-
Wingårdhs och Lotus Hotel Group förädlar och förnyar Billingehus
I över femtio år har det ikoniska hotellet balanserat som ett monument på Billingens brant. Nu pågår ett omfattande arbete i att väcka liv i huset – genom att restaurera befintligt och addera nytt. Billingehus ska åter bli en destination värd att ta omvägar för.
“En självklar destinations pånyttfödelse, och likt tidigare med själ och hjärta. Precis som vid tillkomsten för 50 år sedan.” Säger Lars-Olof Oskarsson, Lotus Hotel Group.
Billingehus och friluftslivet
Hotell Billingehus stod klart 1970 och var ett resultat av den lokala entreprenören Arne Sandbergs vision om att skapa en Skövde-destination värd namnet. Med vandringsleder, skidbackar och badhus runt hörnet fanns en vilja att skapa ett aktivt område som kombinerade vila och nöje med hälsa och motion.
Vid årsskiftet 2022 förvärvades Hotell Billingehus av Lotus Hotel Group. Tillsammans med Wingårdhs har ett samarbete tagit form; att väcka liv i det gamla och definiera det nya.
Kopplingen mellan Billingehus och friluftslivet runt knuten blir starkare när huset öppnas upp med fler entréer, görs luftigare och mer tillgängligt. Gestaltningen gör att gränserna mellan ute och inne luckras upp och besökarens första steg in i husen blir lättare att ta.
Att utmana det som är utan att ta över
Billingehus ritades av arkitekten Hans-Erland Heineman och tecknar en lågmält kaxig arkitektur. Tidsenligt robust och naturnära, lika mycket en kontrast till som en förlängning av sin naturliga omgivning.
Tungt murade väggar bryts upp av stora glas med utsikt över slätten. Den exteriöra paletten är grafisk med sin vita kalksandsten och bruna detaljer av plåt och trä. Interiört än mer dekadent med grovt putsade väggar, skulpturala trapplopp och blank mässing.
Det är ur dessa kulturhistoriska värden som arbetet tar spjärn. För att återställa svunna tiders prakt, men också addera en nutida skärpa. Att restaurera och bevara det befintliga. Att komplettera och förhöja men även utmana det som är utan att ta över.
“På höjden i min födelseort kan man snart se en ny gestalt ta form, som tillsammans med det befintliga skapar en uppdaterad siluett. En ny destination, värd sin omväg. Som bjuder in både lokalbor och tillresta till naturnära möten och avkoppling. Billingehus, det är arkitektur på topp!” Säger Gert Wingårdh, arkitekt.
- Text: Lotus Hotel Group AB
- Foto: Wingårdhs/Lotus Hotel Group AB
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har under sommaren släppt en ny besöksmålskarta “Välkommen till din histo...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
-
Gästbloggare
-