-
Swebus blir FlixBus – Alla bussar blir gröna innan årsskiftet
FlixBus och Swebus har nu gått samman och blivit ett. Samtliga resor finns tillgängliga via FlixBus bokningsplattformar och under hösten kommer Swebus verksamhet gradvis att flyttas över till dessa. Genom att integrera båda företagens bussnätverk, satsar de på att skapa marknadens starkaste erbjudanden för långväga bussresor i Sverige. I samband med integreringen kommer bussarna successivt att målas gröna.
”FlixBus har arbetat tillsammans med Swebus för att ta fram den nya tidtabellen som gäller från och med idag. Vi kommer fortsättningsvis att göra vårt bästa för att förvalta Swebus goda rykte och leva upp till kundernas förväntningar. Planen är dessutom att utöka nätverket och att erbjuda flertalet nya resmöjligheter efter hösten.” Säger Peter Ahlgren, VD för Swebus och FlixBus Norden.
FlixBus vill utöka Swebusnätverket med 25 procent
FlixBus är i slutskedet av partnerförhandlingar med flera välrenommerade bussbolag runtom i landet. Förra veckan tog till exempel Axelssons Turisttrafik över all trafik mellan Stockholm och Västerås. Nästa år kommer man att utöka det befintliga Swebusnätverket med 25 procent.
Sammankopplingen av Swebus- och FlixBusnätverken gör att resenärerna nu enkelt kan söka efter biljetter och jämföra priser mellan ännu fler bussförbindelser i både Sverige och Europa. FlixBus erbjuder en toppmodern bokningsplattform med ett dynamiskt prissystem, likt det som många flygbolag använder idag.
Övergången till partnerskapsmodellen mellan företagen innebär att det blir betydligt enklare för FlixBus att fokusera på det företaget är bäst på. FlixBus kan fokusera på att utöka nätverket, fylla bussarna och utveckla produkten, samtidigt som företagets svenska busspartners kan fokusera på sin kärnkompetens vilket innefattar den dagliga driften och kundernas reseupplevelse.
”Vi tror helt enkelt att det är den bästa lösningen för att få den svenska bussmarknaden att växa. Vår plan är att utöka Swebus nuvarande linjenätverk med 25 procent nästa år och att förnya den etablerade bussindustrin med ett fräscht och nytt perspektiv. Genom att kombinera svenska busspartners erfarenhet och FlixBus teknologiska plattform skapas en ny generation av servicestandarder.” Säger Peter Ahlgren.
- Text: FlixBus
- Foto: FlixBus
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
-
Gästbloggare
-