-
Wingårdhs och Lotus Hotel Group förädlar och förnyar Billingehus
I över femtio år har det ikoniska hotellet balanserat som ett monument på Billingens brant. Nu pågår ett omfattande arbete i att väcka liv i huset – genom att restaurera befintligt och addera nytt. Billingehus ska åter bli en destination värd att ta omvägar för.
“En självklar destinations pånyttfödelse, och likt tidigare med själ och hjärta. Precis som vid tillkomsten för 50 år sedan.” Säger Lars-Olof Oskarsson, Lotus Hotel Group.
Billingehus och friluftslivet
Hotell Billingehus stod klart 1970 och var ett resultat av den lokala entreprenören Arne Sandbergs vision om att skapa en Skövde-destination värd namnet. Med vandringsleder, skidbackar och badhus runt hörnet fanns en vilja att skapa ett aktivt område som kombinerade vila och nöje med hälsa och motion.
Vid årsskiftet 2022 förvärvades Hotell Billingehus av Lotus Hotel Group. Tillsammans med Wingårdhs har ett samarbete tagit form; att väcka liv i det gamla och definiera det nya.
Kopplingen mellan Billingehus och friluftslivet runt knuten blir starkare när huset öppnas upp med fler entréer, görs luftigare och mer tillgängligt. Gestaltningen gör att gränserna mellan ute och inne luckras upp och besökarens första steg in i husen blir lättare att ta.
Att utmana det som är utan att ta över
Billingehus ritades av arkitekten Hans-Erland Heineman och tecknar en lågmält kaxig arkitektur. Tidsenligt robust och naturnära, lika mycket en kontrast till som en förlängning av sin naturliga omgivning.
Tungt murade väggar bryts upp av stora glas med utsikt över slätten. Den exteriöra paletten är grafisk med sin vita kalksandsten och bruna detaljer av plåt och trä. Interiört än mer dekadent med grovt putsade väggar, skulpturala trapplopp och blank mässing.
Det är ur dessa kulturhistoriska värden som arbetet tar spjärn. För att återställa svunna tiders prakt, men också addera en nutida skärpa. Att restaurera och bevara det befintliga. Att komplettera och förhöja men även utmana det som är utan att ta över.
“På höjden i min födelseort kan man snart se en ny gestalt ta form, som tillsammans med det befintliga skapar en uppdaterad siluett. En ny destination, värd sin omväg. Som bjuder in både lokalbor och tillresta till naturnära möten och avkoppling. Billingehus, det är arkitektur på topp!” Säger Gert Wingårdh, arkitekt.
- Text: Lotus Hotel Group AB
- Foto: Wingårdhs/Lotus Hotel Group AB
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Nytt destinationshotell öppnar i Trelleborg och ansluter till WorldHotels Crafted
Med fokus på avkoppling, samvaro och en kompromisslös kvalitet i hantverk och service, öppnar Willow i juni
-
Visita: 6 av 10 vill ha samma matmoms på restaurang och i butik
Allt enligt en undersökning som Visita genomfört med anledning av införandet av olika momssatser på mat i vår
-
Rekordår för Göteborg med över 6 miljoner gästnätter och starkast utveckling i landet
Flera olika faktorer driver utvecklingen
-
Dundret Gällivare arrangerar världscupfinalen i skicross 2026
Sveriges mest stadsnära fjäll har utsetts till arrangör av världscupfinalen i skicross 2026, som genomförs 27–29 mars
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 52 2025
Mest om Boende, Flyg, Tåg samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer är några exempel
-
A-Train välkomnar EQT som ny långsiktig ägare
A-Train AB är infrastrukturförvaltare av Arlandabanan och tågoperatör av Arlanda express
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Hmm, man kan fundera på SJs bevekelsegrunder...
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 52 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Boende, Flyg, Tåg samt Kon...
-
Rekordår för Göteborg med över 6 miljoner gästnätter och starkast utveckling i landet
När 2025 summeras står det klart att Göteborg återigen slår gästnattsrekord och spränger sexmiljonersval...
-
Dundret Gällivare arrangerar världscupfinalen i skicross 2026
Sveriges mest stadsnära fjäll, Dundret i Gällivare har utsetts till arrangör av världscupfinalen i skicro...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
-
Gästbloggare
-