-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan idag en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en långsiktig satsning för att stärka destinationen även som mötes- och kongresstad.
Bakom initiativet står Destination Östersund. De växlar nu upp arbetet med att attrahera fler nationella och internationella möten till staden.
”Vi vet att större möten och kongresser planeras med mycket lång framförhållning, ofta flera år i förväg. Det betyder att arbetet börjar långt innan själva genomförandet. Vår roll är att visa varför man ska välja just Östersund. Vi behöver vara uthålliga, bygga relationer över tid och visa vad som gör oss unikt. Det är ett långsiktigt arbete – men också ett väldigt inspirerande sådant.” Säger Karin Riddar, som precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund.
Östersund har en hög beläggningsgrad
En kapacitets- och utbudsanalys som företaget Annordia genomförde under 2025 på uppdrag av Destination Östersund visar att utbudstillväxten på hotellmarknaden har varit låg. Endast Frösö Park Hotel och två mindre hotell har öppnat de senaste 20 åren.
Samtidigt har antalet belagda rum ökat i linje med efterfrågan i riket. Vilket gör att destinationen har en hög beläggningsgrad jämfört med många andra kommuner i liknande storlek. Enligt Annordias bedömning finns det förutsättningar att tillföra ca 250 hotellrum i staden till 2034.
”Många större konferenser och årsmöten roterar mellan olika städer. Där spelar lokala företag, organisationer och föreningar en avgörande roll. Om fler vågar bjuda in sin bransch eller sin organisation till Östersund, då öppnar vi helt nya möjligheter för staden.” Fortsätter Karin.
Ett nytt kultur- och kongresshus är viktigt
Sedan Frösö Park Arena stängdes saknar Östersund idag en större kongressanläggning. Moderna mötesdeltagare efterfrågar ofta möjligheten att ha möten och boende samlat på samma plats. Utvecklingsplanerna kring Gustav III Torg med ett eventuellt nytt kultur- och kongresshus ses därför som ett viktigt steg för framtiden.
”Möten handlar inte bara om turistekonomiska effekter utan även om ökad kompetens och erfarenhetsutbyten. Vi är en neutral part som kostnadsfritt gör alltifrån att identifiera och ”bidda” på potentiella möten till att arrangera visningsresor och stötta arrangörerna med konkreta förslag på lokaler, hotell och aktiviteter. Alla som har idéer och uppslag – ta kontakt.” Uppmanar Karin Riddar som har bakgrund inom evenemangsproduktion, strategisk planering och affärsdriven projektledning.
Har redan en stark grund att stå på
Med den här nya satsningen tar Östersund ett samlat grepp om mötesmarknaden. Ambitionen är att stärka destinationens attraktionskraft, konkurrenskraft och framtida tillväxt.
”Vi har en stark grund att stå på. Och vi är övertygade om att det redan idag finns stora möjligheter att attrahera och skapa fler möten genom bättre samordning, tydligare erbjudande och ett starkt gemensamt värdskap.” Säger Mikael Jonsson, VD på Destination Östersund.
Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.
- Text: Destination Östersund
- Foto: Destination Östersund
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-