-
Upplevelseinstitutet startar nytt analysföretag inom destinationsutveckling
Nu söker man den som vill leda arbetet
Upplevelseinstitutet (UI) bygger tillsammans med sina kunder kompetens om människors upplevelser av olika företeelser. Man har i många år arbetat med analyser och studier kopplat till destinationers attraktivitet och turismeffekter. Dels i samband med olika evenemang, ofta idrott eller musik, men de senaste åren har arbetet även omfattat studier av destinationers attraktivitet på ett generellt plan.
Steget till att analysera upplevelser av platser & destinationer har varit naturligt. Däremot menar Upplevelseinstitutet att det saknas en aktör som tar ett helhetsgrepp om frågan.
– Enligt flera av våra kunder finns det alldeles för många undersökningar och mätningar som inte säger någonting om vad destinationerna faktiskt kan göra för att utveckla sitt erbjudande och stärka sin position. Det är en självklarhet för Upplevelseinstitutet att göra en helhjärtad satsning inom det här området för att möjliggöra bättre upplevelser av destinationer, säger Andreas Andersson Åkerling, VD på Upplevelseinstitutet.
Uppskattat initiativ
Initiativet är uppskattat från flera delar av branschen. Visit Umeå, som varit med och utvecklat UI:s riksomfattande Destinationstracking, är positiva:
I en snabbt föränderlig värld behöver också sätten vi mäter på uppdateras och utvecklas i samma takt, säger Gabriella Hed Vall, VD på Visit Umeå.
Hos oss på Visit Umeå lägger vi allt större fokus på att ta reda på våra medborgares och besökares faktiska behov för att utifrån det göra rätt prioriteringar av våra resurser. Vi ser det också som en viktig del i vår egen utveckling att ständigt utforska och testa nya mät- och analysmetoder. Därför ser vi såklart fram emot att vara med på Upplevelseinstitutets resa med den nya satsningen.
Även Karolina Davidsson, VD på Destination Halmstad välkomnar initiativet:
Inom besöksnäringen finns ett behov av att uppdatera mätmetoder och mätetal. Vi på Destination Halmstad har lång erfarenhet av att samarbeta med UI och välkomnar deras kommande satsning på ännu mer analyser inom det här området.
För oss är det viktigt att löpande ta in material för att mäta Halmstads attraktivitet och få underlag som hjälper oss att fatta underbyggda beslut framåt. Förhoppningen är att denna satsning ska kunna ge, såväl oss som besöksnäringen i stort, de mätetal och modeller som efterfrågas.
Patrik Tengwall, ordförande i nätverket SNED (Swedish Network of Event Destinations) med 44 medlemsdestinationer ger sin syn utifrån ett evenemangsperspektiv:
SNED:s syfte är att stärka destinationer som arbetar med publika evenemang i Sverige. Tillgång till tillförlitlig och kontinuerlig data och analys är av största vikt för vår utveckling. Vi tror på evenemangens kraft och dess möjligheter att stärka och utveckla en destination och då är det viktigt att kunna mäta destinationens attraktivitet. Vi ser därför mycket positivt på Upplevelseinstitutets nya satsning inom det här området.
Rätt person att leda arbetet
Nästa steg är att hitta rätt person som brinner för destinationsutveckling och vill driva det här området med hjälp av underbyggda analyser i kombination med erfarenhet av implementering.
Målet är att verksamheten är i gång under första halvan av 2024.
För mer information:
Andreas Andersson Åkerling
VD, Upplevelseinstitutet
070-473 59 57
[email protected]
www.upplevelseinstitutet.seMer om Upplevelseinstitutet på Turismnytt
- Text: Upplevelseinstitutet
- Foto: AdobeStock
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Eriksberg Hotel & Nature Reserve – en unik destination i Blekinge Att anl...
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Nu har årets Trollhättan Action Week dragit igång. Under den 21-30 augusti förvandlas staden til...
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-