-
Ny hotelldirektör, Scandic Bollnäs
Sophie Helin är ny hotelldirektör på Scandic Bollnäs.
Hon har tidigare arbetat som Operation manager för hotellen Scandic Gävle Väst och Scandic CH. Hon har också arbetat som Financial- och Business Controller på Scandics huvudkontor i Stockholm.
Vill coacha personalen och bidra till näringslivsutvecklingen
”- Ett coachande och energigivande ledarskap ligger mig varmt om hjärtat, jag älskar att utveckla team. Nu vill jag skapa nya fina relationer och bevara gamla med både personalen och våra gäster, och bidra till att utveckla Bollnäs näringsliv. Det ser jag mycket fram emot”, säger Sophie Helin, hotelldirektör på Scandic Bollnäs.
”- Sophie har ett alldeles särskilt driv för ledarskap som visar sig i medarbetare och deras engagemang. Det i kombination med hennes finansiella färdigheter skapar en fin balans för att driva hotell. Glada medarbetare ger återkommande gäster. Vi välkomnar Sophie extra varmt till Scandic Bollnäs”, säger Svante Kempe, distriktsdirektör för Scandic Mid.
Om Scandic Bollnäs
Scandic Bollnäs ligger med utsikt över sjön Varpenhar. Hotellet har 114 rum, bastu och gym samt tolv mötesrum. På hotellet finns en bar och en restaurang.
Källa: Scandic Sverige
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandic Hotels
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-
