil (72%)
6. Hållbarhet (miljö, turism, socialt) (71%)
7. Modernt (71%)
8. Omtänksamhet och vänlighet (71%)
9. Nytänkande och progressivt – ett land i framkant (65%)
10. Ny teknik och innovation (64%)
* ”Bunte Blumenwiesen, Nadelwälder, so weit das Auge reicht. Große Seen fügen sich in die Landschaft ein, das Ufer ist geziert von traditionell rot gestrichenen Holzhäusern mit weißen Fenstern.” – Zara Stein, Rhein Zeitung, 17 augusti- Text: Visit Sweden
- Foto: Apelöga
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping fortsätter att stärka sin position som en attraktiv sommardestination. Under juni–augusti 2026 registre...
-
-
Gästbloggare
-