-
Sveriges äldsta hotell utvecklas
Det anrika Hotell Continental, i Ystad, köptes av paret Martin Jönsson och Jenny Nilsson för ett år sedan. Sedan dess har det hänt mycket på hotellet.
Hotellet gick från att vara trestjärnigt till att vara fyrstjärnigt, det byggdes ett nytt kök, man har ökat restaurangens öppettider och öppnat den gamla entrén igen så att gästerna kan gå in från gatan till restaurangen. Till våren kommer det också att finnas en uteservering. På restaurangen har man anställt två nya köksmästare med internationell erfarenhet. Hotellets 53 rum skall också rustas upp och får mer konst på väggarna.
Man satsar också på kultur på hotellet i form av ett galleri där olika konstnärer skall ställa ut.
Tack vare utvecklingen av verksamheten så har omsättningen stigit med 20%.
Målsättningen är att göra hotellet till en knutpunkt i Ystad, både för besökare men också för invånarna.
Källa: Ystads allehanda
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en gastronom...
-
-
Gästbloggare
-