-
Visit Stockholm – huvudstaden tappar flest turistbesök i sommar
Pandemin har slagit hårt mot huvudstaden i sommar. Stockholms län backar med 64 procent under sommaren. Det är mer än riket i sin helhet, som backar med 37 procent för sommarens månader.
Stockholm drabbas också hårdare än Malmö (-44 procent) och Göteborg (-54 procent). Under årets första åtta månader har antalet gästnätter i Stockholms län minskat med 5,7 miljoner eller 54 procent.
För augusti summerades antalet gästnätter på Stockholms läns kommersiella boendeanläggningar till 686 993 övernattningar. Under augusti i fjol, som var ett rekordår, bokfördes nästan 1,8 miljoner övernattningar. Det innebär en nedgång i antal gästnätter i augusti med -62 procent för 2020.
Besöksnäringen kämpar hårt
Mönstret är detsamma som tidigare under Covid-19 pandemin. Under juni-augusti minskar utländska besökare mest påtagligt (-87 procent), medan inhemska gästnätter sjönk något mindre med -47 procent.
Även i riket som helhet minskar utländska övernattningar mest. I stort sett alla utländska målgrupper minskar mycket kraftigt.
”Stockholm är särskilt hårt drabbat av pandemin i sommar. Besöksnäringen har trots det öppnat upp med ansvar och kämpar hårt för att kunna erbjuda ett bra utbud med förutsättningar som finns. Tillsammans behöver vi nu fortsätta utveckla destinationen och inspirera till besök genom starka samarbeten och ansvarsfullt agerande.” Säger Caroline Strand, VD för Visit Stockholm.
Fakta och statistik hittar ni här.
- Text: Visit Stockholm
- Foto: Visit Stockholm
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...
-
-
Gästbloggare
-