-
Tågbiljetter till vintern släpps redan nu av de flesta tågbolag
MTRX och Flixtrain har släppt sina biljetter för jul- och nyårshelgerna. SJ räknar med biljettsläpp först om en månad. Snälltåget säljer sedan länge biljetter till nattågen medan Vy Tåg säljer biljetter till hälften av sina tåg. De flesta tågbiljetter för vintern har släppts tidigt i år skriver Järnvägar.nu.
MTRX är först ut
MTRX säljer nu tågbiljetter till och med 14 januari. Inom kort släpps biljetterna till och med vecka 8.
”Vi är nästan lika tidiga med biljettsläppet som vi var innan strulet med planeringen av tåglägen började för ett par år sedan.” Säger Filip Thunell, VD för MTRX. ”Det är många som jobbat hårt inom MTRX för att vi skulle kunna släppa biljetterna redan nu. Det är extra roligt att vara först och det är redan bra tryck på biljettförsäljningen till jul- och nyårshelgerna.”
Förra året började MTRX inte att sälja biljetter förrän 20 oktober.
SJ sist även i år
Det dröjde till 9 november innan det gick att köpa SJ-biljetter till jultrafiken förra året och då havererade biljettförsäljningen när säljsystemet överbelastades. SJ räknar nu med att kunna sälja tågbiljetter till jul- och nyårstrafiken om en månad.
”Vi säljer nu biljetter till och med 9 december men vi har inte spikat något exakt datum för släppet av biljetterna till jultrafiken.” Säger Martina Nord, presskommunikatör på SJ. ”Enligt nuvarande plan blir det i mitten av oktober men det är inte spikat ännu.”
Vy Tåg säljer vissa biljetter
Vy Tåg har släppt biljetterna till tåg 93 och 94 mellan Stockholm och Narvik med vagnar till och från Luleå fram till och med 25 januari nästa år.
Biljetterna till tågen 91 och 92 mellan Stockholm och Luleå släpps innan septembers utgång eftersom körplanen för de tågen inte är fastställd ännu.
Vy Tåg släppte biljetterna för jul- och nyårstrafiken 5 oktober förra året.
Snälltåget först med nattågen
Snälltåget säljer sedan i somras biljetter till resor med nattågen Malmö-Innsbruck och Malmö–Stockholm–Storlien och omvänt under jul- och nyårshelgerna.
”Vi har släppt biljetter för hela vintern.” Säger Marco Andersson, marknadschef på Snälltåget. ”Det innebär till och med 28 april för Jämtlandstågen och till och med mars för Österriketågen. Vi håller på att konfigurera ett nytt säljsystem och hoppas kunna börja sälja biljetter för jultrafiken med tågen mellan Stockholm och Malmö inom några veckor.”
Snälltåget började sälja tågresor i mitten av oktober förra året.
Flixtrain jämsides med MTRX
Flixtrain släppte biljetterna till tågen under jul- och nyårshelgen i mitten av september. Biljetter kan för närvarande bokas till och med 10 februari.
Precis som Snälltåget började företaget att sälja sina vinterresor i mitten av oktober förra året.
- Text: Ulf Nyström/Järnvägar.nu
- Foto: Kasper Dudzik
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
-
Gästbloggare
-