-
Swebus blir FlixBus – Alla bussar blir gröna innan årsskiftet
FlixBus och Swebus har nu gått samman och blivit ett. Samtliga resor finns tillgängliga via FlixBus bokningsplattformar och under hösten kommer Swebus verksamhet gradvis att flyttas över till dessa. Genom att integrera båda företagens bussnätverk, satsar de på att skapa marknadens starkaste erbjudanden för långväga bussresor i Sverige. I samband med integreringen kommer bussarna successivt att målas gröna.
”FlixBus har arbetat tillsammans med Swebus för att ta fram den nya tidtabellen som gäller från och med idag. Vi kommer fortsättningsvis att göra vårt bästa för att förvalta Swebus goda rykte och leva upp till kundernas förväntningar. Planen är dessutom att utöka nätverket och att erbjuda flertalet nya resmöjligheter efter hösten.” Säger Peter Ahlgren, VD för Swebus och FlixBus Norden.
FlixBus vill utöka Swebusnätverket med 25 procent
FlixBus är i slutskedet av partnerförhandlingar med flera välrenommerade bussbolag runtom i landet. Förra veckan tog till exempel Axelssons Turisttrafik över all trafik mellan Stockholm och Västerås. Nästa år kommer man att utöka det befintliga Swebusnätverket med 25 procent.
Sammankopplingen av Swebus- och FlixBusnätverken gör att resenärerna nu enkelt kan söka efter biljetter och jämföra priser mellan ännu fler bussförbindelser i både Sverige och Europa. FlixBus erbjuder en toppmodern bokningsplattform med ett dynamiskt prissystem, likt det som många flygbolag använder idag.
Övergången till partnerskapsmodellen mellan företagen innebär att det blir betydligt enklare för FlixBus att fokusera på det företaget är bäst på. FlixBus kan fokusera på att utöka nätverket, fylla bussarna och utveckla produkten, samtidigt som företagets svenska busspartners kan fokusera på sin kärnkompetens vilket innefattar den dagliga driften och kundernas reseupplevelse.
”Vi tror helt enkelt att det är den bästa lösningen för att få den svenska bussmarknaden att växa. Vår plan är att utöka Swebus nuvarande linjenätverk med 25 procent nästa år och att förnya den etablerade bussindustrin med ett fräscht och nytt perspektiv. Genom att kombinera svenska busspartners erfarenhet och FlixBus teknologiska plattform skapas en ny generation av servicestandarder.” Säger Peter Ahlgren.
- Text: FlixBus
- Foto: FlixBus
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
-
Gästbloggare
-