fredag 17 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
    • Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
    • Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan idag en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en långsiktig satsning för att stärka destinationen även som mötes- och kongresstad.

    Bakom initiativet står Destination Östersund. De växlar nu upp arbetet med att attrahera fler nationella och internationella möten till staden.

    ”Vi vet att större möten och kongresser planeras med mycket lång framförhållning, ofta flera år i förväg. Det betyder att arbetet börjar långt innan själva genomförandet. Vår roll är att visa varför man ska välja just Östersund. Vi behöver vara uthålliga, bygga relationer över tid och visa vad som gör oss unikt. Det är ett långsiktigt arbete – men också ett väldigt inspirerande sådant.” Säger Karin Riddar, som precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund.

    Östersund har en hög beläggningsgrad

    En kapacitets- och utbudsanalys som företaget Annordia genomförde under 2025 på uppdrag av Destination Östersund visar att utbudstillväxten på hotellmarknaden har varit låg. Endast Frösö Park Hotel och två mindre hotell har öppnat de senaste 20 åren.

    Samtidigt har antalet belagda rum ökat i linje med efterfrågan i riket. Vilket gör att destinationen har en hög beläggningsgrad jämfört med många andra kommuner i liknande storlek. Enligt Annordias bedömning finns det förutsättningar att tillföra ca 250 hotellrum i staden till 2034.

    ”Många större konferenser och årsmöten roterar mellan olika städer. Där spelar lokala företag, organisationer och föreningar en avgörande roll. Om fler vågar bjuda in sin bransch eller sin organisation till Östersund, då öppnar vi helt nya möjligheter för staden.” Fortsätter Karin.

    Ett nytt kultur- och kongresshus är viktigt

    Sedan Frösö Park Arena stängdes saknar Östersund idag en större kongressanläggning. Moderna mötesdeltagare efterfrågar ofta möjligheten att ha möten och boende samlat på samma plats. Utvecklingsplanerna kring Gustav III Torg med ett eventuellt nytt kultur- och kongresshus ses därför som ett viktigt steg för framtiden.

    ”Möten handlar inte bara om turistekonomiska effekter utan även om ökad kompetens och erfarenhetsutbyten. Vi är en neutral part som kostnadsfritt gör alltifrån att identifiera och ”bidda” på potentiella möten till att arrangera visningsresor och stötta arrangörerna med konkreta förslag på lokaler, hotell och aktiviteter. Alla som har idéer och uppslag – ta kontakt.” Uppmanar Karin Riddar som har bakgrund inom evenemangsproduktion, strategisk planering och affärsdriven projektledning.

    Har redan en stark grund att stå på

    Med den här nya satsningen tar Östersund ett samlat grepp om mötesmarknaden. Ambitionen är att stärka destinationens attraktionskraft, konkurrenskraft och framtida tillväxt.

    ”Vi har en stark grund att stå på. Och vi är övertygade om att det redan idag finns stora möjligheter att attrahera och skapa fler möten genom bättre samordning, tydligare erbjudande och ett starkt gemensamt värdskap.” Säger Mikael Jonsson, VD på Destination Östersund.

    Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.

    • Text: Destination Östersund
    • Foto: Destination Östersund
    Tweet
  • Destination Jönköping genomför en tvådagars studieresa till Österlen tillsammans med besöksnäringsaktörer från Grännaområdet.
    2026-04-17 20:36

    Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

    Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.

  • Visita uppmanar kommuner att möjliggöra tillfälligt utökade serveringstider. Så att restauranger kan erbjuda gäster alkohol i samband med VM-matcherna i sommar.
    2026-04-16 19:09

    Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

    Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.

  • Turismkonsumtionen i Sverige under 2025 uppgick till 504 miljarder kronor. Inhemska turister utgör den största delen enligt statistik från Tillväxtverket.
    2026-04-16 18:41

    Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

    Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.

  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-10 16:58

      Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...

    • 2026-04-09 15:28

      Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

      Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...

    • 2026-04-08 21:44

      SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

      Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...

    • 2026-04-09 15:45

      Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

      Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet