söndag 26 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
    • Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
    • Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
    • Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholm kommer införa en miljözon klass 3 den 31 december 2024. En viktig fråga, som politikerna inte har varit lyhörda för, är hur turist- och beställningstrafiken med buss påverkas, enligt Sveriges Bussföretag.
    2024-11-28 14:58

    Sveriges Bussföretag – hur påverkas besöksnäringen av miljözoner?

    Uppdaterat den 30 november 17:19.

    Stockholm kommer som första kommun i Sverige införa en miljözon klass 3 den 31 december 2024. En viktig fråga, som politikerna i Stockholm inte har varit lyhörda för, är hur turist- och beställningstrafiken med buss påverkas, enligt Sveriges Bussföretag.

    Svensk Handel och Visita välkomnar nu länsstyrelsens beslut om att tillfälligt stoppa införandet av miljözon klass 3 i Stockholms innerstad. De hoppas att beslutet blir permanent. Detta rapporterade Svensk Handel den 29 november.

    Vad är en miljözon?

    Miljözoner är ett verktyg som kommuner kan använda för att förbättra luftkvaliteten i särskilt miljökänsliga områden. Det vill säga områden med för höga halter av luftföroreningar. Det finns tre olika kategorier, och den strängaste är miljözon klass 3.

    Ingen kommun har infört en miljözon klass 3 än, men Stockholms stad har beslutat att införa en från och med den 31 december 2024 i en del av city. För bussar innebär det att endast elfordon, bränslecellsfordon och gasfordon får köra. Med tillägget att för gasfordon gäller även utsläppskrav Euro VI. Även laddhybrider får köra om fordonet uppfyller utsläppskraven för Euro VI.

    Elbussar för turist- och beställningstrafik

    Sedan Stockholms Stad aviserade sina planer på att införa en miljözon klass 3 har Sveriges Bussföretag försökt föra en dialog med Staden. För att särskilt belysa hur detta påverkar bussar som körs i turist- och beställningstrafik.

    Av de klass III bussar (den bussklass som används i turist- och beställningstrafik) som var i trafik hösten 2023 var enbart 1 av 1794 bussar eldriven, och det fanns en handfull gasbussar som uppfyllde kraven. Elbussen användes inte ens för detta syfte, utan kördes i linjetrafik. Anledningen till att det enbart finns en elbuss är att just klass III bussar är de som är svårast att elektrifiera. Då de har oregelbundna- och långa körmönster. En buss i linjetrafik har ett fast omlopp, och kan laddas nattetid i depå. Det alternativet finns inte för klass III bussar.

    Att införa en miljözon klass 3 innebär därför i dagsläget ett förbud för trafik med turist- och beställningstrafik. Den enda eldrivna klass III bussen som finns på  marknaden är idag från en kinesisk tillverkare, vilket skapar andra problem. Bussar används ofta i fler syften, förutom att köra grupper med turister används de ofta i upphandlad trafik. Många upphandlande myndigheter ställer idag sociala hållbarhetskrav som gör att kinesiskt tillverkade bussar inte får användas. Detta begränsar den ekonomiska lönsamheten i att investera i en elbuss.

    Hur påverkas turist- och besöksnäringen?

    Beställningstrafiken med buss har enligt en rapport från EY en direkt och indirekt påverkan på Stockholms turismekonomi som uppgår till 5,8 miljarder kronor. Cirka 2,8 miljoner besökare transporteras i Stockholms beställningstrafik med buss årligen. Detta är något som Sveriges Bussföretag har lyft fram till politikerna i Stockholms Stad. Bland annat i direkt dialog med ansvarigt borgarråd, Lars Strömgren (MP). Det parti som normalt sett vill värna det kollektiva resandet har i detta fall tyvärr valt att bortse från vilket slag detta kommer att vara mot bussresandet.

    Detta till skillnad från politikerna i Göteborgs stad. De har aviserat att man planerar att införa en miljözon klass 3 där bussarna är undantagna från regelverket.

    Bussrundtur och panelsamtal

    Den 21 november samlade Sveriges Bussföretag branschorganisationer och förtroendevalda i Stockholm, för att genom en guidad busstur belysa de svårigheter som den kommande miljözonen innebär, och för panelsamtal och debatt om miljözonen.

    I panelsamtalet deltog förutom Sveriges bussföretag Svensk Handel, Visita, Företagarna, Svenska Taxiförbundet och Småföretagarna. Det samlade budskapet var att beslutet om att införa Mijözon klass 3 i Stockholm har gått alldeles för fort. Att det inte tagits hänsyn till berörda aktörer. Samt att ingen ordentlig konsekvensanalys har utförts.

    Även politiken var närvarande och fick lägga fram sina argument, det var Lars Strömgren (MP) trafikborgarråd, Dennis Wedin (M) trafiknämnden, Joakim Runnedal (SD) trafiknämnden, och Nike Örbrink (KD) gruppledare samt Sten Bergheden (M) från trafikutskottet i riksdagen.

    Se Sveriges Bussföretags rapport från rundresan och panelsamtalen här.

    Överklagan och avvaktan på dom

    Sveriges Bussföretag valde att överklaga Stockholms Stads beslut om att införa en miljözon klass 3. Framförallt utifrån den bristfälliga konsekvensanalys som låg till grund för beslutet, som inte alls tog i beaktande hur busstrafiken påverkas. I avvaktan på att dom meddelas i målet kommer Sveriges Bussföretag att arbeta för att informera medlemmarna om hur de påverkas, och framförallt försöka påverka den planerade utvidgningen av den kommande miljözonen.

    Stockholms stads plan är att besluta om en utvidgning innan den första zonen har införts och kunnat utvärderas. Med tanke på att det är den första i sitt slag anser vi att det är viktigt att effekterna av ett införande undersöks innan en utvidgning.

    Här kan ni läsa mer om Sveriges Bussföretag på Turismnytt.

    Sveriges Bussföretag - hur påverkas besöksnäringen av miljözoner?
    Källa: Svensk Handel & Visita.

    Svensk Handel – en delseger i frågan om Stockholms miljözon

    Svensk Handel, Visita och andra aktörer har tidigare överklagat Stockholms stads beslut att införa trafikföreskrifter om miljözon klass III till Länsstyrelsen i Stockholm.

    Den 28 november beslutade länsstyrelsen, på eget initiativ, att miljözonen inte får införas under tiden som länsstyrelsen prövar de överklaganden som kommit in, så kallad inhibition. Länsstyrelsens motivering till beslutet är frågorna om den korta tiden för ikraftträdandet. Samt om det aktuella området ska betraktas som särskilt miljökänsligt eller inte.

    ”Det här är ett välkommet beslut som visar att Visitas långsiktiga arbete med frågan gjort skillnad. Det är nu viktigt att svensk besöksnäring får klarhet kring vad som gäller. Vi kan inte ha en situation där 290 kommuner kan göra egna tolkningar av hur miljözon klass 3 ska införas.” Säger Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita.

    Miljözon 3 är ren och skär plakatpolitik

    Svensk Handel och Visita konstaterar att kraven för beslut om inhibition är höga och att det är ytterst ovanligt att en överprövande myndighet fattar ett sådant beslut utan att någon av de klagande har yrkat på det. Detta talar för att beslutet inte har varit korrekt. Det är också glädjande att länsstyrelsen lyfter frågan om området som omfattas av miljözonen ska betraktas som ”särskilt miljökänsligt” trots att luftkvaliteten i området uppfyller kraven enligt de nationella miljökvalitetsnormerna.

    ”Omställningen mot klimat- och miljövänliga transporter är oerhört viktig. Men den pågår för fullt och kommer inte att påskyndas av en åtgärd som kraftigt försämrar förutsättningarna att bo och verka i några kvarter i centrala Stockholm. Miljözon 3 är ren och skär plakatpolitik.” Säger Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel.

    • Text: Sveriges Bussföretag & Svensk Handel
    • Foto: Sveriges Bussföretag
    Tweet
  • Viking Line ser ett växande intresse hos internationella resenärer att uppleva Norden.
    2026-04-25 22:32

    Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden

    Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.

  • Forum för Naturturism 2026 - för bättre affärer
    2026-04-25 15:22

    Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

    Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”

  • Från den 17 april finns ”Deckarvandring i Emelie Schepps fotspår” i appen Visit Norrköping.
    2026-04-24 19:31

    Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping

    Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.

  • Gröna Lund hade pressvisning den 23 april. Då fick Turismnytt testa den nya attraktionen Spindeln.
    2026-04-24 18:55

    Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

    Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.

  • Utställningen som handlar om Resande Man på Vrak – Museum of Wrecks.
    2026-04-22 18:18

    Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.

  • Det är under våren i Höga Kusten som den stora älgvandringen börjar.
    2026-04-22 17:45

    Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

    För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.

  • Annika Fredriksson, VD för Arctic Sweden Visitors Board skriver i ett öppet brev om hur förödande en halverad nattågstrafik till Norrbotten skulle bli.
    2026-04-20 23:10

    Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

    Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.

  • Konstsatsning på Ulfsunda Slott - besöksnäring
    2026-04-20 03:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

    Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Svenstorp Art Center utställning
    2026-04-19 20:22

    Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

    En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik

  • Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår, vindskydd och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
    2026-04-19 19:44

    Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping

    Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Möteskulturdagen
      2026-04-27
      • Stockholm
      • www.moteskulturdagen.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Turistrådet Online: Så får du gästen att stanna längre
      2026-04-29
      • Digitalt
      • www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/livestream-webinar/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-17 10:01

      Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning

      Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...

    • 2026-04-20 03:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...

    • 2026-04-17 20:36

      Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

      Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...

    • 2026-04-19 20:22

      Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

      Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet