söndag 30 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
    • Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
    • Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
    • Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
  • Platsannonser:
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Värmlands skogar erbjuder turister mycket. Juli 2026 är enligt Visit Sweden historisk gällande turismen i Sverige.
    2026-08-30 17:13

    Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

    14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fler än juli 2022, som fram till nu varit den månaden med flest registrerade gästnätter i Sverige någonsin (13 740 345 gästnätter).

    Sommaren 2026 har chans att bli den bästa någonsin

    Antal gästnätter gjorda av utländska besökare ökade med 9,9 procent för juli 2026 jämfört med juli 2025. För svenska gästnätter är juliökningen 3,3 procent. Totalt sett ökade antalet juligästnätter i Sverige 2026 med 5,3 procent jämfört med föregående år.

    Med sommarmånaden augusti kvar att sammanställa för Tillväxtverket, är det inte möjligt att avgöra ifall svenska sommaren 2026 blir den bästa någonsin. Men det lutar åt det hållet! Många i Europa har semester under augusti. Vilket gör det till en mycket viktig månad för utländsk turism till Sverige.

    De nationaliteter som under juli 2026 gjorde flest övernattningar i Sverige

    ◆ Sverige: 9 599 139 gästnätter, en ökning med 3,3 procent.
    ◆ Norge: 1 585 712 gästnätter, en ökning med 14 procent.
    ◆ Tyskland: 923 250 gästnätter, en ökning med 6,2 procent.
    ◆ Danmark: 404 611 gästnätter, en ökning med 2,5 procent.
    ◆ USA: 297 438 gästnätter, en ökning med 18,1 procent.
    ◆ Nederländerna: 251 897 gästnätter, en ökning med 4,6 procent.

    Paradoxer och stora geografiska variationer

    Något som är värt att notera är att årets turistsommar är mycket variationsrik beroende på region. Gotland är det enda län där antalet gästnätter är färre under juli 2026 än juli 2025.

    Från Höga Kusten har det rapporterats om besöksrekord. Samtidigt som Västernorrlands län, där Höga Kusten ingår, backar procentuellt sett mest i landet med 4,7 procent, när det kommer till antal gästnätter under första halvåret 2026, det vill säga januari till juni. Även om juli månad inkluderas i sammanställningen backar Västernorrlands län mest i Sverige, men då med 1,2 procent, jämfört med samma period 2025.

    Svenska campingar har flaggat för sommarrekord. Samtidigt som svenska hotell står både står halvtomma och rapporterar om rekord – samtidigt.

    Beläggningsgraden av tillgängliga hotellrum under de första sex månaderna 2026 var 54,6 procent. Samtidigt rapporteras om rekord för hotell från hela landet. Under enbart juli 2026 var beläggningen av tillgängliga hotellrum nationellt, nästan 73 procent.

    Även fjällturismen i Sverige upplever stora variationer. Antalet gästnätter vid Abisko fjällstation backade i sommar enligt medieuppgifter. Samtidigt som antalet gästnätter vid Kebnekaise fjällstation rapporterats ligga på en stabil nivå. Längs norra delen av Kungsleden har övernattningarna till och med ökat.

    Vad kan de stora variationerna bero på?

    Vad de stora sommarvariationerna beror på är svårbedömt i nuläget enligt Visit Sweden. Men tuff internationell konkurrens, olika grad av tillgänglighet, valutakurser, intresse, kännedom, attraktiva platser, väder, temperaturer samt tydliga koncept och erbjudanden ligger kanske närmast till hands som förklaringar.

    Om sommarvärmen i Europa har bidragit till att stärka antalet gästnätter från länder norr om Medelhavet under juli är svårt att påvisa. Det finns många anledningar till att människor väljer Sverige som resmål. Men man ska inte skriva bort coolcation trenden helt. Det är möjligt att den visar sig mer tydlig och faktisk i statistik för helåret.

    Här kan ni läsa mer om resenärers drivkrafter att välja Sverige.

    Gästnattsiffror för några nationaliteter norr om Medelhavet

    Här är gästnattsiffror från Tillväxtverkets inkvarteringsstatistik för några länder norr om Medelhavet, för juli 2026 jämfört med juli 2025. Notera att det förhållandevis handlar om relativt få gästnätter per nationalitet.

    ◆ Spanien: 44 285 gästnätter, en ökning med 65 procent.
    ◆ Italien: 41 463 gästnätter, en ökning med 28,1 procent.
    ◆ Frankrike: 64 840 gästnätter, en ökning med 10,3 procent.
    ◆ Grekland: 6 917 gästnätter, en ökning med 99,1 procent.

    Läs mer från Visit Sweden på Turismnytt här.

    • Text: Visit Sweden
    • Foto: Sabine Klautzsch
    Tweet
  • Tranor - Visit Hornborgasjön
    2026-08-30 17:10

    Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön

    Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet

  • Glaskogen, ett naturreservat i Värmland, är en av projektets testmiljöer. Här ska man pröva nya lösningar för hållbar naturturism och naturförvaltning.
    2026-08-30 16:31

    Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

    När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.

  • Den nya bussförbindelsen bidrar till Finnlines mål att göra sjöresor mer attraktiva.
    2026-08-30 15:23

    Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa

    Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.

  • Lördagen den 29 augusti kan hela familjen uppleva historia med sina sinnen på Vänersborgs museum under Sekelskiftesdagen.
    2026-08-28 14:31

    Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900

    Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.

  • O-Ringen arrangerades i Göteborg. Det är Sveriges största orienteringsevenemang.
    2026-08-28 14:05

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.

  • Flera tusen personer samlades den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifesten i Norrköping.
    2026-08-27 18:21

    Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten

    Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.

  • Ett kollage av bilder från förra årets Trollhättan Action Week. Evenemanget är i fullt sving under veckan.
    2026-08-26 21:02

    Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus

    Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.

  • Platsannons Eriksberg - VD
    2026-08-26 11:27

    Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD

    Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD

  • Höganäs vill få oss att synda mer - besöksnäring
    2026-08-24 04:21

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Katrineholm.
    2026-08-23 22:35

    ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026

    Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-24 04:21

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination,  Evenemang och K...

    • 2026-08-21 23:40

      Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

      Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...

    • 2026-08-21 10:18

      Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

      Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...

    • 2026-08-23 19:57

      Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

      För de flertalet destinationer, stora som små, är evenemang ett effektivt mätbart verktyg för destinationens utve...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet