-
Wingårdhs och Lotus Hotel Group förädlar och förnyar Billingehus
I över femtio år har det ikoniska hotellet balanserat som ett monument på Billingens brant. Nu pågår ett omfattande arbete i att väcka liv i huset – genom att restaurera befintligt och addera nytt. Billingehus ska åter bli en destination värd att ta omvägar för.
“En självklar destinations pånyttfödelse, och likt tidigare med själ och hjärta. Precis som vid tillkomsten för 50 år sedan.” Säger Lars-Olof Oskarsson, Lotus Hotel Group.
Billingehus och friluftslivet
Hotell Billingehus stod klart 1970 och var ett resultat av den lokala entreprenören Arne Sandbergs vision om att skapa en Skövde-destination värd namnet. Med vandringsleder, skidbackar och badhus runt hörnet fanns en vilja att skapa ett aktivt område som kombinerade vila och nöje med hälsa och motion.
Vid årsskiftet 2022 förvärvades Hotell Billingehus av Lotus Hotel Group. Tillsammans med Wingårdhs har ett samarbete tagit form; att väcka liv i det gamla och definiera det nya.
Kopplingen mellan Billingehus och friluftslivet runt knuten blir starkare när huset öppnas upp med fler entréer, görs luftigare och mer tillgängligt. Gestaltningen gör att gränserna mellan ute och inne luckras upp och besökarens första steg in i husen blir lättare att ta.
Att utmana det som är utan att ta över
Billingehus ritades av arkitekten Hans-Erland Heineman och tecknar en lågmält kaxig arkitektur. Tidsenligt robust och naturnära, lika mycket en kontrast till som en förlängning av sin naturliga omgivning.
Tungt murade väggar bryts upp av stora glas med utsikt över slätten. Den exteriöra paletten är grafisk med sin vita kalksandsten och bruna detaljer av plåt och trä. Interiört än mer dekadent med grovt putsade väggar, skulpturala trapplopp och blank mässing.
Det är ur dessa kulturhistoriska värden som arbetet tar spjärn. För att återställa svunna tiders prakt, men också addera en nutida skärpa. Att restaurera och bevara det befintliga. Att komplettera och förhöja men även utmana det som är utan att ta över.
“På höjden i min födelseort kan man snart se en ny gestalt ta form, som tillsammans med det befintliga skapar en uppdaterad siluett. En ny destination, värd sin omväg. Som bjuder in både lokalbor och tillresta till naturnära möten och avkoppling. Billingehus, det är arkitektur på topp!” Säger Gert Wingårdh, arkitekt.
- Text: Lotus Hotel Group AB
- Foto: Wingårdhs/Lotus Hotel Group AB
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
-
Gästbloggare
-