-
Sveriges Museer – museipubliken hittade tillbaka 2023
Efter några skakiga år är totalsiffran för svenska museibesök tillbaka på toppnivå. Den digitala museiboom som fick extra fart under pandemin fortsätter. Riksförbundet Sveriges Museer presenterar en rapport med museernas besök under fjolåret.
Besökssiffrorna har klättrat uppåt
Rapporten sammanställer svar från 147 museer som haft 17,7 miljoner besök på plats. Enligt rapporten varierar framgångarna något. Men totalt hade museerna under fjolåret drygt 6 procent mer besök jämfört med 2022.
”Besökssiffrorna har klättrat uppåt några år och ligger nu på topp igen.” Säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare Sveriges Museer.
I rapporten redovisas hur många som tagit del av museernas utbud på internet under 2023. Det handlar om allt från att ”besöka” samlingarna digitalt, delta i digitala arrangemang till att uppleva museer via sociala medier. Museerna finns i många olika kanaler.
”Att så många miljoner hittar fram till museerna via internet visar ett imponerande arbete med att möta publiken digitalt.” Säger Gunnar Ardelius.
Urval ur rapporten:
◆ 17,7 miljoner fysiska besök på museerna 2023.
◆ + 6,5 procent jämfört med 2022, dvs en snittökning för landet.
◆ De statliga museer som innefattades av fri entré t o m 2022 har tappat i snitt 16 procent av besökarna under 2023.◆ 21,5 miljoner besök på museernas webbplatser.
◆ 2,7 miljoner digitala besök i samlingarna.
◆ 174 miljoner visningar på Wikimediaplattformar av eget redaktionellt material.◆ Räckvidden på Facebook är 179 miljoner.
◆ Räckvidden på Instagram är 40 miljoner.
◆ Views på Youtube är 4 miljoner.◆ Audioguiderna har använts av 459 000.
◆ Digitala livearrangemangen har lockat 325 000 deltagare.
◆ Egna poddarna har 237 000 lyssnare.
Läs mer om Sveriges Museer på Turismnytt här.
- Text: Sveriges Museer
- Foto: Ola Kjelbye
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-