söndag 12 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
    • STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
    • Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
    • Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
  • Platsannonser:
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • höstlovet
    2019-10-25 10:42

    Museer och anläggningar bjuder på historia och fasor under höstlovet

    Halloween har redan rullat in på många nöjesparker och det har vi skrivit om innan. Men det är flera andra mysiga och läskiga evenemang som händer under höstlovet. Man kan lära sig om exempelvis koleraepidemin i Sverige eller vara med och kora den bästa fågelskrämman.

    Fågelskrämmornas år på Parken Zoo

    I år är det fågelskrämmornas år på Parken Zoo i Eskilstuna. Parken har öppet lördag och söndag vecka 43 och torsdag-söndag vecka 44.

    De som vill ha det lite extra läskigt under höstlovet kan gå spökstigen i anslutning till nöjesparken. Aktörer finns på plats med roliga upptåg och i djurparken kan man uppleva djuren i höstskrud bland löven.

    Lördag den 26 oktober koras den mysrysligaste pumpan och den grymmaste fågelskrämman. Man kan ta med en pumpalykta eller en fågelskrämma och tävla i parkens tävling. Dessutom har nöjesparken en populär leksaksloppis den 2 november.

    Örebro förvandlas till en spökstad

    Örebro förvandlas till en spökstad under höstlovet och veckan bjuder på allt från barnpyssel till seanser och zombier. Spökstaden arrangeras 25 oktober – 2 november.

    ”Höstlovet är en period med enorm potential för en plats som Örebro.” Säger Björn Fransson, chef för destinationsutveckling och värdskap på Örebrokompaniet.

    Idén föddes för fem år sedan och under åren har evenemanget fått stor uppmärksamhet både inom och utanför Sveriges gränser. Exempelvis loppet ”Run For Your Lives” där tusentals löpare jagas av zombier i centrala Örebro blev en stor succé. I framtiden vill Örebrokompaniet satsa mer på evenemanget.

    Museer och anläggningar bjuder på historia och fasor under höstlovet
    Källa: Astrid Lindgrens Värld

    Höstlovet på Astrid Lindgrens Värld

    Höstlovsöppet har genom åren blivit ett uppskattat utflyktsmål på Astrid Lindgrens Värld. Den 26 oktober till och med den 3 november har parken öppet med ett spännande och varierat program.

    Förutom marknadsområdet med hantverkare och utställare så är programmet fyllt av olika aktiviteter. Det finns möjlighet att prova exempelvis bågskytte, glasblåsning och smyckessmide.

    ”Vi har fördubblat antalet besökare under Höstlovsöppet på bara några år och därför är det extra kul att kunna göra hela tilldragelsen ännu mer välkomnande med fler marknadsutställare och aktiviteter. Vi ser verkligen fram emot årets upplaga av Höstlovsöppet.” Säger Joacim Johansson, VD för Astrid Lindgrens Värld.

    Dyk ner under ytan på Havets Hus

    Snart är det dags för höstlov och på Havets Hus i Lysekil kommer musslor och kräftdjur få extra mycket uppmärksamhet. Anläggningen har höstlovsöppet den 26 oktober till den 3 november.

    När vi köper skaldjur är det egentligen kräftdjur och blötdjur vi köper och dessa djur har många spännande beteenden och förmågor som kommer att tas upp under veckan. Havets Hus har byggts om och det mesta är klart men fortfarande pågår en del färdigställande av nya akvarier. I anslutning till akvariet finns Bistro & Café Havets Hus som fått större lokaler.

    Museer och anläggningar bjuder på historia och fasor under höstlovet
    Källa: Järnvägsmuseet

    Järnvägsmuseet kör spöktåg

    Just nu pågår rykande förberedelser med att iordningställa spöktåget som ska trafikera sträckan Gävle – Skutskär och förstås göra stopp vid Furuviksparken där Halloween firas.

    Under helgen 26-27 oktober, samt 30 oktober – 3 november rullar ångtåget som befolkas av skrämmande figurer ombord. Det finns givetvis en lugnare vagn för alla som inte vill bli skrämda.

    På Järnvägsmuseet har det arrangerats spöklov under många år och därför är det viktigt att hålla kitteln kokande även om utställningarna är fortsatt stängda då museet ska renoveras för framtiden.

    Skräck förankrad i historia på Skansen

    Under höstlovet fylls Skansen med spännande aktiviteter. Man kan lyssna på kusliga berättelser i stugorna, delta i läkande pyssel eller möta invånarna i den sjukdomsdrabbade bygden. På Baltic Sea Science Center kan man lära sig om bland annat spridningen av 1800-talets koleraepidemi.

    ”Höstlovet har blivit synonymt med läskiga spöken och rysliga upplevelser. På Skansen har vi istället valt att tolka skräckhögtiden med den ena foten i fakta och dokumenterad kunskap och den andra i ett spännande manus med udda karaktärer från en svunnen tid.” Säger Åsa Magnusson chef för Skansens kulturhistoriska avdelning.

    • Text: Isa Mörk
    • Foto: Skansen
    Tweet
  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Jacy'z aprilskämt - Gondoler till Centralen - besöksnäring
    2026-04-06 15:03

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

    Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)

  • r360 kundträff 2026 AI, personalisering och gästnöjdhet
    2026-04-05 23:20

    Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor

    r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling

  • Nu blir det enklare för Umeåbor att resa ut i världen och för besökare att gästa Umeå. Finnair har lanserat en ny flyglinje.
    2026-04-05 16:58

    Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå

    I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-03 19:59

      Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad

      Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen Final4 på Halmstad ...

    • 2026-04-06 15:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-04-05 23:20

      Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor

      Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...

    • 2026-04-04 21:22

      Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026

      Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026 – en gala där Sveriges f...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet