torsdag 25 december 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
    • Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
    • Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
    • Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visitadagen 2019
    2019-05-12 12:52

    Visitadagen samlade och inspirerade medlemmarna

    I måndags samlade Visita sina medlemmar till årsstämma och en eftermiddag med diverse spännande talare modererade av komikern och tv-profilen Jesper Rönndahl.

    Efter en kort inledning av Visitas VD, Jonas Siljhammar och Visitas ordförande Maud Olofsson var det dags för näringsminister Ibrahim Baylan att äntra scenen.

    Näringsministern på scenen

    Ibrahim Baylan inledde med att konstatera att vi lever i den bästa av tider med en fantastisk teknisk utveckling som går oerhört snabbt med fantastiska möjligheter att resa och producera effektivt. Vi ser en snabb automatisering och vi ser AI komma i alltfler sammanhang. Det är snabba och genomgripande förändringar som både kan väcka oro och ställa oss inför utmaningar som nationalism men också när det gäller klimatet där vi måste komma bort från beroendet av fossil energi. Här har Sverige valt rätt väg menade näringsministern. Vi är för små för att vara nationalistiska men vi har en stabil politisk situation tack vare januariavtalet.

    Mycket kommer att förändras på grund av automatisering och digitalisering vilket kommer att leda till uppsägningar inom framför allt industrin. Då kan besöksnäringen, som den nya basnäring den är, ta över och bidra till sysselsättningen. Här menade ministern att den nationella strategi för besöksnäringen som nu skall tas fram, spelar en viktig roll. Baylan avslutade med att säga att hans dörr alltid står öppen för oss inom besöksnäringen.

    Visitadagen samlade och inspirerade medlemmarna

    Besöksnäringen inte längre ”något vid sidan av”

    I den efterföljande dialogen tog Maud Olofsson upp löneskatten, som är en stor del av arbetsgivaravgiften, och passade att uppmana regeringen att se över denna. Det är en viktig fråga för Visita liksom regelkrånglet som togs upp lite senare. Ibrahim Baylan passade på att framhålla att raljerandet över besöksnäringen som ”bäversafari” från en företrädare för ett annat riksdagsparti är ett förlegat synsätt. Besöksnäringen har en enorm potential och är inte längre ”något vid sidan av”. Stora anslag går till forskning inom industrin men väldigt lite inom besöksnäringen, något som näringsministern menade att man måste ändra på. Man måste också ta ett större grepp om kompetensutveckling och kompetensförsörjning och systemet för utbildning måste ses över.

    Minskat regelkrångel och fokus på utbildning

    När det gäller regelkrånglet tog Maud Olofsson upp att kostnaderna det har medfört för branschen har ökat med 600 miljoner bara det senaste året. Man måste titta igenom regel för regel för en del behövs och fyller en funktion. Ibbe, som Maud föredrog att tilltala ministern, svarade att han själv måste sätta sig in i hur det ser ut, men han antog Mauds utmaning att sänka kostnaderna för regelkrångel under mandatperioden.

    Avslutningsvis slog Ibrahim Baylan fast att Sverige skall bli den mest hållbara destinationen i världen.

    Sammanfattningsvis kan man säga att ministern sa nästan allt som Visita och de samlade företrädarna för näringen ville höra. Sedan återstår det att se hur mycket han och regeringen kan och kommer att göra och infria.

    Med kunden i fokus i en digital värld

    Nästa talare var Nancy Rademaker under rubriken Med kunden i fokus i en digital värld. Mycket av det hon sa var kanske självklarheter för många men det tål att upprepas och påminnas om. Dessutom är förändringstakten extremt snabb så man får alltid någon ny lärdom eller insikt när man lyssnar på talare som Nancy.

    Det talas ofta om att man måste ha en digital strategi men då får det inte bara vara en digitalisering av en tidigare strategi. Man måste ta ett helhetsgrepp och tänka om från grunden.

    Hon pekade ut fem egenskaper som kännetecknar morgondagens kund, och vissa kunder redan idag. De är:

    • Informerade – Så gör det så enkelt som möjligt för kunden
    • Individualistiska – Man är flera ”jag” och behoven är olika
    • Otåliga – Ingen vill köa
    • Påverkade – Man litar mer på vänner än på annonser
    • Intuitiva – Man går mer på känslor och den emotionella delen av hjärnan är den snabba

    Dagens kunder är helt oförutsägbara därför måste strategin vara flytande numera, inte rigid. Allt handlar om att vara agil.

    Att tänka på när det gäller kunden är att engagera dem och minimera frustration. En sådan är alla mellanhänder så kontakten kommer att bli mer och mer direkt – ”Cut the middleman”.

    Visitadagen samlade och inspirerade medlemmarna

    It’s all about CEX – Customer Experience

    Alla pratar om ”data”, men data är ”dum” – det handlar om hur man använder den. Det kanske inte direkt är något vi som enskilda människor eller företag kan påverka men vi påverkas av det. Datan används av system som använder artificiell intelligens, AI, och algoritmer som inte bara analyserar och drar slutsatser av den utan faktiskt kan göra förutsägelser. AI är som den perfekta medarbetaren – lär från misstag, är exponentiell, inte känslomässig och presterar dessutom på toppnivå i alla lägen.

    En förutsägelse är att det kommande årtiondet kommer Voice att bli vad mobilen varit det gångna. Det går hand i hand med att vi kräver mer och mer att allt ska vara bekvämt – friktionsfritt, tillgängligt, självbetjäning och tekniska lösningar – så liten ansträngning som möjligt helt enkelt. I slutänden handlar dock allt om kundupplevelsen. Vi säljer inte längre produkter, service eller lösningar – It’s all about CEX – Customer Experience.

    För att kunna ge en så perfekt kundupplevelse som möjligt måste man ha så många ”beröringspunkter” som möjligt med kunden och man måste lyssna passionerat. Inte olikt andra nära relationer alltså. 😉

    Paneldiskussion om EU

    Nästa punkt på programmet får kanske sägas vara i den andra änden av skalan, nämligen en paneldiskussion om EU inför det stundande valet.

    Som så ofta när det handlar om politiker, i synnerhet i valtider, så tillförde diskussionen inte så mycket konkret men David Lega fån kd tyckte att man behöver få bort fokus från skam och jobba mer med positiva incitament. Tomas Tobé (m) pratade om elflyg och kärnkraft medan Heléne Fritzon (s) pratade utsläppshandel.

    På direkt fråga om vad de ville göra för små företag menade Tomas Tobé att en upprensning av regelkrånglet i EU är nödvändig och han lovade att moderaterna ska få bort 1.000 regler med fokus på små företag! Gustav Hemming (c) tog upp att mycket ligger i hur man implementerar de lagar och regler som EU instiftar. Här är Sverige väldigt ”bokstavstrogna” och överimplementerar medan Finland är mer pragmatiska. Därför talade han för ett implementeringssamarbete med Finland. När de fick frågan om vad de vill göra för besöksnäringen sa Heléne Fritzon (s) att tåget måste bli mer tillgängligt, Tomas Tobé (m) ville ta bort regelkrångel och underlätta arbetskraftsinvandring och Anders Rehnberg från Liberalerna ville också göra det enklare att åka tåg över gränserna så att fler tyskar kan komma hit.

    Visitadagen samlade och inspirerade medlemmarna

    Petter Stordalen – Culture is king!

    Sist upp på scenen var Petter Stordalen som denna gång fokuserade på mångfald och inkludering, och kultur. Han pekade på hur mycket det tillför och att det är bra på många sätt. Som exempel visade han på nyttan för samhället med att en person som står långt ifrån arbetsmarknaden får jobb. Kostnaden för samhället är högre än vad det kostar att bo på Stordalens hotell AtSix i ett helt år.

    Petter Stordalen pratar ofta om att Nordic Choice Hotels har som fokus People Planet Profit, i den ordningen, och där spelar kulturen en viktig roll. Företagskulturen. Den manifesteras tydligast i form av VK, Vinterkonferensen, som hålls varje år. Den samlar över 3.000 av de anställda till ett event som mer liknar ett stort party än en konferens. Syftet är dock att skapa gemenskap och hylla duktiga medarbetare och det är kultur, enligt Petter Stordalen. Det syftar till att fylla personalen med energi, mod och begeistring. VK och den treveckorsturné som man gör för att ännu fler av de anställda ska få uppleva ”VK-känslan” även om de inte är på plats, kostar 40-50 miljoner. Man ser det dock som en investering i kultur och inte en kostnad. En investering som man får igen, bland annat i form av låg sjukfrånvaro. Kultur kan man heller inte köpa, beställa eller kopiera vilket ger en konkurrensfördel. ”Culture is king”, skanderade Petter!

    Inkludering och expansion

    Hotellmagnaten fortsatte att lyfta fram inkluderingen. En del i den är att man har 800 praktikanter varje år bara i Sverige genom samarbeten med Arbetsförmedlingen och Immigrationsverket. Mest stolt är han dock över utmärkelsen Sveriges HBTQ-vänligaste arbetsplats.

    Avslutningsvis kunde Stordalen ändå inte låta bli att nämna att expansionen fortsätter och man har 23 projekt med 7 000 rum ”i pipeline”. Det går bra för bolaget och man tjänar inte mest pengar men man har roligt! Man kan också kosta på sig att inte vara som andra. Som Petter säger – ”Vi ska vara ett annorlunda bolag , en good citizen”.

    Summering

    Maud Olofsson och Jonas Siljhammar summerade dagen med att Maud konstaterade att vi lever i en spännande tid och att branschen blir starkare och starkare, bättre och bättre. Den gör människor glada och bidrar till ökad sysselsättning. Jonas konstaterade att vi är en extremt växande bransch men den måste växa hållbart.

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Jakob Norrby
    Tweet
  • The Tent-Charlotta Hammar 2024 - besöksnäring
    2025-12-22 02:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025

    Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Visit Sweden - Midsommar och jul
    2025-12-22 00:30

    Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)

    Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare

  • Gåvoexperten - Svensk Handel
    2025-12-21 23:58

    Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp

    Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen

  • Norrköping bokningsbart
    2025-12-21 00:17

    Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång

    Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping

  • Tåg - Transportstyrelsen
    2025-12-20 23:13

    Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår

    Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar

  • Best Western Hedåsen terass
    2025-12-20 16:10

    Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels

    Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024

  • Flyg k-strimmor Chalmesrs
    2025-12-20 15:56

    Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet

    Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna

  • Tänndalen testar eldriven pistmaskin som en del i omställningen
    2025-12-20 15:36

    Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön

    Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.

  • Kaninlandet Liseberg
    2025-12-20 15:24

    Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern

    Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern

  • Skärgårdstrafik till Nyköpings skärgård i sommar
    2025-12-20 14:21

    Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026

    Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård

  • Veckans profil

    Joel Salo, Utvecklingschef på r360

    Joel Salo

    Utvecklingschef på r360

    Snart är det vinter och fjälldestinationerna förbereder sig inför öppning. Det gör även r360 Resorts Systems, som systemleverantör till fjälldestinationerna

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Inspelat webbinarium: Kunskap och analys inom måltidsturism

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Greentime – Trendspaning: hållbarhetsåret 2026
      2026-01-23
      • Digitalt
      • greentime.se/aktiviteter/trendspaning-2026-hallbarhet-vid-evenemang/
    • Almedagen 2026
      2026-01-27
      • Stockholm
      • www3.gotland.se/sr/Almedagen2026
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2026-01-28
      • Grythyttan
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-for-turism--och-besoksnaringen-i-orebro-lan/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
    • Digital föreläsning; Upptäck den globala resenären på den tyska marknaden (Visit Sweden)
      2026-01-29
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdentyskamalgruppen29januari
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-03
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig3feb
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-12-20 15:24

      Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern

      Under våren 2024 testade Liseberg för första gången att ha Kaninlandet öppet när övriga parken var stängd...

    • 2025-12-18 11:08

      Andrea’s finalblogg: Det långsamma värdet i svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag...

    • 2025-12-20 14:21

      Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026

      Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård. Royal St...

    • 2025-12-21 00:17

      Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång

      Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Jag är utbildad fjälledare, med två år på Turistsportlinjen i Kiruna. 25 veckoprojekt i fält, karta, kompass, bivack, turer i alla väder. Ja...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet